Irlandia

Irlandia

Wolałbym, żebyśmy doszli do porozumienia i mieli umowę przed połową października. Ale gdyby rząd brytyjski miał poprosić o przedłużenie, to oczywiście byśmy je rozważyli. Z pewnością byłoby ono lepsze od brexitu bez porozumienia - powiedział w piątek premier Irlandii Leo Varadkar. Odniósł się do doniesień o najnowszych, przedstawionych przez Borisa Johnsona, planach brytyjskiego rządu w tej sprawie.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem. Juncker wskazał w czwartek na wiele problematycznych kwestii w najnowszej brytyjskiej propozycji ws. brexitu.

Nowa propozycja Londynu w sprawie brexitu "nie brzmi zachęcająco" i nie może być podstawą do porozumienia - ocenił w środę premier Irlandii Leo Varadkar. Brytyjski rząd opublikował szczegóły planu zastąpienia innym rozwiązaniem budzącego kontrowersje w Wielkiej Brytanii tak zwanego backstopu. Wcześniej premier Boris Johnson przekonywał, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

- Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami w Irlandii i Wielkiej Brytanii, aby wspierać plan brexitu, który zachęca do stabilności i zachowuje silne podstawy uzgodnione w porozumieniu wielkopiątkowym - oświadczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, który w poniedziałek przybył z dwudniową wizytą do Irlandii.

W niedzielę w wielu miastach w Polsce podjęto akcję wieszania na bramach kościołów dziecięcych bucików, w proteście przeciwko ukrywaniu czynów pedofilskich przez katolickich hierarchów. To druga odsłona międzynarodowej inicjatywy "Baby Shoes Remember. W Szczecinie akcja została przerwana przez kontrmanifestację. - To jest akcja robiona po to, żeby uderzyć w księży Kościoła, którzy są w tej chwili ostoją polskości, ostoją polskich wartości - ocenił radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Nie mamy wystarczającej liczby ludzi, nawet po niedawnym zwiększeniu budżetu, by stawić czoła niektórym wyzwaniom związanym z brexitem - oświadczył szef policji Irlandii Północnej (PSNI) Simon Byrne. Jak dodał, opuszczenie Unii Europejskiej bez umowy może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu z Irlandią.

Musimy jasno określić zagrożenia związane z bezumownym brexitem - uważa szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn. W jego ocenie, aby znaleźć porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną, musiałby się wydarzyć cud.