Irlandia

Irlandia

O północy z niedzieli na poniedziałek przewodnictwo w Unii Europejskiej przejęła Litwa. Tym samym Irlandia zakończyła półroczne kierowanie pracami Wspólnoty. - Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy - oświadczył w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Litwy Vytautas Leszkeviczius.

Helikoptery RAF-u zrzuciły jedzenie dla tysięcy owiec uwięzionych w głębokim śniegu w Irlandii Północnej. To próba ratowania zwierząt od kilku dni tkwiących w zaspach, które miejscami sięgają nawet ponad metr. Na pomoc poszkodowanym hodowcom wysłano także pojazdy gąsienicowe.

Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".

Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.

Żadne próbki pobrane z pięciu polskich ubojni, które wysyłały mięso do Irlandii, nie wykazały końskiego DNA - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Koninę znaleziono w irlandzkich "wołowych" hamburgerach. Podejrzewano, że pochodziła z Polski.

Irlandzki minister ds. rolnictwa Simon Coveney poinformował w poniedziałek, że irlandzkie służby odkryły, że wołowina zanieczyszczona koniną, którą odkryto w irlandzkich burgerach, była importowana z Polski. Według polskiej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły do Irlandii wyłącznie wołowinę.

Testy mające ustalić, skąd pochodzi konina wykryta w burgerach z wołowiny, produkowanych w Republice Irlandii i eksportowanych do Wielkiej Brytanii wykazały, że jej prawdopodobnym źródłem jest składnik, obecny w surowcu importowanym z Polski - poinformowała telewizja RTE.

Rządy w Londynie i Dublinie powinny ustalić datę referendum, w którym mieszkańcy Irlandii Płn. wypowiedzą się ws. połączenia obu części wyspy - uważa przewodniczący partii Sinn Fein Gerry Adams, który zainaugurował kampanię na rzecz zjednoczenia.

Końskie mięso znaleziono w burgerach sprzedawanych w sklepach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W części produktów wykryto też wieprzowinę. Według irlandzkiej organizacji bezpieczeństwa żywności, mięso nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego przez Komisję Europejską raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Irlandia, znana z niezwykle konserwatywnego prawa de facto całkowicie zakazującego aborcji, zliberalizuje przepisy. Rząd ogłosił, iż planuje wprowadzić zmiany, pozwalające przerwać ciążę w sytuacji, gdy zagraża ona życiu matki.

Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.

Fatalny dzień mają za sobą irlandzcy kierowcy. To przede wszystkim oni odczuli skutki intensywnych opadów, jakie nawiedziły kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebawem Irlandczycy będą mierzyć się z mrozem.