Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Matka 13-latki z rodziny pochodzącej z Rosji podważa wersję niemieckich władz i utrzymuje, że jej córka została zgwałcona. - Teraz przebywa w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji. Źle się poczuła – powiedziała kobieta tygodnikowi "Spiegel". Wcześniej prokuratura w Berlinie oświadczyła, że nastolatka nie padła ofiarą gwałtu. Z kolei portal brytyjskiego dziennika "The Guardian" napisał, że w rozmowie z prokuratorami dziewczyna przyznała się, że kłamała w sprawie porwania i gwałtu.

Zdaniem niemieckich komentatorów Kreml wykorzystuje przypadek rzekomo zgwałconej dziewczynki do podburzania Niemców pochodzących z Rosji przeciw rządowi w Berlinie. Celem propagandy jest osłabienie UE i odwrócenie uwagi własnych obywateli od kryzysu w Rosji.

Europa musi w większym stopniu przyczynić się do stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i powinna pomyśleć o wypracowaniu wspólnej strategii z Rosją w celu zmniejszenia napięć między regionalnymi potęgami: Iranem i Arabią Saudyjską - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Niemcy odmówiły wydania wizy wjazdowej rosyjskiemu ministrowi rolnictwa Aleksandrowi Tkaczowowi, ponieważ jest on na liście osób objętych sankcjami Unii Europejskiej wobec Moskwy. Poinformowała o tym służba prasowa Tkaczowa.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę podczas wizyty w Moskwie za szybką realizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawił warunek, że rozbudowa magistrali łączącej Rosję i Niemcy nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy.

Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Władimir Żyrinowski prognozuje, że "w przyszłym roku dojdzie do nowego konfliktu Rosji z Niemcami". Skąd te przypuszczenia? - Obydwa kraje odnotowują najwyższe obroty handlowe. Możliwe zatem, że dojdzie do nowej, trzeciej próby konfrontacji Moskwy i Berlina - powiedział przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.