Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Niemcy zdania nie zmieniają: aneksja Krymu nielegalna

Rząd Niemiec potwierdził w środę swoje stanowisko, że przyłączenie Krymu do Rosji było aneksją i pogwałceniem prawa międzynarodowego. To odpowiedź na protesty rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który zarzucił Berlinowi, że pomylił aneksję z "ponownym zjednoczeniem".

Niemcy nadal będą "zabiegać o dialog z Rosją"

Rząd Niemiec będzie nadal, pomimo wydania przez Rosję zakazu wjazdu dla 89 polityków UE, zabiegał o utrzymanie dialogu z władzami w Moskwie - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, zastrzegając, że zakaz nie służy odprężeniu.

Szczyt G7 bez Putina. Niemiecki biznes: Rosja musi powrócić

Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes skrytykował w niedzielę na łamach "Welt am Sonntag" wykluczenie prezydenta Rosji Władimira Putina ze spotkania przywódców najbardziej wpływowych krajów świata G7 za tydzień w Bawarii.

Steinmeier: wojna to wina Rosji, nie Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w piątek w Kijowie, że konflikt na wschodzie Ukrainy to nie wynik zbliżenia tego kraju z UE, lecz następstwo konfrontacji, na którą zdecydowała się Rosja. Powtórzył, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od wdrożenia porozumień mińskich.

Cisza przed burzą. Merkel i Kerry nie przywieźli pokoju

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

"Każdego dnia Ukraina traci swoich najlepszych synów"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenili w środę przed spotkaniem w Berlinie, że uzgodnione trzy miesiące temu w Mińsku zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane. Merkel zapewniła Poroszenkę o poparciu dla Ukrainy.

„Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków”. Chłodne spotkanie Merkel i Putina

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Szef niemieckiej dyplomacji oddał hołd obrońcom Stalingradu

Szefowie MSZ Rosji i Niemiec, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier złożyli wieńce na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w czasie drugiej wojny światowej polegli w obronie Stalingradu, obecnie Wołgogradu. Ławrow podkreślił, że Niemcy są dziś "najważniejszym partnerem Rosji w sprawach europejskich i międzynarodowych".

Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Niemcy o "skrajnie prawicowych świrach" z Nocnych Wilków

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że polemika z nacjonalistycznym rosyjskim klubem motocyklistów Nocne Wilki, których określa mianem "skrajnie prawicowych świrów", powinna być sprawą społeczeństwa obywatelskiego, a nie rządów.

Nocne Wilki do Niemiec też nie wjadą?

Niemiecka straż graniczna będzie próbowała powstrzymać członków klubu motocyklowego Nocne Wilki przed wjazdem do kraju - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec Martin Schaefer.

Rosyjscy weterani "niewpuszczeni do Bundestagu"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zabrało głos w sprawie incydentu z grupą weteranów rosyjskich, którzy wybrali się na wycieczkę do niemieckiego Bundestagu, jednak nie zostali do niego wpuszczeni. "To techniczne nieporozumienie" – oświadczył resort, który tłumaczy przyczynę trwającą w tym czasie sesją plenarną. Niektóre media rosyjskie informują jednak o tym, że w tym czasie Bundestag zwiedzali weterani z USA i Wielkiej Brytanii.

Nowe uderzenie z Moskwy. Na "czarnej liście" sankcji także Polska

Rosyjskie banki są zobowiązane do zgłaszania wszystkich transakcji z klientami będącymi obywatelami państw, które nałożyły sankcje wobec Rosji - informuje dziennik "Izwiestia". Taki obowiązek wprowadziła Federalna Służba Monitoringu Finansowego. - Gdyby rzeczywiście tak postanowili, to strzelaliby sobie w stopę. Konsekwencją byłoby zawalenie się rosyjskiego systemu bankowego powiedział na antenie TVN24 BiŚ Piotr Kuczyński, główny analityk DF Xelion.