Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Steinmeier skrytykowany za telegram gratulacyjny do Teheranu

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, krytykowany za wysłanie do Teheranu telegramu z gratulacjami z okazji święta narodowego Iranu, bronił swego postępowania, a jednocześnie ostro skrytykował sytuację w Iranie i politykę władz irańskich.

"Polsce zależy na tym, żeby USA i Unia Europejska zbliżyły się w tej kwestii"

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział tymczasem, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA w sprawie Iranu.

Kolejne kraje gotowe uznać nowe władze Wenezueli. Stawiają warunek Maduro

Władze Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Portugalii ogłosiły w sobotę, że są gotowe uznać Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, jeśli w nadchodzącym tygodniu urzędująca głowa państwa, Nicolas Maduro nie rozpisze nowych wyborów. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w sobotę zaapelowała do władz Wenezueli, by zorganizowały w kraju wolne wybory.

Obecność Niemiec na konferencji w Warszawie niepewna

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w konferencji na temat Bliskiego Wschodu, która w dniach 13 i 14 lutego ma odbyć się w Warszawie - poinformowała agencja dpa. Maas w środę przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Zakaz lotów do Niemiec dla irańskich linii lotniczych

Niemieckie władze cofnęły w poniedziałek irańskim liniom lotniczym Mahan Air zezwolenie na loty do Niemiec. Uzasadniono to, jak poinformował rzecznik MSZ Christpher Burger, "pilną potrzebą ochrony interesów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa".

Prezydent Niemiec w Chinach o "zamęcie wywołanym w imię" Karola Marksa

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier spotkał się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz premierem tego kraju Li Keqiangiem w poniedziałek, ostatniego dnia swojej sześciodniowej wizyty w ChRL. Uwagę mediów przyciągnęło też wystąpienie Steinmeiera na Uniwersytecie Syczuańskim, gdzie poruszył temat marksizmu.

Niemcy spierają się o Nord Stream 2. "Wycofanie się nie zatrzymałoby jego budowy"

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

"Rysy na stosunkach niemiecko-polskich nadal widoczne"

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.

Morawiecki: jest prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią paktu w sprawie migracji

- Nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dlatego - stwierdził szef polskiego rządu - "jest bardzo prawdopodobne", że nasz kraj "nie będzie częścią" oenzetowskiego paktu w sprawie migracji.