W Korei Południowej częściowo przestał działać internet. Przyczyną awarii ma być atak hakerski na jedną z firm telekomunikacyjnych. Zerwaniu uległa komunikacja w kilku największych krajowych stacjach telewizyjnych i bankach.
Południowokoreańska policja analizuje awarię sieci, ale do tej pory nie ustaliła konkretnej jej przyczyny. Nie potwierdzono oficjalnie, czy był to atak hakerski. - Ten incydent ma wielką skalę. Zebranie dowodów potrwa kilka dni - powiedział agencji Reutera przedstawiciel policji.
W reakcji na wydarzenie wojsko Korei Południowej podniosło swój stan gotowości.
Wrażliwa komunikacja
Zaatakowany został dostawca internetu LG UPlus. Około godziny 14 czasu miejscowego (ok. godz. 6 czasu polskiego) zawiodła jego infrastruktura, w wyniku czego ucierpiało trzech nadawców radiowo-telewizyjnych KBS, MBC i YTN oraz dwa banki Shinhan Bank i Nong Hyup Bank.
Shinhan Bank informował o awarii systemu, która spowodowała przerwę w dostępie do usług bankowości elektronicznej, bankomatów oraz uniemożliwiła korzystanie z kart płatniczych. Mimo awarii sieci komputerowych dotknięte nią telewizje nie przerwały nadawania programów.
Po dwóch godzinach część sieci komputerowych wznowiła pracę.
Wojna w innym wymiarze?
W przeciwieństwie do policji, firma LG UPlus podała, że "najprawdopodobniej" padła ofiarą ataku hakerskiego. Miała go przeprowadzić grupa tytułująca się "Whois Team", która pozostawiła po sobie symbol trzech czaszek i ostrzeżenie, że to "początek naszego ruchu". Pierwszym podejrzanym źródłem ataku jest Korea Północna, która w przeszłości już kilka razy atakowała cybernetycznie południowokoreańskie instytucje rządowe i duże firmy. Według nieoficjalnych informacji Phenian ma specjalną jednostkę "hakerską", której członkowie, w przeciwieństwie do odciętych od sieci mas społeczeństwa, są dobrze przeszkoleni w korzystaniu z internetu. Stosunki pomiędzy Koreą Północną i Południową są obecnie bardzo napięte. Jest to wynik ciągu zdarzeń, od próby rakiety dalekiego zasięgu i broni atomowej na północy, przez wielkie ćwiczenia wojskowe na południu, do formalnego zerwania przez Phenian zawieszenia broni ustanowionego w 1953 roku.
Autor: mk\mtom\k / Źródło: reuters, pap