Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Niemcy nadal będą "zabiegać o dialog z Rosją"

Rząd Niemiec będzie nadal, pomimo wydania przez Rosję zakazu wjazdu dla 89 polityków UE, zabiegał o utrzymanie dialogu z władzami w Moskwie - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, zastrzegając, że zakaz nie służy odprężeniu.

Niemcy obiecują: więcej pomocy dla Ukraińców

Republika Federalna Niemiec zwiększy pomoc dla uchodźców, którzy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania w rezultacie konfliktu na Ukrainie - obiecał szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w obozie dla takich uchodźców w Dniepropietrowsku.

Steinmeier: wojna to wina Rosji, nie Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w piątek w Kijowie, że konflikt na wschodzie Ukrainy to nie wynik zbliżenia tego kraju z UE, lecz następstwo konfrontacji, na którą zdecydowała się Rosja. Powtórzył, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od wdrożenia porozumień mińskich.

Polska-Niemcy: nowy konflikt czy nowe otwarcie?

Jednym z głównych haseł głoszonych w kampanii wyborczej przez Andrzeja Dudę było wezwanie do wyprowadzenia Polski z "głównego nurtu" Unii Europejskiej i taka zmiana orientacji Polski, aby nasz kraj płynął "własnym, polskim nurtem". Nie jest tajemnicą, że owo "wyjście z głównego nurtu" odnosi się głównie do Niemiec.

Berlin gratuluje Dudzie. "Jesteśmy partnerami"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel pogratulowali Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Merkel zaznaczyła w swej depeszy, że stosunki polsko-niemieckie są obecnie "tak przyjacielskie i pełne zaufania, jak chyba nigdy przedtem".

Z Merkel o "Brexicie". Cameron odwiedzi Berlin

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron 29 maja spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków niemiecko-brytyjskich oraz kwestii europejskich - poinformowała rzecznik niemieckiego rządu.

Merkel: nikt nie ma prawa blokować państwom zbliżenia z UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że żadne państwo nie może rościć sobie prawa do blokowania zbliżenia krajów Europy Wschodniej z Unią Europejską. Zastrzegła, że Partnerstwo Wschodnie nie jest instrumentem rozszerzenia UE.

"Każdego dnia Ukraina traci swoich najlepszych synów"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenili w środę przed spotkaniem w Berlinie, że uzgodnione trzy miesiące temu w Mińsku zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane. Merkel zapewniła Poroszenkę o poparciu dla Ukrainy.

„Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków”. Chłodne spotkanie Merkel i Putina

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Merkel broni niemieckiego wywiadu: współpraca z Amerykanami kluczowa

Angela Merkel broni niemieckiego wywiadu BND, argumentując, że współpraca wywiadów jest konieczna w zwalczaniu terroryzmu. Chodzi o ujawniony przez prasę fakt , że niemiecka agencja wywiadowcza BND udostępniała amerykańskim służbom bezpieczeństwa informacje o europejskich firmach i politykach. To pierwsza oficjalna wypowiedź Merkel na ten temat od wybuchu afery.