Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadzą w piątek 18 maja rozmowy w Soczi, na południu Rosji - poinformował w poniedziałek doradca Putina Jurij Uszakow. Według agencji TASS, wizytę Merkel w Soczi potwierdzono też w Berlinie.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii - podał we wtorkowe popołudnie Kreml. Wcześniej kanclerz Niemiec oświadczyła, że zamierza w "przewidywalnej przyszłości" także spotkać się z rosyjskim przywódcą. Równocześnie zaznaczyła, że Moskwa jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii z 7 kwietnia, którego ofiarami stali się cywile.

Wielka Brytania musi pokazać dowody na to, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za przeprowadzoną w Anglii próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - oświadczył pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w środę przed dwudniową podróżą na Ukrainę, że Niemcy nie zapomniały o konflikcie w Donbasie i będą nadal zabiegały o jego rozwiązanie. Niemcy należą do tak zwanej czwórki normandzkiej.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w środę, że na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem uzgodnili, że należy dołożyć starań, by naprawić relacje dwustronne, wyjść ze "spirali" złych stosunków. Prezydent Władimir Putin wyraził z kolei nadzieję, że wizyta Steinmeiera "wpłynie na rozwój stosunków między obydwoma państwami".

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przed spotkaniem z Władimirem Putinem powiedział, że "należy podjąć próbę dialogu i odbudowania utraconego zaufania". Stwierdzenie to padło w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Steinmeier podkreślił przy tym, że "nie można milczeć o różnicach zdań".

Frank-Walter Steinmeier złoży 25 października wizytę w Moskwie. Biuro prasowe prezydenta poinformowało w poniedziałek, że głównym powodem wizyty jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry św. Piotra i Pawła.