Jak Ziemia będzie wyglądała za 100 lat? "Znacznie odmienna" planeta

Jakie zmiany przeniesie globalne ocieplenie?wikimedia.org, TVN Meteo

Naukowcy z NASA uważają, że globalne ocieplenie wcale nie zwalnia. Prowadzi to do wielu zmian na Ziemi, które w przyszłości będą jeszcze bardziej dramatyczne niż obecnie. Sprawdź, co sądzi o nich Gavin Schmidt z ośrodka badawczego Goddard Institute for Space Studies.

Rok 2016 będzie najprawdopodobniej najgorętszym w historii, osiągając wartości wyższe o 1,3 st. C niż średnie temperatury w czasach przedprzemysłowych. Oznacza to, że niebezpiecznie zbliżamy się do granicy wzrostu średniej globalnej temperatury o 1,5 st. C, wyznaczonej w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, Ziemię czekają poważne konsekwencje.

Globalne ocieplenie postępuje

- Globalne ocieplenie nie hamuje - mówi Gavin Schmidt, klimatolog ośrodka badawczego Instytut Studiów Kosmicznych Goddarda, należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Schmidt interesuje się zarówno przyszłymi, jak i teraźniejszymi i przeszłymi zmianami klimatu na Ziemi oraz ich przyczynami. Analizy skupia na promieniowaniu słonecznym, zanieczyszczeniu atmosfery, aerozoli i gazów cieplarnianych.

Jak podkreśla Schmidt, nawet gdyby emisja dwutlenku węgla spadła nagle do zera, i tak nadal będziemy obserwować trwające od wieków zmiany klimatu napędzane przez człowieka. A wszyscy doskonale wiemy, że nic nie powstrzyma emisji z dnia na dzień. Według Schmidta kluczowe jest spowolnienie zmian klimatycznych do takiego stopnia, żebyśmy mogli się do nich "bezboleśnie" dostosować.

- Myślę, że dalekosiężny cel, jakim jest wartość 1,5 st. C, jest nieosiągalny - powiedział Schmidt.

Naukowiec szacuje, że przekroczymy tę granicę do około 2030 roku. Jest za to nieco bardziej optymistyczny, jeśli chodzi o drugi cel porozumienia klimatycznego, czyli o to, by wzrost temperatury globalnej nie przekroczył 2 st. C. Jeśli jednak globalne ocieplenie zatrzyma się na poziomie pomiędzy 1,5 a 2 st. C, pod koniec wieku światowa temperatura i tak będzie wyższa o około 3 st. C niż obecnie.

Przyszłe skutki zmian klimatu

Anomalie temperatury lub to jak bardzo temperatura danego regionu będzie się różnić od normy, mają się znacznie wahać.

Na przykład temperatura Kręgu Polarnego podczas ostatniej zimy na jeden dzień wzrosła powyżej zera. Byłaby to wyjątkowo niska temperatura np. dla Florydy, jednak w przypadku Arktyki okazała się ona nienaturalnie wysoka. To anomalia, która będzie zdarzać się znacznie częściej. Oznacza to, że lata takie jak rok 2015, kiedy pokrywa lodu morskiego była najniższa w historii, staną się powszechne. Do 2050 roku Grenlandia w okresie letnim może być pozbawiona lodu.

Dla odmiany pokrywa lodowa Antarktyki ma się całkiem dobrze i pozostanie relatywnie stabilna, przez co przyczyni się do podniesienia się poziomu mórz i oceanów w minimalnym stopniu.

Nie zmienia to faktu, że najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje, że do 2100 roku wzrost poziomu oceanów wyniesie od 60 do 90 cm. Nawet gdyby było to mniej niż 90 cm, cztery miliony ludzi musiałyby się przenieść w wyżej położone regiony.

Oceany będą miały nie tylko mniej lodu na biegunach, ale także nasili się ich zakwaszenie w strefie tropikalnej. Ponieważ pochłaniają one około jednej trzeciej całego dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze, ich wody ogrzewają się i stają się kwaśne.

Jeśli zmiany klimatyczne nie osłabną, prawie wszystkie siedliska raf koralowych mogą ulec zniszczeniu. W najlepszym wypadku zagrożona jest aż połowa wszystkich raf tropikalnych.

Ekstremalne upały

Ogrzewają się nie tylko oceany. Nawet jeśli obniżymy emisję gazów cieplarnianych, po 2050 roku liczba ekstremalnie gorących dni w krajach tropikalnych wzrośnie o połowę. Im dalej na północ, tym takich dni w roku będzie więcej o 10-20 procent. Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz, że w krajach tropikalnych niezwykle wysokie temperatury będą występowały przez całe lato. W krajach strefy umiarkowanej niecodziennie ciepłych dni będzie o co najmniej 30 proc. więcej.

Nawet najmniejsze ocieplenie doprowadzi do zmniejszania się zasobów wodnych. W badaniach z 2013 roku naukowcy, dzięki specjalnym modelom klimatycznym, oszacowali, że dotkliwe susze mogą występować o około 10 proc. częściej. Możliwe, że będą one się pojawiać na 40 proc. wszystkich lądów na Ziemi, co stanowi dwa razy tyle co obecnie.

Gwałtowna pogoda

Pozostaje jeszcze pogoda. Ekstremalne zjawisko El Nino, które wystąpiło na przełomie 2015 i 2016 roku, jest jedynie wskazówką do tego, co czeka nas w przyszłości. Katastrofy naturalne, a także fale sztormowe, pożary i upały od 2070 roku będą znacznie bardziej dotkliwe.

Zdaniem Schmidta obecnie ludzkość znajduje się nad przepaścią. Możemy ignorować ostrzeżenia i zanieczyścić planetę tak bardzo, że stanie się ona "znacznie odmienna". Będzie to jednak taka różnica jak pomiędzy obecnie panującym na Błękitnej Planecie klimatem a tym, który panował podczas ostatniej epoki lodowcowej.

Żeby zminimalizować skutki globalnego ocieplenia, możemy także wprowadzić pewne innowacyjne rozwiązania. Według wielu scenariuszy emisja dwutlenku węgla do 2100 roku będzie bardzo duża. Można by wykorzystać technologię przechwytywania dwutlenku węgla, która zapewniłaby większe jego pochłanianie niż emisję. Według Schmidta do 2100 roku nasza planeta znajdzie się gdzieś pomiędzy wartościami "trochę cieplej niż dzisiaj a o wiele cieplej niż dzisiaj". Taka rozbieżność wiąże się jednak ze śmiercią lub ocaleniem życia milionów ludzi.

Naukowcy stworzyli dwa scenariusze, jak będzie zmieniać się średnia temperatura i suma opadów w Stanach Zjednoczonych do 2100 roku.

Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszy
Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszyNASA

Autor: zupi/map / Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogodę w najbliższych dniach kształtować będą wyżowe układy baryczne. Opady - jeśli w ogóle się pojawią - będą bardzo słabe. Za dnia temperatura będzie sięgać kilku stopni powyżej zera, zaś nocami może gwałtownie spadać.

Pogodą rządzić będą wyże. Czego możemy się spodziewać?

Pogodą rządzić będą wyże. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które pojawią się w nocy ze środy na czwartek w części kraju. Warunki na drogach będą szczególnie trudne w centralnych i południowych regionach Polski. Sprawdź szczegóły.

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powierzchnia lodu morskiego na Arktyce nadal utrzymuje się blisko rekordowo niskich poziomów. Jak wynika z danych udostępnionych przez amerykańskie Krajowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC) w styczniu zasięg pokrywy lodowej był drugim najniższym w historii pomiarów dla tego miesiąca.

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

Źródło:
AFP, National Snow and Ice Data Center

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

Setki martwych traczy długodziobych pojawiło się w ostatnich dniach wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan w USA. Jak podają lokalni ornitolodzy, padły na ptasią grypę. Chorobę tę potwierdzono również u gęsi, orłów, myszołowów i sów żyjących w okolicy Chicago.

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Źródło:
CBS News

Turyści i mieszkańcy kolejny dzień z rzędu opuszczają Santorini w obawie przed wstrząsami sejsmicznymi na Morzu Egejskim. Według nielicznych pozostałych tam osób, ulice wyglądają niemal jak podczas lockdownu w 2020 roku, związanego z pandemią COVID-19. Opuszczone domy zachęcają także rabusiów.

Dziesięć dni, ponad tysiąc wstrząsów. Ulice na Santorini jak podczas lockdownu

Dziesięć dni, ponad tysiąc wstrząsów. Ulice na Santorini jak podczas lockdownu

Aktualizacja:
Źródło:
The Guardian, AP, Protothema

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

W związku ze złą jakością powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego w Wielkopolsce.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Źródło:
ABC7 News, NWS Bay Area

Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Źródło:
CNN, FOX Weather

Warunki na szlakach w Beskidach są trudne - ostrzegają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największe zagrożenie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Źródło:
PAP, TOPR

W pobliżu indonezyjskiej prowincji Moluki Północne miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 - poinformowała agencja BMKG. Według ekspertów wstrząsy nie spowodowały zagrożenia wystąpienia tsunami.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Źródło:
Reuters, BMKG

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Opony samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustaliła grupa naukowców. Analiza zebranych próbek wykazała także obecność polistyrenu, a także polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, mającego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na świecie.

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Źródło:
The Guardian

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Powódź w Queenslandzie w Autralii wyrządziła "nieprawdopodobne" szkody wśród lokalnej społeczności - ocenił premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielką wodą trwa tam od soboty, gdy północne regiony zalała fala deszczu. Choć nie spełniły się najgorsze prognozy meteorologów, wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie miało do czego wracać.

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Źródło:
BBC

Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Źródło:
Copernicus, NOAA

Rodzina została uwięziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnoszącymi się wodami powodziowymi. Pojazd ugrzązł w wodzie po ulewach, jakie nawiedziły północ stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jaką musieli przeprowadzić lokalni strażacy.

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Źródło:
CBS News, KRCR, Shasta County Sheriff's Office, NWS

Wystarczyła niecała godzina, by burza utrudniła życie mieszkańcom hiszpańskiej prowincji Malaga. Oszacowano, że w tym czasie na jeden metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów deszczu.

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Źródło:
Flinders University

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu