Irlandia

Irlandia

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel poinformowała w piątek, że wszyscy przyjeżdżający do Zjednoczonego Królestwa od 8 czerwca będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Przyjeżdżający do Irlandii od 28 maja będą musieli przekazać policji informacje o swoim miejscu pobytu, ale nie będzie obowiązku samoizolacji.

Wszystkie puby i bary w Irlandii powinny zostać zamknięte na dwa tygodnie o północy z niedzieli na poniedziałek - poinformował rząd w Dublinie, tłumacząc to działaniami mającymi pomóc w opanowaniu epidemii koronawirusa. Decyzja nadeszła po tym, jak w internecie pojawiły się nagrania - w tym szczególnie jedno - pokazujące tłumy bawiące się w pubach w sobotę 14 marca. Minister zdrowia zachowanie klientów jednego z barów w Dublinie nazwał "zniewagą" dla pracowników ochrony zdrowia.

O blisko 800 przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem we Włoszech. Wzrosła także liczba zgonów. Najwięcej zainfekowanych i ofiar śmiertelnych odnotowano w Lombardii na północny kraju. Także w Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano największy dobowy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak świat walczy z koronawirusem?

Książę William wraz z księżną Kate przebywają z trzydniową wizytą w Irlandii. W trakcie jednego ze spotkań wnuk Elżbiety II zażartował, mówiąc, że "książę i księżna Cambridge roznoszą koronawirusa". - Wybaczcie, staramy się to kontrolować, więc powiedzcie nam, kiedy mamy przestać - dodał William, tłumacząc żart związany z przynależnością do rodziny królewskiej.

Parlament Irlandii nie udzielił w czasie czwartkowego głosowania wystarczającego poparcia żadnemu kandydatowi na premiera Irlandii. Oznacza to, że nadal będą trwały rozmowy w sprawie sformowania koalicji rządowej. Po posiedzeniu parlamentu premier Leo Varadkar złożył na ręce prezydenta Michaela Daniela Higginsa rezygnację. Ma pozostać na stanowisku do wybrania następcy.