Irlandia

Irlandia

"Szczere przeprosiny". Nowa IRA bierze odpowiedzialność za śmierć dziennikarki

Organizacja Nowa IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć dziennikarki Lyry McKee w Londonderry - poinformowała północnoirlandzka gazeta "The Irish News". Śmierć 29-letniej dziennikarki, zastrzelonej podczas obserwowania wieczornych zamieszek z policją, spotkała się z potępieniem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

Zamaskowany mężczyzna, strzały zza ściany. Nagrania z Londonderry

Nasza społeczność zna odpowiedź na pytanie, co stało się ostatniej nocy. Wzywamy ludzi, by zrobili to, co trzeba dla Lyry McKee, dla jej rodziny, dla naszego miasta i pomogli nam zatrzymać to szaleństwo - zaapelowała brytyjska policja prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki. Funkcjonariusze opublikowali także nagrania, na których widać zamaskowanego strzelca. W nocy z czwartku na piątek w czasie zamieszek w północnoirlandzkim Londonderry od postrzału zginęła 29-letnia Lyra McKee.

"Cokolwiek się wydarzy, Unia Europejska będzie całkowicie popierała Irlandię"

Irlandzki premier Leo Varadkar powiedział w poniedziałek, że rząd w Dublinie jest otwarty na propozycję przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ostrzegł, że brexit bez umowy byłby "szkodliwy dla wszystkich". Główny unijny negocjator Michel Barnier zapewnił o poparciu UE dla interesów Irlandii.

"Nigdy nie zgodzimy się, by Irlandia Północna była wyrwana ze Zjednoczonego Królestwa"

Deputowany północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Sammy Wilson zadeklarował we wtorek, że ugrupowanie woli roczne opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii od przyjęcia rządowego projektu porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. - Nigdy nie zgodzimy się dobrowolnie na to, aby Irlandia Północna była wyrwana z reszty Zjednoczonego Królestwa - zaznaczył.

Fregata rakietowa kontra wzburzone morze. Burza Gareth w Wielkiej Brytanii

We wtorek należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej fregata rakietowa HMS Sutherland musiała stawić czoła potężnym falom. Przyczyną gwałtownej pogody jest burza Gareth. W całej Irlandii i w wielu regionach Wielkiej Brytanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed silnymi porywami wiatru.