Niemiecki generał Hans-Lothar Domroese w wywiadzie dla "Die Welt" wyraził zrozumienie dla podnoszonego przez Bałtów i Polaków postulatu zwiększenia obecności NATO, zastrzegł jednak, że z wojskowo-taktycznego punktu widzenia nie jest to konieczne.
Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w Moskwie z premierem Bawarii Horstem Seehoferem podziękował niemieckiemu politykowi. Docenił jego chęć działania na rzecz normalizacji stosunków Rosji z UE i Niemcami.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do prezydenta Rosji Władimira Putina, by Moskwa użyła swojego wpływu na separatystów we wschodniej Ukrainie, by pomóc w utrzymaniu rozejmu w Donbasie i zapewnieniu OBWE dostępu do obszarów objętych konfliktem.
Matka 13-latki z rodziny pochodzącej z Rosji podważa wersję niemieckich władz i utrzymuje, że jej córka została zgwałcona. - Teraz przebywa w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji. Źle się poczuła – powiedziała kobieta tygodnikowi "Spiegel". Wcześniej prokuratura w Berlinie oświadczyła, że nastolatka nie padła ofiarą gwałtu. Z kolei portal brytyjskiego dziennika "The Guardian" napisał, że w rozmowie z prokuratorami dziewczyna przyznała się, że kłamała w sprawie porwania i gwałtu.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podzielają opinię, że we wschodniej Ukrainie nadal nie ma trwałego zawieszenia broni, a uzgodnienia polityczne z Mińska ciągle nie zostały zrealizowane. Chcą utrzymania sankcji wobec Rosji.
13-latka z rodziny pochodzącej z Rosji, która tłumaczyła swoje czasowe zniknięcie uprowadzeniem i zgwałceniem przez cudzoziemców, w rzeczywistości przebywała u znajomego, gdzie ukryła się w związku z kłopotami w szkole - poinformowała prokuratura w Berlinie.
Ostra reakcja Niemiec na słowa Siergieja Ławrowa. Szef MSZ Rosji wezwał we wtorek Niemcy do "pełnego wyjaśnienia" rzekomego gwałtu, do jakiego miało dojść w Berlinie na 13-latce z rodziny pochodzącej z Rosji. W środę sprawę skomentował szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Ostrzegł Rosję, by "nie uprawiała propagandy".
Zdaniem niemieckich komentatorów Kreml wykorzystuje przypadek rzekomo zgwałconej dziewczynki do podburzania Niemców pochodzących z Rosji przeciw rządowi w Berlinie. Celem propagandy jest osłabienie UE i odwrócenie uwagi własnych obywateli od kryzysu w Rosji.
Szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow wezwał we wtorek Niemcy do "pełnego wyjaśnienia" sprawy rzekomego gwałtu na 13-latce z rodziny pochodzącej z Rosji. Prokuratura w Berlinie podejrzewa, że dziewczynka utrzymywała dobrowolnie kontakty seksualne z dwoma mężczyznami.
Europa musi w większym stopniu przyczynić się do stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i powinna pomyśleć o wypracowaniu wspólnej strategii z Rosją w celu zmniejszenia napięć między regionalnymi potęgami: Iranem i Arabią Saudyjską - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.
Rosyjska telewizja państwowa wyemitowała materiał o rzekomym zgwałceniu przez imigrantów w Berlinie 13-letniej dziewczynki. Policja zdementowała informację. Adwokat z Konstancji oskarżył rosyjskiego dziennikarza o podżeganie do nienawiści na tle rasowym.
Niemcy odmówiły wydania wizy wjazdowej rosyjskiemu ministrowi rolnictwa Aleksandrowi Tkaczowowi, ponieważ jest on na liście osób objętych sankcjami Unii Europejskiej wobec Moskwy. Poinformowała o tym służba prasowa Tkaczowa.
W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Berliner Zeitung" szef MSZ Witold Waszczykowski wskazał, że przypisywana Polsce - w związku ze sprawą uchodźców - niedostateczna solidarność z partnerami z UE dotyczy w rzeczywistości Niemców.
W trakcie odbywającej się w Berlinie konferencji "NATO w drodze do Warszawy" niemiecki wiceminister spraw zagranicznych Stephan Steinlein oświadczył, że Berlin jest przeciwny stałej obecności wojsk sojuszu na pograniczu z Rosją.
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, ustalili w Berlinie, że proces wycofywania ciężkiej broni we wschodniej Ukrainie powinien zakończyć się na początku grudnia. W przyszłym roku wybory.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel dostrzega po stronie Rosji gotowość do politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu. Gabriel powiedział o tym w Moskwie po spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - informuje w czwartek agencja dpa.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę podczas wizyty w Moskwie za szybką realizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawił warunek, że rozbudowa magistrali łączącej Rosję i Niemcy nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy.
Niemiecko-rosyjskie spotkanie przedstawicieli społeczeństw obu krajów "Dialog Petersburski", zorganizowane po ponad rocznej przerwie spowodowanej aneksją Krymu i wojną na Ukrainie, ujawniło głębokie różnice w podejściu Niemców i Rosjan do polityki międzynarodowej, sytuacji NGO i praw człowieka.
Tanie niemieckie linie lotnicze Air Berlin zlikwidują połączenia do Rosji. Decyzja przewoźnika to efekt spadającego popytu na loty na tych kierunkach. Na podobny krok już wcześniej zadecydowały się inne międzynarodowe linie lotnicze.
Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Władimir Żyrinowski prognozuje, że "w przyszłym roku dojdzie do nowego konfliktu Rosji z Niemcami". Skąd te przypuszczenia? - Obydwa kraje odnotowują najwyższe obroty handlowe. Możliwe zatem, że dojdzie do nowej, trzeciej próby konfrontacji Moskwy i Berlina - powiedział przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.