Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Na spotkaniu z niemieckimi i rosyjskimi uczniami, którzy opiekują się miejscami pochowku żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, Władimir Putin zaapelował, by pamiętali o przeszłości. Spotkanie odbyło się w niemieckiej szkole przy ambasadzie tego kraju w Moskwie.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł w środę podczas debaty w Bundestagu z okazji 75. rocznicy agresji III Rzeszy na ZSRR przed rosnącą w Europie obcością wobec Rosji. Minister powtórzył, że bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe bez Moskwy.

Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę w Belinie po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów obu krajów rozmawiały też o widmie Brexitu i współpracy NATO na wschodzie kontynentu.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zamierza spotkać się w najbliższy poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Rheinische Post". Kluczowym tematem rozmów mają być relacje gospodarcze między obydwoma krajami, utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji UE.

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (AfV) Hans-Georg Maassen zasugerował podczas wystąpienia na forum komisji śledczej Bundestagu, że były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden może być agentem rosyjskich służb specjalnych.

Angela Merkel nie zamierza znosić jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego rządu, Christiane Wirtz, odnosząc się do wypowiedzianych w poniedziałek słów szefa MSZ tego kraju, który zasugerował, że byłoby to możliwe w niedalekiej przyszłości.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.

Szef MSZ Niemiec powiedział w niedzielę w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel", że w UE narasta sprzeciw co do sankcji wobec Rosji; zapewnił, że Berlin będzie zabiegał o jednolite stanowisko w tej kwestii. Wypowiedział się przeciwko izolowaniu Rosji.

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".