Irlandia

Irlandia

Jeden z czołowych zwolenników utrzymania zależności Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii został zastrzelony w niedzielę w Belfaście. Lokalni politycy ostrzegają, że zdarzenie to grozi zaognieniem się konfliktu wewnętrznego, który w drugiej połowie XX wieku doprowadził do śmierci 3,5 tys. osób.

Przed pubem w mieście Portstewart w Irlandii Północnej doszło do bójki dwóch Polaków z sześcioma policjantami po służbie. Do szpitala trafiły trzy osoby. Jak poinformowała lokalna policja, śledztwo prowadzone jest pod kątem dopuszczenia się do "przestępstwa nienawiści".

Enda Kenny został ponownie wybrany na premiera Irlandii, co kończy trwający 10 tygodni polityczny impas dzięki decyzji największego ugrupowania opozycyjnego, by pozwolić na utworzenie rządu mniejszościowego wspieranego przez deputowanych niezależnych.

Jeden kościół, jeden sklep, jedna utwardzona droga i… jeden król. Władca irlandzkiej wyspy Toraigh nazywa się Patsy Dan Rodgers, ma 71 lat i jest królem od ponad dwóch dekad. Jego główne zadanie to jednak nie rozkazywanie poddanym, ale przekazywanie bogatej kultury tej maleńkiej krainy.

11-miesięczne niemowlę znaleziono martwe w mieszkaniu w południowo-zachodniej Irlandii. Na miejscu tragedii znajdował się też poważnie ranny mężczyzna. Niektóre lokalne media podają, że jest on Polakiem.

Premier Irlandii Enda Kenny poinformował, że zwrócił się do prezydenta Michaela D. Higginsa o rozwiązanie parlamentu. Na Twitterze ogłosił, że wybory odbędą się 26 lutego, a pierwsza sesja nowego parlamentu - 10 marca.

Podniósł się poziom rzeki Shannon w Irlandii, co spowodowało zalanie miasta Athlone. Jego mieszkańcy budują zabezpieczenia przeciwpowodziowe, bo stan rzeki do środy ma jeszcze wzrosnąć. Zagrożone powodzią są także inne rejony Irlandii.

Perspektywa Brexitu - opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - jest poważnym ryzykiem strategicznym dla Irlandii - ocenił w poniedziałek w Londynie premier Irlandii Enda Kenny przed spotkaniem z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Turysta z Irlandii, który zasłynął ze zwycięskiego starcia z grupą wściekłych sklepikarzy w Stambule, został zidentyfikowany jako Mohammed Fadel Dobbous. Pochodzący z Kuwejtu obywatel Irlandii powiedział dziennikarzom, że Turcy "zadarli z niewłaściwym człowiekiem".

Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".

"Nie żadna klątwa, raczej wyzwanie dla całego Kościoła" - tak watykański dziennik "L’Osservatore Romano" podsumował wynik piątkowego referendum w Irlandii, w którym większość obywateli opowiedziała się za uznaniem małżeństw osób tej samej płci.