Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Węgry zbudują płot, a Niemcy obozy? Spór o politykę imigracyjną

Politycy z Niemiec i Węgier szukają sposobów na powstrzymanie fali uchodźców. Bawarska partia CSU zapowiada budowę obozów przy granicy kraju, pozwalających na szybką deportację cudzoziemców. Tymczasem Budapeszt, który już rozpoczął budowę płotu na granicy z Serbią, spodziewa się, że w tym roku liczba nielegalnych imigrantów napływających do Węgier wzrośnie do 300 tysięcy.

Francuzi myślą o interesach z Iranem, a Niemcy już tam są

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiedział we wtorkowy poranek, że "w przyszłym tygodniu" uda się do Teheranu. - Spotkam się z prezydentem Rowhanim i zamierzamy rozmawiać o wszystkim - dodał. Nie wyprzedził jednak wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który rozmawiał już z irańskim prezydentem, a także z przedstawicielami sektora naftowego.

"Niemcy grają grecką kartą. Mają interes w upadku Aten"

Twierdzenie, że Niemcy mają interes w upadku Grecji nie jest dzisiaj specjalną przesadą - mówi PAP Jakub Dymek z "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Przekonuje, że Niemcy grają grecką kartą i liczą się z Grexitem, ale dopiero wtedy, gdy spłacone zostaną m.in. niemieckie banki.

"Spiegel" donosi prokuraturze: Amerykanie nas podsłuchiwali

Redakcja największego niemieckiego magazynu politycznego "Der Spiegel" złożyła w prokuraturze generalnej w Karlsruhe doniesienie o popełnieniu przestępstwa, podejrzewając, że była obiektem inwigilacji ze strony amerykańskich służb specjalnych.

Niemiecki rząd krytykuje separatystów

Rząd Niemiec skrytykował decyzję separatystów o przeprowadzeniu 18 października w Donbasie wbrew stanowisku centralnych władz Ukrainy wyborów do władz lokalnych. Zdaniem MSZ w Berlinie wybory są niezgodne z literą i duchem porozumienia z Mińska.

Szef NATO krytykuje Niemcy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na wojsko. Obecnie rząd w Berlinie przeznacza na obronność 1,2 proc. PKB, chociaż Sojusz Północnoatlantycki zaleca wydatki na poziomie 2 proc.

Berlin krytykuje Rosję. Nie wpuściła polityka z Niemiec

Rząd Niemiec skrytykował w środę władze w Moskwie za uniemożliwienie pełnomocnikowi niemieckiego rządu ds. obrony praw człowieka i pomocy humanitarnej Christophowi Straesserowi podróży do Rosji; wyraził żal, że dialog z Moskwą nie jest obecnie możliwy.

Berlin ostro o groźbach Putina: przypominają zimną wojnę

Działania Władimira Putina przypominają te z okresu zimnej wojny - powiedział w środę szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji o produkcji dodatkowych 40 międzykontynentalnych pocisków balistycznych w ramach rozbudowy arsenału atomowego.

Niemiecka lewica boi się Rosji. Zieloni nie chcą Amerykanów

Niemieccy Zieloni są przeciwni wysłaniu przez USA ciężkiego sprzętu wojskowego i tysięcy żołnierzy do Europy Wschodniej, gdyż zaostrzy to konflikt z Rosją - powiedział polityk tej partii Juergen Trittin w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Zachód może pchnąć Serbię w ramiona Rosji. Stawia warunki nie do spełnienia

Czerwiec i lipiec to moment, który może mieć kolosalne znaczenie dla przyszłości Bałkanów. Premier Serbii Aleksandar Vuczić wrócił w ubiegłym tygodniu z Waszyngtonu, a za dwa tygodnie przyjmie w Belgradzie Angelę Merkel. Źródła dyplomatyczne bliskie rozmowom w Waszyngtonie i przygotowujące wizytę kanclerz Niemiec mówią, że Belgradowi przedstawiono dwa warunki dalszej integracji z Zachodem, a dojdzie jeszcze kolejny. Problem w tym, że jeden z nich jest prawie niewykonalny, a drugi i trzeci na pewno nie zostanie spełniony. Zachód ryzykuje tym samym utratę Serbii na rzecz Rosji.

Niemiecki dziennik uspokaja: Duda nie będzie Kaczyńskim

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uspokaja Niemców, pisząc, że prezydent Andrzej Duda, przedstawiciel obozu politycznego Jarosława Kaczyńskiego, nie dokona zmiany kierunku polityki zagranicznej Polski, ani też nie będzie odgrzewał dawnych sporów z Berlinem.

Niemcy zdania nie zmieniają: aneksja Krymu nielegalna

Rząd Niemiec potwierdził w środę swoje stanowisko, że przyłączenie Krymu do Rosji było aneksją i pogwałceniem prawa międzynarodowego. To odpowiedź na protesty rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który zarzucił Berlinowi, że pomylił aneksję z "ponownym zjednoczeniem".