Irlandia

Irlandia

Minister rządu w tanich liniach? Tak, jeśli to minister irlandzkiego rządu. Premier Enda Kenny zakwestionował plany podróży rządowym samolotem szefa resortu sprawiedliwości Alana Shattera. Chcąc nie chcąc musiał on wrócić z Gdańska do Dublina tanimi liniami Ryanair.

Jeden z tradycyjnie najbardziej katolickich krajów Europy zamyka swoją ambasadę w Watykanie. Irlandzki rząd szukając oszczędności zdecydował, że nie musi mieć stałego dyplomaty w siedzibie najwyższych władz kościelnych. Zarówno Dublin i Watykan zapewniają, że nie ma to nic wspólnego z kiepskimi wzajemnymi relacjami po serii skandali w irlandzkim Kościele.

Wybory prezydenckie w Irlandii. Do głosowania uprawnionych jest 3,1 mln osób. Zdaniem obserwatorów wybory na ceremonialny w Republice Irlandii urząd stały się pojedynkiem kandydatów politycznego establishmentu i niezależnych, zbijających kapitał na społecznym rozczarowaniu systemem politycznym.

Dublin wciąż mierzy się ze skutkami ulewnie padającego deszczu, który w poniedziałek wywołał liczne uszkodzenia i podtopienia, a także spowodował śmierć dwóch osób. Władze wciąż szacują straty.

Intensywne opady deszczu doprowadziły w poniedziałek do poważnych problemów komunikacyjnych w Dublinie. Wiele ulic jest zalanych, a kierowcy mają duże kłopoty z prowadzeniem aut. Zdjęcia i filmy zalanych ulic w stolicy Irlandii otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.

Tegoroczne lato nie jest zbyt łaskawe dla Polski. Jest zimno, mokro i mało słonecznie. Okazuje się jednak, że w jeszcze gorszej sytuacji znalazła się Irlandia. Najprawdopodobniej panuje tam najzimniejsze lato od 25 lat.

Irlandzki minister sprawiedliwości Alan Shatter opublikował ustalenia specjalnej komisji dochodzeniowej ws. tuszowania przypadków pedofilii w diecezji Cloyne w latach 1996-2009. Z raportu wynika, że biskup Cloyne ignorował wytyczne Kościoła ws. ochrony dzieci.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skrytykował obniżenie przez agencję ratingową Moody's oceny wiarygodności kredytowej Irlandii do poziomu śmieciowego, co jego zdaniem jest "niezrozumiałe".

Irlandia może potrzebować drugiego pakietu pomocowego - twierdzi minister rządu w Dublinie. Według szefa resortu transportu mało prawdopodobne jest, by Irlandia mogła w przyszłym roku wrócić na rynek ze swoimi obligacjami.

- Nasze wyspy doświadczyły więcej bólu, zamętu i strat niż na to zasługiwały - powiedziała Elżebita II w swoim jedynym przemówieniu podczas historycznej wizyty w Irlandii. Brytyjska królowa nawiązała do bolesnej historii łączącej obydwa kraje, nie przeprosiła jednak za grzechy Brytyjczyków.

W pierwszym dniu czterodniowej, historycznej wizyty w Republice Irlandii, królowa Elżbieta II złożyła wizytę w pałacu prezydenckim Mary McAleese w Dublinie, uczciła pamięć Irlandczyków poległych za sprawę niepodległości ich kraju, składając wieniec w Ogrodzie Pamięci w Dublinie i odwiedziła najstarszą uczelnię w Irlandii - Trinity College. Elżbieta II jest pierwszym w historii brytyjskim monarchą, który odwiedził ten kraj. Jej wizycie towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Produkt Krajowy Brutto kraju w IV kwartale 2010 nieoczekiwanie skurczył się o 1,6 procent licząc kwartał do kwartału, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 procent. W całym roku 2010 PKB Irlandii skurczył się o 1 procent. W roku 2009 irlandzki PKB skurczył się o 7,6 proc.

Mimo chłodu około 650 tys. widzów obserwowało największą w kraju, uroczystą paradę w Dublinie z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii. Tym razem "zieloną armię" poprowadziła światowa mistrzyni w kobiecym boksie Katie Taylor. Towarzyszył jej aktor przebrany za św. Patryka z biskupim pastorałem i dziewczynka z naczyniem pełnym koniczyny, symbolu Irlandii.

Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) i Partia Pracy porozumiały się w niedzielę nad ranem w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformował desygnowany na nowego premiera Enda Kenny. - Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie, którego szczegółowe ustalenia są jeszcze opracowywane - powiedział.

Ciało martwej Polki znaleźli we wtorek pracownicy pogotowia ratunkowego w hrabstwie Tralee w Irlandii. Do ratowników wczesnym popołudniem zadzwoniła anonimowa osoba. Po przyjeździe na miejsce lekarze znaleźli 2-letniego syna kobiety.

Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Irlandii ogłosił przywódca opozycyjnej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael) Enda Kenny. I zapowiedział jednocześnie przystąpienie do formowania nowego rządu. Dotychczasowy premier Brian Cowen z Partii Republikańskiej (Fianna Fail) potwierdził swoją porażkę.