Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alexander Graf Lambsdorff skrytykował w sobotę w wywiadzie dla dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung" politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel. Zarzucił jej "ignorowanie" stanowiska krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Największe opiniotwórcze niemieckie dzienniki, "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung", podkreślają starania prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o podtrzymanie przyjaźni i dialogu z Polską, zwracając uwagę na problemy w relacjach.
- Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier może uważać mnie za rzecznika dobrych polsko-niemieckich relacji - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Niemiec. Chciałbym, by te relacje układały się jak najlepiej - dodał.
- Niemcy mogą wycofać swoich żołnierzy z tureckiej bazy sił powietrznych Incirlik, jeśli sobie tego życzą - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Dodał, że władze niemieckie powinny przestać traktować Ankarę "protekcjonalnie".
Turecki premier Binali Yildirim oświadczył, że Niemcy muszą wybrać pomiędzy Turcją a organizatorami nieudanego puczu z ubiegłego roku. Yildrim oskarżył Berlin o pogarszanie stosunków poprzez przyznawanie azylu wojskowym, uciekającym przed czystkami w kraju.
Komentując poniedziałkowe rozmowy nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, francuska prasa pisze we wtorek o doskonałej atmosferze spotkania, ale akcentuje różnice w pomysłach obojga przywódców na reformę Unii Europejskiej.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi, dlatego dostęp posłów Bundestagu do tureckiej bazy lotniczej w Incirliku, gdzie stacjonują niemieccy żołnierze, jest "absolutnie konieczny".
Prezydent elekt Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Stolica Niemiec jest pierwszym celem zagranicznej podroży Macrona.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w czwartek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Stoltenberg spodziewa się, że państwa Sojuszu szybko podejmą decyzję w sprawie przystąpienia do międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść do 25 maja.
Mimo entuzjazmu wywołanego w Niemczech wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, niemiecka kanclerz Angela Merkel nie da mu niczego na piękne oczy – komentuje w środę francuskie radio publiczne France Info.
Niemieckie władze po raz pierwszy przyznały kilku tureckim oficerom azyl polityczny - potwierdziło w poniedziałek MSW w Berlinie. Z wnioskiem o azyl w Niemczech wystąpiło dotychczas 414 tureckich wojskowych i dyplomatów obawiających się represji we własnym kraju.
Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier, który w niedzielę złożył wizytę w Jerozolimie, stara się załagodzić napięcia dyplomatycznej między Izraelem i Niemcami. Zapewnił, że relacje obu krajów są wystarczająco silne, by przetrwać "turbulencje".
Emmanuel Macron, który wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, po zwycięstwie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - podało otoczenie Macrona. Był to pierwszy międzynarodowy kontakt nowo wybranego prezydenta Francji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o uczciwe i konstruktywne negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, celem jest utrzymanie dobrych relacji z Londynem.
Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili we wtorek o aktualności porozumień mińskich i formatu normandzkiego. Mechanizmy te regulują dążenie do rozejmu w Donbasie. Ocenili, że nie są potrzebne nowe porozumienia.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu na łamach niemieckiej gazety "Bild" obarczył szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie i zarzucił niemieckiemu politykowi "brak instynktu".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w najbliższy wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. Niemiecki biznes liczy na ożywienie dialogu z Rosją i stopniowe znoszenie sankcji.
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel spotkał się we wtorek w Izraelu z organizacjami pozarządowymi, co poskutkowało odwołaniem jego rozmowy z premierem Izraela. "Niemiecki rząd zbyt długo przyglądał się biernie procesowi przekształcania się Izraela w nietolerancyjne i autorytarne państwo. Teraz doszło do konfrontacji, był po temu najwyższy czas" - pisze Peter Muench w "Sueddeutsche Zeitung".
Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwołał zapowiedziane na wtorek w Jerozolimie spotkanie z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem - podała agencja dpa. Powodem jest udział Gabriela w dyskusji z izraelskimi organizacjami pozarządowymi krytycznymi wobec rządu.
Pomimo niepokojów związanych ze wstępnymi wynikami referendum konstytucyjnego w Turcji minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen broniła członkostwa tego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim.