Irlandia

Irlandia

Irlandzki premier Enda Kenny ostrzegł w czwartek w Berlinie przed negatywnymi skutkami Brexitu dla pokoju i stabilności. Zaznaczył, że należy uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec przywróceniu "uciążliwej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną.

W Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do obchodów Dnia Świętego Patryka. To irlandzkie święto jest hucznie obchodzone także w USA. W Chicago z okazji wydarzenia zabarwiono rzekę na zielono.

Irlandzka straż wybrzeża została wezwana do "niecodziennego znaleziska". Na plaży na zachodzie wyspy spacerowicz natknął się na dziwną drewnianą łódź - pływający dom. Wszystko wskazuje na to, że prądy morskie przyniosły ją z Kanady, gdzie własnym sumptem zbudował ją ekscentryczny bezdomny ekolog. Nie jest jasne, co stało się z nim samym.

We wtorek 1 listopada tuż przed południem na jednej z ulic w mieście Longford w Irlandii został zaatakowany Polak. 31-latek otrzymał kilka ciosów nożem. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. O zabójstwo został formalnie oskarżony 24-letni Łotysz. Policja zaznacza, że nie było to zabójstwo na tle nienawiści narodowościowej.

Jeden z czołowych zwolenników utrzymania zależności Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii został zastrzelony w niedzielę w Belfaście. Lokalni politycy ostrzegają, że zdarzenie to grozi zaognieniem się konfliktu wewnętrznego, który w drugiej połowie XX wieku doprowadził do śmierci 3,5 tys. osób.

Przed pubem w mieście Portstewart w Irlandii Północnej doszło do bójki dwóch Polaków z sześcioma policjantami po służbie. Do szpitala trafiły trzy osoby. Jak poinformowała lokalna policja, śledztwo prowadzone jest pod kątem dopuszczenia się do "przestępstwa nienawiści".

Enda Kenny został ponownie wybrany na premiera Irlandii, co kończy trwający 10 tygodni polityczny impas dzięki decyzji największego ugrupowania opozycyjnego, by pozwolić na utworzenie rządu mniejszościowego wspieranego przez deputowanych niezależnych.

Jeden kościół, jeden sklep, jedna utwardzona droga i… jeden król. Władca irlandzkiej wyspy Toraigh nazywa się Patsy Dan Rodgers, ma 71 lat i jest królem od ponad dwóch dekad. Jego główne zadanie to jednak nie rozkazywanie poddanym, ale przekazywanie bogatej kultury tej maleńkiej krainy.

11-miesięczne niemowlę znaleziono martwe w mieszkaniu w południowo-zachodniej Irlandii. Na miejscu tragedii znajdował się też poważnie ranny mężczyzna. Niektóre lokalne media podają, że jest on Polakiem.