Irlandia

Irlandia

Był premier Irlandii Bertie Ahern otrzymał poufnie jako minister finansów 276 tys. dolarów i potem wielokrotnie kłamał na ten temat - głosi ogłoszony w czwartek werdykt, kończący dochodzenie w tej sprawie. Sędziowie nie uznali jednak Aherna za winnego korupcji.

Uroczyste parady i toasty wznoszone trunkami wyprodukowanymi przez najlepsze irlandzkie browary. W sobotę ludzie na całym świecie obchodzili dzień św. Patryka - patrona Irlandii. - W ten dzień świat się zazielenia i ludzie spoglądają ku małej wyspie na północnym Atlantyku z dumą i podziwem. To okazja, by świętować to, czym jest irlandzkość - mówił szef rządu Irlandii, Enda Kenny.

Nawałnice mogą zdezorganizować sobotnie obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Jednak w niedzielę powinno być już sucho, mogą wystąpić tylko przelotne, sporadyczne opady.

Sąd w Befaście przypieczętował bankructwo Seana Quinna - do niedawna najbogatszego człowieka w Irlandii. Ten "self-made man" skończył szkołę w wieku 14 lat nie umiejąc czytać ani pisać, biznes zaczynał od pożyczki w wysokości równej 500 zł, a dorobił się majątku 4,7 mld euro. Zbankrutował na spekulacjach akcjami z dźwignią.

Minister rządu w tanich liniach? Tak, jeśli to minister irlandzkiego rządu. Premier Enda Kenny zakwestionował plany podróży rządowym samolotem szefa resortu sprawiedliwości Alana Shattera. Chcąc nie chcąc musiał on wrócić z Gdańska do Dublina tanimi liniami Ryanair.

Jeden z tradycyjnie najbardziej katolickich krajów Europy zamyka swoją ambasadę w Watykanie. Irlandzki rząd szukając oszczędności zdecydował, że nie musi mieć stałego dyplomaty w siedzibie najwyższych władz kościelnych. Zarówno Dublin i Watykan zapewniają, że nie ma to nic wspólnego z kiepskimi wzajemnymi relacjami po serii skandali w irlandzkim Kościele.

Wybory prezydenckie w Irlandii. Do głosowania uprawnionych jest 3,1 mln osób. Zdaniem obserwatorów wybory na ceremonialny w Republice Irlandii urząd stały się pojedynkiem kandydatów politycznego establishmentu i niezależnych, zbijających kapitał na społecznym rozczarowaniu systemem politycznym.

Dublin wciąż mierzy się ze skutkami ulewnie padającego deszczu, który w poniedziałek wywołał liczne uszkodzenia i podtopienia, a także spowodował śmierć dwóch osób. Władze wciąż szacują straty.

Intensywne opady deszczu doprowadziły w poniedziałek do poważnych problemów komunikacyjnych w Dublinie. Wiele ulic jest zalanych, a kierowcy mają duże kłopoty z prowadzeniem aut. Zdjęcia i filmy zalanych ulic w stolicy Irlandii otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.

Tegoroczne lato nie jest zbyt łaskawe dla Polski. Jest zimno, mokro i mało słonecznie. Okazuje się jednak, że w jeszcze gorszej sytuacji znalazła się Irlandia. Najprawdopodobniej panuje tam najzimniejsze lato od 25 lat.

Irlandzki minister sprawiedliwości Alan Shatter opublikował ustalenia specjalnej komisji dochodzeniowej ws. tuszowania przypadków pedofilii w diecezji Cloyne w latach 1996-2009. Z raportu wynika, że biskup Cloyne ignorował wytyczne Kościoła ws. ochrony dzieci.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skrytykował obniżenie przez agencję ratingową Moody's oceny wiarygodności kredytowej Irlandii do poziomu śmieciowego, co jego zdaniem jest "niezrozumiałe".

Irlandia może potrzebować drugiego pakietu pomocowego - twierdzi minister rządu w Dublinie. Według szefa resortu transportu mało prawdopodobne jest, by Irlandia mogła w przyszłym roku wrócić na rynek ze swoimi obligacjami.

- Nasze wyspy doświadczyły więcej bólu, zamętu i strat niż na to zasługiwały - powiedziała Elżebita II w swoim jedynym przemówieniu podczas historycznej wizyty w Irlandii. Brytyjska królowa nawiązała do bolesnej historii łączącej obydwa kraje, nie przeprosiła jednak za grzechy Brytyjczyków.

W pierwszym dniu czterodniowej, historycznej wizyty w Republice Irlandii, królowa Elżbieta II złożyła wizytę w pałacu prezydenckim Mary McAleese w Dublinie, uczciła pamięć Irlandczyków poległych za sprawę niepodległości ich kraju, składając wieniec w Ogrodzie Pamięci w Dublinie i odwiedziła najstarszą uczelnię w Irlandii - Trinity College. Elżbieta II jest pierwszym w historii brytyjskim monarchą, który odwiedził ten kraj. Jej wizycie towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa.