Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Jest jeszcze wiele do zrobienia. 21 kwietnia kolejna runda negocjacji

Kolejna runda negocjacji nt. irańskiego programu atomowego rozpocznie się 21 kwietnia - zapowiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Angela Merkel, kanclerz Niemiec - jednego z mocarstw negocjujących z Iranem, oznajmiła tymczasem, że wszystkie mocarstwa powinny trzymać wspólny front podczas rozmów.

"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Boją się dżihadystów w szeregach Bundeswehry

Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD ostrzegł przed infiltracją Bundeswehry przez islamistów. Resort obrony uspokaja, że liczba żołnierzy, którzy walczą w Syrii po stronie IS, jest niewielka, a kandydaci do służby są sprawdzani.

Berlin i Moskwa chcą więcej obserwatorów na Ukrainie

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Frank-Walter Steinmeier i Siergiej Ławrow wezwali do zwiększenia do tysiąca liczby obserwatorów OBWE przebywających na Ukrainie - podało rosyjskie MSZ. Obecnie na Ukrainie przebywa 452 obserwatorów OBWE.

Niemieccy deputowani chcą znieść wizy dla Rosjan. Żeby jeździli i się "demokratyzowali"

Wszystkie partie polityczne w Bundestagu potępiły w środę mord na opozycyjnym polityku rosyjskim Borysie Niemcowie, obarczając odpowiedzialnością za zbrodnię prowadzoną przez Kreml politykę nienawiści wobec przeciwników. Większość wyraziła też poparcie dla idei liberalizacji polityki wizowej. - Otwórzmy Rosji drzwi do Europy, gdyż tylko w ten sposób przyczynimy się do jej demokratyzacji - powiedział przedstawiciel postkomunistycznej lewicy, Wolfgang Gehrcke.