Irlandia

Irlandia

Organizacja Nowa IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć dziennikarki Lyry McKee w Londonderry - poinformowała północnoirlandzka gazeta "The Irish News". Śmierć 29-letniej dziennikarki, zastrzelonej podczas obserwowania wieczornych zamieszek z policją, spotkała się z potępieniem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

Nasza społeczność zna odpowiedź na pytanie, co stało się ostatniej nocy. Wzywamy ludzi, by zrobili to, co trzeba dla Lyry McKee, dla jej rodziny, dla naszego miasta i pomogli nam zatrzymać to szaleństwo - zaapelowała brytyjska policja prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki. Funkcjonariusze opublikowali także nagrania, na których widać zamaskowanego strzelca. W nocy z czwartku na piątek w czasie zamieszek w północnoirlandzkim Londonderry od postrzału zginęła 29-letnia Lyra McKee.

Irlandzki premier Leo Varadkar powiedział w poniedziałek, że rząd w Dublinie jest otwarty na propozycję przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ostrzegł, że brexit bez umowy byłby "szkodliwy dla wszystkich". Główny unijny negocjator Michel Barnier zapewnił o poparciu UE dla interesów Irlandii.

Deputowany północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Sammy Wilson zadeklarował we wtorek, że ugrupowanie woli roczne opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii od przyjęcia rządowego projektu porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. - Nigdy nie zgodzimy się dobrowolnie na to, aby Irlandia Północna była wyrwana z reszty Zjednoczonego Królestwa - zaznaczył.

We wtorek należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej fregata rakietowa HMS Sutherland musiała stawić czoła potężnym falom. Przyczyną gwałtownej pogody jest burza Gareth. W całej Irlandii i w wielu regionach Wielkiej Brytanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed silnymi porywami wiatru.

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?