O północy z niedzieli na poniedziałek przewodnictwo w Unii Europejskiej przejęła Litwa. Tym samym Irlandia zakończyła półroczne kierowanie pracami Wspólnoty. - Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy - oświadczył w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Litwy Vytautas Leszkeviczius.
Konferencja Biskupów Irlandii zasięga opinii prawników ws. proponowanej przez rząd ustawy legalizującej przerywanie ciąży. Duchowni nie wykluczają zaskarżenia jej do Sądu Najwyższego stojącego na straży konstytucji.
Helikoptery RAF-u zrzuciły jedzenie dla tysięcy owiec uwięzionych w głębokim śniegu w Irlandii Północnej. To próba ratowania zwierząt od kilku dni tkwiących w zaspach, które miejscami sięgają nawet ponad metr. Na pomoc poszkodowanym hodowcom wysłano także pojazdy gąsienicowe.
Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".
Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".
Irlandzki resort rolnictwa potwierdził, że 75 proc. zawartości rzekomo wołowych mrożonych hamburgerów produkowanych w zakładach mięsnych Rangeland Foods, w hrabstwie Monaghan, stanowiła konina - poinformowała telewizja RTE.
Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.
Żadne próbki pobrane z pięciu polskich ubojni, które wysyłały mięso do Irlandii, nie wykazały końskiego DNA - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Koninę znaleziono w irlandzkich "wołowych" hamburgerach. Podejrzewano, że pochodziła z Polski.
Firma Tesco, największa brytyjska sieć handlu detalicznego, zrezygnowała z irlandzkiego dostawcy mrożonych hamburgerów wołowych, firmy Silvercrest, należącej do grupy ABP Food. W burgerach znaleziono ślady koniny pochodzącej z Polski.
Irlandzki minister ds. rolnictwa Simon Coveney poinformował w poniedziałek, że irlandzkie służby odkryły, że wołowina zanieczyszczona koniną, którą odkryto w irlandzkich burgerach, była importowana z Polski. Według polskiej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły do Irlandii wyłącznie wołowinę.
Testy mające ustalić, skąd pochodzi konina wykryta w burgerach z wołowiny, produkowanych w Republice Irlandii i eksportowanych do Wielkiej Brytanii wykazały, że jej prawdopodobnym źródłem jest składnik, obecny w surowcu importowanym z Polski - poinformowała telewizja RTE.
Rządy w Londynie i Dublinie powinny ustalić datę referendum, w którym mieszkańcy Irlandii Płn. wypowiedzą się ws. połączenia obu części wyspy - uważa przewodniczący partii Sinn Fein Gerry Adams, który zainaugurował kampanię na rzecz zjednoczenia.
Końskie mięso znaleziono w burgerach sprzedawanych w sklepach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W części produktów wykryto też wieprzowinę. Według irlandzkiej organizacji bezpieczeństwa żywności, mięso nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.
Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego przez Komisję Europejską raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.
Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.
Irlandia, znana z niezwykle konserwatywnego prawa de facto całkowicie zakazującego aborcji, zliberalizuje przepisy. Rząd ogłosił, iż planuje wprowadzić zmiany, pozwalające przerwać ciążę w sytuacji, gdy zagraża ona życiu matki.
Komisja Europejska chce zwiększyć prywatne inwestycje w szerokopasmowy internet. Proponuje, by operatorzy, którzy hurtowo udostępniają szerokopasmową sieć, mogli naliczać wyższe stawki. Może to oznaczać wzrost cen dla konsumentów.
Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.
Fatalny dzień mają za sobą irlandzcy kierowcy. To przede wszystkim oni odczuli skutki intensywnych opadów, jakie nawiedziły kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebawem Irlandczycy będą mierzyć się z mrozem.