Irlandia

Irlandia

Owinęła rewolwer w czarne płótno i wsadziła go do kieszeni sukni. Posprzątała swój pokój, zjadła śniadanie i wyszła z klasztoru. Gdy chwilę później strzelała do duce, była zaledwie kilka metrów od niego. - Umarła w samotności, po 29 latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym. Najwyższa pora przypomnieć ludziom o tym, kim była Violet Gibson, Irlandka, która postrzeliła Benita Mussoliniego – apeluje radny z Dublina.

Dla mnie to nie jest wybór pomiędzy byciem "za życiem" lub "za wyborem". Można być i za tym, i za tym. Możesz być katolikiem i nie wyobrażać sobie dokonania aborcji, ale może twoja siostra, ciocia, siostrzenica, kuzynka – owszem. Wtedy nie powinno się im stać na drodze - mówi Josepha Madigan, dziś Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej i Włączenia Społecznego, trzy lata temu koordynatorka kampanii na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii.

W jednym z najbardziej katolickich krajów na świecie prawo aborcyjne zmieniono, ale wbrew Kościołowi - zamiast je zaostrzyć, złagodzono. Dawid Rydzek.

Gruba warstwa morskiej piany pokryła irlandzką wioskę Bunmahon. Zjawisko, choć spotykane często, rzadko kiedy jest tak obfite. Stało się tak za sprawą sprzyjającej pogody.