Irlandia

Irlandia

Zamknięte drogi, brak prądu, utrudnienia w transporcie kolejowym i lotniczym. Tak wygląda początek marca na Wyspach Brytyjskich. Przyczyniła się do tego fala mrozu nazywana "bestią ze wschodu", a od niedawna także sztorm Emma. Zdjęcia otrzymaliśmy od internautów na Kontakt 24.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że "klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie", i zapewnił o wsparciu Unii Europejskiej w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.

"Nie widać obecnie, w jaki sposób politykę brytyjskiego rządu zakładającą opuszczenie jednolitego rynku Unii Europejskiej oraz unii celnej można byłoby pogodzić z brakiem granicy między Irlandią Północną a Irlandią" - uznała w opublikowanym w piątek raporcie Komisja Izby Gmin do spraw brexitu.

Przywódczyni północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster oskarżyła we wtorek irlandzkiego premiera Leo Varadkara o próbę "lekkomyślnego" blokowania postępów w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Przywódca partii Sinn Fein Gerry Adams zapowiedział w sobotę, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na jej przewodniczącego na przyszłorocznym kongresie, a także nie będzie ponownie kandydował do parlamentu Irlandii w najbliższych wyborach.

Irlandia przygotowuje się na nadejście cyklonu posttropikalnego Ophelia. W niedzielę do ochrony przed powodziami wezwano siły zbrojne. Już uznaje się, że żywioł uderzy w kraj jako najgorsza burza od półwiecza.

Na maj lub czerwiec przyszłego roku rząd Irlandii zapowiedział we wtorek rozpisanie referendum o zmianie przepisów konstytucji w sprawie aborcji. Obecnie jest ona w tym kraju dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki.