Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Steinmeier odwiedzi Stalingrad. Pojawi się na grobach hitlerowców

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier 7 maja złoży oficjalną wizytę w Wołgogradzie, który na czas obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wróci do dawnej nazwy - Stalingrad - poinformowała "Niezawisimaja Gazieta". Towarzyszyć mu będzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W czasie bitwy o Stalingrad, na którym załamała się ofensywa hitlerowskich Niemiec w wojnie z ZSRR, między sierpniem 1942 r. i lutym 1943 r. zginęło ok. 100 tys. żołnierzy.

Niemcy chcą dostarczyć Litwie 12 haubicoarmat

Niemcy chcą wesprzeć siły zbrojne Litwy, dostarczając im 12 samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 wartości około 15 milionów euro - powiedziała w środę niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen podczas wizyty w Wilnie.

Jest jeszcze wiele do zrobienia. 21 kwietnia kolejna runda negocjacji

Kolejna runda negocjacji nt. irańskiego programu atomowego rozpocznie się 21 kwietnia - zapowiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Angela Merkel, kanclerz Niemiec - jednego z mocarstw negocjujących z Iranem, oznajmiła tymczasem, że wszystkie mocarstwa powinny trzymać wspólny front podczas rozmów.

"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Boją się dżihadystów w szeregach Bundeswehry

Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD ostrzegł przed infiltracją Bundeswehry przez islamistów. Resort obrony uspokaja, że liczba żołnierzy, którzy walczą w Syrii po stronie IS, jest niewielka, a kandydaci do służby są sprawdzani.