Irlandia

Irlandia

Produkt Krajowy Brutto kraju w IV kwartale 2010 nieoczekiwanie skurczył się o 1,6 procent licząc kwartał do kwartału, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 procent. W całym roku 2010 PKB Irlandii skurczył się o 1 procent. W roku 2009 irlandzki PKB skurczył się o 7,6 proc.

Mimo chłodu około 650 tys. widzów obserwowało największą w kraju, uroczystą paradę w Dublinie z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii. Tym razem "zieloną armię" poprowadziła światowa mistrzyni w kobiecym boksie Katie Taylor. Towarzyszył jej aktor przebrany za św. Patryka z biskupim pastorałem i dziewczynka z naczyniem pełnym koniczyny, symbolu Irlandii.

Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) i Partia Pracy porozumiały się w niedzielę nad ranem w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformował desygnowany na nowego premiera Enda Kenny. - Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie, którego szczegółowe ustalenia są jeszcze opracowywane - powiedział.

Ciało martwej Polki znaleźli we wtorek pracownicy pogotowia ratunkowego w hrabstwie Tralee w Irlandii. Do ratowników wczesnym popołudniem zadzwoniła anonimowa osoba. Po przyjeździe na miejsce lekarze znaleźli 2-letniego syna kobiety.

Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Irlandii ogłosił przywódca opozycyjnej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael) Enda Kenny. I zapowiedział jednocześnie przystąpienie do formowania nowego rządu. Dotychczasowy premier Brian Cowen z Partii Republikańskiej (Fianna Fail) potwierdził swoją porażkę.

Opozycyjna partia Fine Gael wygrała wybory parlamentarne w Irlandii, uzyskując 36 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych w sobotę w telewizji publicznej RTE. Jeśli wyniki się potwierdzą, nie zdoła ona jednak zebrać absolutnej większości w nowym parlamencie.

Agencja Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Dublina do A-/A-2. Perspektywa ratingu nadal jest negatywna, a to oznacza ryzyko kolejnych cięć. Kolejna rewizja ratingu Dublina ma nastąpić w kwietniu.

Jedno euro mniej wynosi od wtorku minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii. Zmniejszono ją do 7,65 euro w ramach cięć wydatków publicznych, wymuszonych redukcją deficytu finansów państwa.

Partia Zielonych ogłosiła wyjście z rządzącej w Irlandii koalicji. Oznacza to, że rząd Briana Cowena nie ma już większości, a kraj zmierza nieuchronnie do przedterminowych wyborów.

Irlandzki premier Brian Cowen ogłosił, że ustępuje z funkcji przewodniczącego partii Fianna Fail . Zapowiedział jednocześnie, że będzie kierował rządem aż do wyborów, które przewidziane są na początek marca.

Ratunek dla Irlandii może podkopać zdolność Europejskiego Banku Centralnego do pomocy innym państwom - taki wniosek płynie z komunikatu, jaki opublikował EBC. Bank obawia się o jakość zabezpieczeń, jakie irlandzkie banki złożyły w bankach centralnych państw strefy euro pod zastaw pożyczek.

Agencja Fitch ostro tnie rating Irlandii. Długoterminowy rating kraju został obnizony o trzy stopnie: z A+ do BBB+. Warto jednak, że to nadal rating inwestycyjny. Jak podano, perspektywa irlandzkiego ratingu jest stabilna.

Irlandzki parlament zaakceptował we wtorek wieczorem większą część drakońskiego programu oszczędnościowego rządu, składającego się na przyszłoroczny budżet kraju. W najbliższych dniach poddane pod głosowanie zostaną pozostałe pakiety tego planu.

Irlandia otrzyma od Unii Europejskiej 85 miliardów euro pomocy na walkę z kryzysem finansowym - zdecydowali w niedzielę ministrowie finansów państw Wspólnoty. Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn poinformował, że szefowie resortów doszli również do zgody ws. zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro, który ma zacząć działać po 2013 roku.

Około 10 tys. przeciwników zmian w systemie emerytalnym, wprowadzanym przez centroprawicowy rząd, protestowało w sobotę w Budapeszcie. Mają one ograniczyć środki prywatnych funduszy ubezpieczeniowych. W Dublinie nawet 50 tys. ludzi wyległo na ulice. Ci z kolei nie godzą się na zapowiedziane przez rząd Irlandii oszczędności budżetowe.

Unia Europejska nie ma zamiaru podwajać rozmiarów europejskiego paktu kryzysowego EFSF, oznajmiła Bruksela i Berlin. O pomyśle na zwiększenie imponującej sumy 440 mld euro poinformował niemiecki "Die Welt".

Bliska perspektywa otrzymania pomocy nie pomaga wiarygodności kredytowej Irlandii. Standard and Poor's obniżył rating tego kraju z AA- do A. Agencja umieściła Irlandię na liście obserwacyjnej i podała, że bierze pod uwagę możliwą dalszą obniżkę oceny wiarygodności.

Zieloni, koalicyjny partner rządzącej Irlandią partii Fianna Fail, oraz opozycyjna Partia Pracy wzywały do rozpisania przedterminowych wyborów. Premier Brian Cowen częściowo przychylił się do tych głosów i oświadczył, że rozwiąże parlament po przyjęciu przez niego budżetu na 2011 rok. Projekt tej ustawy, przewidującej znaczne ograniczenia wydatków, ma zostać przedstawiony deputowanym 7 grudnia.

Irlandia może liczyć na 80 do 90 miliardów euro pomocy - decyzję w nocy zatwierdzili przedstawiciele UE i MFW. Grecja, Irlandia, a nawet Portugalia to nic, prawdziwą katastrofę może spowodować Hiszpania - twierdzi Nouriel Roubini, ekonomista nazywany "prorokiem kryzysu", bo jako jeden z nielicznych przewidział zapaść z przełomu 2008/09.

Unia Europejska pomoże Irlandii. Ministrowie finansów krajów strefy euro zdecydowali, że spełnią prośbę dublińskiego rządu i przekażą 80-90 miliardów euro wsparcia, żeby utrzymać stabilność strefy euro.