Irlandia

Irlandia

Opozycyjna partia Fine Gael wygrała wybory parlamentarne w Irlandii, uzyskując 36 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych w sobotę w telewizji publicznej RTE. Jeśli wyniki się potwierdzą, nie zdoła ona jednak zebrać absolutnej większości w nowym parlamencie.

Agencja Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Dublina do A-/A-2. Perspektywa ratingu nadal jest negatywna, a to oznacza ryzyko kolejnych cięć. Kolejna rewizja ratingu Dublina ma nastąpić w kwietniu.

Jedno euro mniej wynosi od wtorku minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii. Zmniejszono ją do 7,65 euro w ramach cięć wydatków publicznych, wymuszonych redukcją deficytu finansów państwa.

Partia Zielonych ogłosiła wyjście z rządzącej w Irlandii koalicji. Oznacza to, że rząd Briana Cowena nie ma już większości, a kraj zmierza nieuchronnie do przedterminowych wyborów.

Irlandzki premier Brian Cowen ogłosił, że ustępuje z funkcji przewodniczącego partii Fianna Fail . Zapowiedział jednocześnie, że będzie kierował rządem aż do wyborów, które przewidziane są na początek marca.

Ratunek dla Irlandii może podkopać zdolność Europejskiego Banku Centralnego do pomocy innym państwom - taki wniosek płynie z komunikatu, jaki opublikował EBC. Bank obawia się o jakość zabezpieczeń, jakie irlandzkie banki złożyły w bankach centralnych państw strefy euro pod zastaw pożyczek.

Agencja Fitch ostro tnie rating Irlandii. Długoterminowy rating kraju został obnizony o trzy stopnie: z A+ do BBB+. Warto jednak, że to nadal rating inwestycyjny. Jak podano, perspektywa irlandzkiego ratingu jest stabilna.

Irlandzki parlament zaakceptował we wtorek wieczorem większą część drakońskiego programu oszczędnościowego rządu, składającego się na przyszłoroczny budżet kraju. W najbliższych dniach poddane pod głosowanie zostaną pozostałe pakiety tego planu.

Irlandia otrzyma od Unii Europejskiej 85 miliardów euro pomocy na walkę z kryzysem finansowym - zdecydowali w niedzielę ministrowie finansów państw Wspólnoty. Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn poinformował, że szefowie resortów doszli również do zgody ws. zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro, który ma zacząć działać po 2013 roku.

Około 10 tys. przeciwników zmian w systemie emerytalnym, wprowadzanym przez centroprawicowy rząd, protestowało w sobotę w Budapeszcie. Mają one ograniczyć środki prywatnych funduszy ubezpieczeniowych. W Dublinie nawet 50 tys. ludzi wyległo na ulice. Ci z kolei nie godzą się na zapowiedziane przez rząd Irlandii oszczędności budżetowe.

Unia Europejska nie ma zamiaru podwajać rozmiarów europejskiego paktu kryzysowego EFSF, oznajmiła Bruksela i Berlin. O pomyśle na zwiększenie imponującej sumy 440 mld euro poinformował niemiecki "Die Welt".

Bliska perspektywa otrzymania pomocy nie pomaga wiarygodności kredytowej Irlandii. Standard and Poor's obniżył rating tego kraju z AA- do A. Agencja umieściła Irlandię na liście obserwacyjnej i podała, że bierze pod uwagę możliwą dalszą obniżkę oceny wiarygodności.

Zieloni, koalicyjny partner rządzącej Irlandią partii Fianna Fail, oraz opozycyjna Partia Pracy wzywały do rozpisania przedterminowych wyborów. Premier Brian Cowen częściowo przychylił się do tych głosów i oświadczył, że rozwiąże parlament po przyjęciu przez niego budżetu na 2011 rok. Projekt tej ustawy, przewidującej znaczne ograniczenia wydatków, ma zostać przedstawiony deputowanym 7 grudnia.

Irlandia może liczyć na 80 do 90 miliardów euro pomocy - decyzję w nocy zatwierdzili przedstawiciele UE i MFW. Grecja, Irlandia, a nawet Portugalia to nic, prawdziwą katastrofę może spowodować Hiszpania - twierdzi Nouriel Roubini, ekonomista nazywany "prorokiem kryzysu", bo jako jeden z nielicznych przewidział zapaść z przełomu 2008/09.

Unia Europejska pomoże Irlandii. Ministrowie finansów krajów strefy euro zdecydowali, że spełnią prośbę dublińskiego rządu i przekażą 80-90 miliardów euro wsparcia, żeby utrzymać stabilność strefy euro.

Rząd Irlandii zgodził się przyjąć pakiet finansowy od Unii Europejskiej i MFW. Minister finansów Brian Lenihan powiedział w parlamencie, że "pakiet byłby bardzo pożądany". Szczegóły mogą być jednak znane dopiero za kilka dni.

Choć Irlandia ma kłopoty z zadłużeniem, to dla wielu mieszkańców wciąż jest wspaniałym miejscem. Dlaczego? O to zapytał "Irish Times" użytkowników Twittera. Wśród najciekawszych odpowiedzi była m.in ta: "czuwanie przy zwłokach i pogrzeby zmieniają się w party".

Minister finansów Jacek Rostowski stwierdza, że nie widzi obecnie potrzeby udziału Polski w ewentualnym wsparciu walczącej z kryzysem finansowym Irlandii. Jego irlandzki kolega mówi z kolei, że o europejską pomoc Zielona Wyspa poprosi, jeśli sama nie da sobie rady - a obecnie sobie radzi.

Irlandzkie ministerstwo finansów przyznało, że rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej swego kraju, ale nie o pakiecie unijnej pomocy - donosi telewizja RTE. Według oświadczenia resortu rozmowy dotyczyły "ogólnej kondycji rynku kredytowego".

Irlandia może poprosić Unię Europejską o pomoc finansową, ale nie dla swego budżetu, a tylko dla banków - donosi gazeta "Irish Independent", powołując się na anonimowe źródła.