Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Władimir Putin nie podziela oceny swojego doradcy Siergieja Głazjewa, wystawionej pod adresem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Głazjew zostawił obraźliwy wpis na Twitterze, dotyczący byłego szefa niemieckiej dyplomacji.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział w piątek na zakończenie spotkania szefów dyplomacji G20 w Bonn, że nie ma wątpliwości, iż Europa powinna wydawać więcej na obronność, ale trzeba mieć na uwadze dążenie do zrównoważonego rozwoju.

Władimir Putin rozmawiał przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – poinformowały służby prasowe Kremla. Rosjanie podali, że przywódcy opowiedzieli się za natychmiastowym przywróceniem rozejmu w ukraińskim Donbasie.

Obecność wojskowa NATO na Litwie jest świadectwem siły i jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas powitania w miejscowości Rukłe niemieckich żołnierzy z wielonarodowego batalionu NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził ubolewanie z powodu najnowszego nasilenia walk w Donbasie i wezwał Rosję, by użyła swojego "znaczącego wpływu" na separatystów. Rzecznik niemieckiego rządu oświadczył z kolei, że Berlin potępia eskalację konfliktu i apeluje do obu stron o natychmiastowe przerwanie działań zbrojnych. Sytuację w Donbasie skomentowała także rzeczniczka brytyjskiej premier, która podkreśliła, że Londyn obserwuje sytuację.

Premier Bawarii Horst Seehofer wezwał w niedzielę na łamach gazety "Bild am Sonntag" do szybkiego zniesienia sankcji wobec Rosji i ponownego włączenia jej do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata grupy G8, z którego wykluczono ją trzy lata temu.

Ewentualne zniesienie sankcji nałożonych na Rosję musi być powiązane z realizacją porozumień z Mińska - oświadczył minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault. Wypowiedział się w tej sprawie podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem, który składa wizytę w Paryżu.

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosił swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Tkaczowa na spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 w Berlinie. MSZ tłumaczy, że przewodniczące w tym roku G20 Niemcy zrobiły wyjątek.

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski ostrzegł na łamach niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin chce rozbić Unię Europejską. Putin uważa europejskich polityków za słabych, jedynym wyjątkiem jest Angela Merkel - podkreślił.