Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

"Der Spiegel": Niemcy szpiegowali polskie MSW

Niemiecki wywiad zagraniczny BND systematycznie inwigilował kraje zaprzyjaźnione, w tym resorty spraw wewnętrznych USA, Polski, Austrii, Danii i Chorwacji - napisał w piątek tygodnik "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Redakcja nie podała źródła.

Berlin zadowolony z tureckich wyborów

Niemieckie władze są zadowolone, że niedzielne wybory w Turcji przebiegły w sposób pokojowy - podał w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Przedstawiciel niemieckich władz zwrócił jednocześnie uwagę, że przed władzami w Ankarze stoi wiele wyzwań.

Merkel chce pomocy od Turcji. W zamian oferuje swoje wsparcie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaoferowała w niedzielę pomoc finansową dla Turcji i możliwość przyspieszenia procesu akcesji tego kraju do UE. W zamian Ankara zobowiązałaby się do udzielenia skrajnie koniecznej pomocy w opanowaniu napływu migrantów do Europy.

Merkel: potrzebujemy stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że nie zrezygnuje z zabiegów o wprowadzenie w UE stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje. Zaapelowała o lepszą ochronę granic zewnętrznych UE. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Niemcy "inwigilowali obce ambasady"

Niemiecki wywiad zagraniczny BND inwigilował ambasady, a także inne instytucje Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej - poinformowały niemieckie media. Taką działalność przerwano jesienią 2013 roku.

Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Niemieckie władze chcą utrzymać do początku listopada kontrole na swoich granicach państwowych przywrócone miesiąc temu w celu zahamowania napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki - poinformował tygodnik "Der Spiegel" w swoim wydaniu internetowym.

Po spotkaniu z Putinem. Merkel i Hollande: kwestie Syrii i Ukrainy nie są połączone

Prowadzone w piątek w Paryżu rozmowy przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego, czyli Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zakończyły się po około pięciu godzinach. Jak poinformował prezydent Francji Francois Hollande na początku listopada spotkają się ministrowie spraw zagranicznych tych państw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła zaś, że podczas rozmów doszło do zbliżenia Rosji i Ukrainy.

Merkel jak Putin. "Asad powinien brać udział w rozmowach"

Prezydent Syrii Baszar Asad powinien brać udział w rozmowach na temat zakończenia konfliktu w kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu UE ws. kryzysu migracyjnego. Takie stanowisko Merkel jest zbieżne z postulatami Rosji, która przekonuje Zachód, że wojnę domową w Syrii mogą zakończyć tylko rozmowy Asada z opozycją i nawet ich przejściowe współrządzenie krajem. Zresztą kanclerz Niemiec właśnie w Rosji widzi drugie obok USA państwo, które powinno w największym stopniu wpływać na rozwiązanie syryjskiego konfliktu.