Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku

Co ustalili biegli? 10 najważniejszych punktów

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła w piątek opinię 20 biegłych dot. katastrofy smoleńskiej, którą przygotowywano dla niej przez cztery ostatnie lata. Co wynika z ich ekspertyz i jakie płyną z tego wnioski?

Macierewicz: ustalenia NPW cofają nas do etapu "wczesnej Anodiny"

Załoga Tu-154 działała nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a jej członkowie nie mieli uprawnień do tego typu lotu - wynika z opinii biegłych przedstawionych w piątek przez Naczelną Prokuraturę Wojskową. Na konferencji prasowej poinformowano również, że zadecydowano o postawieniu zarzutów dwóm obywatelom Rosji, kontrolerom z lotniska w Smoleńsku. Jednocześnie podkreślono, że stan techniczny samolotu był dobry oraz nie odnaleziono jakichkolwiek śladow działania ognia. Ustalenia biegłych natychmiast skomentował Antoni Macierewicz.

Polscy piloci i kontrolerzy ze Smoleńska winni katastrofy? Zarzuty dla Rosjan

W piątek prokuratorzy przedstawią wnioski zawarte w kompleksowej opinii biegłych różnych specjalności ws. katastrofy smoleńskiej. Według nieoficjalnych informacji, prokuratura przygotowuje zarzuty wobec kontrolerów lotu ze Smoleńska - podało Radio ZET. Mają one dotyczyć nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Macierewicz: za tragedię smoleńską odpowiada Putin

- Za tragedię w Smoleńsku odpowiada rząd Władimira Putina, to nie był wypadek ani błąd pilotów – przekonywał w Parlamencie Europejskim w Brukseli poseł PiS Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia delegacja rządowa w Smoleńsku, premier na Powązkach

W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Ewa Kopacz będzie uczestniczyć w uroczystościach na stołecznych Powązkach. Do Smoleńska uda się delegacja rządowa pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa kancelarii prezesa rady ministrów Jacka Cichockiego. PiS planuje własne obchody.

Schetyna: miejsce wraku tupolewa jest w Polsce

Nikt w Polsce nie zapomniał o tym, że miejsce wraku Tu-154M jest w Polsce - podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. MSZ wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę ws. zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Minister spraw zagranicznych powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat, że kwestia zwrotu wraku samolotu przez Rosję nie zostanie zostawiona.

Nikt nie chce starych samolotów dla VIP-ów

Nie udała się sprzedaż byłych rządowych samolotów dla VIP-ów - Jaków 40. Nie bardzo wiadomo też, co dalej będzie z jedynym pozostały Tu-154M, który po lotach testowych dla prokuratury wojskowej, stoi bezczynnie na lotnisku w Mińsku Mazowieckim. Samolotom, które można było sprzedać, pokończyły się przeglady oraz gwarancje i prawdopodobnie już nigdy nie polecą. Materiał "Polski i Świata".

Nie ma zgody na zejście do 50 metrów, są problemy z karetką i "Polacy głupki". Co przeczytaliśmy w stenogramach

Z zapisów rozmów pilotów Jaka-40 z wieżą kontroli lotów w Smoleńsku wyłania się obraz wielkiego chaosu, jaki panował na lotnisku kilkadziesiąt minut przed przylotem prezydenckiego tupolewa. Piloci Jaka-40 zignorowali polecenie wieży odejścia "na drugi krąg" a Rosjanie do ostatnich minut rozstawiali sprzęt. Pilotów określali przemiennie jako "chojraków", "głupków", a na końcu "zuchów".

"BOR nie ma sobie nic do zarzucenia". Proces ws. ochrony wizyt w Smoleńsku

Ponad cztery godziny trwały w czwartek niejawne zeznania b. szefa BOR gen. Mariana Janickiego w procesie b. wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego, oskarżonego o nieprawidłowości przy ochronie wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. - Zabezpieczenie spełniało wszystkie obowiązujące naszą formację normy - zapewnia Janicki w swoim oświadczeniu.

Śledczy ujawniają wnioski ws. metalu z brzozy ze Smoleńska

Biegli z bardzo wysokim prawdopodobieństwem uznali, że fragmenty metali z brzozy, w którą uderzył Tu-154M, pochodzą z lewego skrzydła samolotu - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Prokuratorzy ujawnili wnioski z opinii dotyczącej tej kwestii.

"To ma być pomnik nie śmierci i katastrofy, tylko 96 żywych ludzi"

Jest idea i przychylność prezydenta, ale także poważne podziały i kontrowersje. Chodzi o postawienie pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską w Warszawie. Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy. Tylko tymi, którzy skierowali do niego apel ws. pomnika. Decyzję o ewentualnym zaangażowania się w projekt prezydent ma podjąć po konsultacjach z nowymi władzami Warszawy, wyłonionymi w listopadowych wyborach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kaczyński u Komorowskiego? "Nie pojawię się. Nie chcę uczestniczyć w komediach"

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie na wtorkowym spotkaniu u Bronisława Komorowskiego w sprawie budowy pomnika smoleńskiego. - Jak pan prezydent pisze sam do siebie listy, to ja w komediach nie mam zamiaru uczestniczyć - powiedział prezes PiS. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji związanych z listem części rodzin smoleńskich, skierowanym do prezydenta.