Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Merkel chce no-fly zone. Tak jak Turcy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w wywiadzie dla dziennika "Stuttgarter Zeitung" za utworzeniem nad Syrią strefy powietrznej zakazanej dla samolotów wszystkich stron konfliktu. Takiej strefy domaga się od dawna Turcja.

Niemcy nie wierzą w nową zimną wojnę

Rząd Niemiec nie sądzi, by Rosja i Zachód weszły w fazę nowej zimnej wojny - powiedział w poniedziałek rzecznik kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert. Dodał, że to sprawą Moskwy jest zapobieżenie takiemu pogorszeniu się relacji.

Steinmeier rzecznikiem Miedwiediewa. "Chciał powiedzieć, że..."

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił w sobotę, że między Zachodem a Rosją nie ma nowej zimnej wojny. Jego zdaniem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew chciał w swoim wystąpieniu raczej ostrzec przed powrotem sytuacji sprzed upadku żelaznej kurtyny.

"Zgniłe śledzie" i "mile widziane skutki uboczne". Putin wznieca kryzys, by obalić Merkel?

Decyzja kanclerz Angeli Merkel, by otworzyć Niemcy na uciekinierów z Syrii pogorszyła jej notowania w kraju. Pojawiła się hipoteza, że Władimir Putin prowadzi zorganizowaną kampanię polityczną i propagandową, by wykorzystać kryzys uchodźczy do obalenia kanclerz. - Jeśli tak, to jego działania w Aleppo były krokiem za daleko - ocenił Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu, w rozmowie z portalem EUobserver.

Merkel krytykuje, Kreml odpowiada: nie macie dowodów

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow zareagował na krytykę kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która oskarżyła Rosję i reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o bombardowanie Aleppo na północy Syrii. - Pomimo ogromnej liczby skarg dotyczących domniemanych ofiar po atakach rosyjskiego lotnictwa w Syrii, nie ma na to wiarygodnych dowodów - oświadczył Pieskow.

"Die Welt": upadek Merkel prezentem dla Putina

Największym prezentem dla prezydenta Rosji Władimira Putina byłby upadek Angeli Merkel - pisze w piątek dziennik "Die Welt". Porażka niemieckiej kanclerz utrzymującej politykę sankcji wobec Moskwy pozwoliłaby Putinowi przyspieszyć proces rozbijania UE.

13-latka przyznała, że kłamała w sprawie gwałtu. Jej matka twierdzi co innego

Matka 13-latki z rodziny pochodzącej z Rosji podważa wersję niemieckich władz i utrzymuje, że jej córka została zgwałcona. - Teraz przebywa w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji. Źle się poczuła – powiedziała kobieta tygodnikowi "Spiegel". Wcześniej prokuratura w Berlinie oświadczyła, że nastolatka nie padła ofiarą gwałtu. Z kolei portal brytyjskiego dziennika "The Guardian" napisał, że w rozmowie z prokuratorami dziewczyna przyznała się, że kłamała w sprawie porwania i gwałtu.

Niemiecka prasa: Kreml podburza Niemców rosyjskiego pochodzenia

Zdaniem niemieckich komentatorów Kreml wykorzystuje przypadek rzekomo zgwałconej dziewczynki do podburzania Niemców pochodzących z Rosji przeciw rządowi w Berlinie. Celem propagandy jest osłabienie UE i odwrócenie uwagi własnych obywateli od kryzysu w Rosji.

UE i Rosja razem na Bliskim Wschodzie? Ważny głos z Berlina

Europa musi w większym stopniu przyczynić się do stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i powinna pomyśleć o wypracowaniu wspólnej strategii z Rosją w celu zmniejszenia napięć między regionalnymi potęgami: Iranem i Arabią Saudyjską - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.