Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Szef dyplomacji Niemiec Sigmar Gabriel i kanclerz Austrii Christian Kern skrytykowali we wspólnym oświadczeniu uchwalone przez Senat USA nowe sankcje wobec Rosji przewidujące między innymi kary dla europejskich firm współpracujących z rosyjskim sektorem energetycznym. Z kolei szefowie dyplomacji Litwy i Szwecji zadeklarowali, że jest wspólne europejskie stanowisko odnośnie przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji.

Koordynator rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler oświadczył we wtorek, że zatrzymanie przez rosyjską policję ponad tysiąca pokojowych demonstrantów stanowi zagrożenie dla wolności słowa i prawa do zgromadzeń; wyraził nadzieję na rychłe zwolnienie aresztowanych.

Komentując falę protestów w Rosji, komentatorzy największych niemieckich gazet oceniają, że ich inicjator Aleksiej Nawalny stal się realnym zagrożeniem dla Kremla. Ich zdaniem, opozycjonista stanowi personalną i programową alternatywę dla prezydenta Władimira Putina.

Niemiecka prasa piszę w środę, że wizyta kanclerz Angeli Merkel w Rosji nie przyniosła konkretnych rezultatów, a prezydent Władimir "Putin pozostał Putinem". Niemcy i Rosję dzieli podejście do konfliktów w Syrii czy na Ukrainie, a nawet rozumienie polityki i społeczeństwa.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w najbliższy wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. Niemiecki biznes liczy na ożywienie dialogu z Rosją i stopniowe znoszenie sankcji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 2 maja w Moskwie - poinformował przebywający z wizytą w rosyjskiej stolicy premier Bawarii Horst Seehofer. Według Kremla rozmowy będą dotyczyć między innymi sytuacji na Ukrainie. Putin potwierdził termin.

Władze Rosji czekają na wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Przed dwoma krajami stoi zadanie unormowania stosunków - oświadczył w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin, przyjmując na Kremlu szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela.

Berlin jest zainteresowany zniesieniem sankcji wobec Rosji, lecz taka decyzja zależy wyłącznie od postawy Moskwy - oświadczył minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU ostro zaatakował rosyjską telewizję RT (dawniej Russia Today), zarzucając jej prowadzenie wojny propagandowej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel złoży wizytę w Moskwie 9 marca - poinformowało rosyjskie MSZ. Gabriel spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Tematem ich rozmów będzie między innymi sytuacja w Syrii, Libii i na Ukrainie.

Niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) rozbudowuje kontakty polityczne z Rosją. Szefowa antyislamskiego i antymigranckiego ugrupowania Frauke Petry rozmawiała w poniedziałek w Moskwie z przewodniczącym Dumy Wiaczesławem Wołodinem i Władimirem Żyrinowskim.