Jak Ziemia będzie wyglądała za 100 lat? "Znacznie odmienna" planeta

Jakie zmiany przeniesie globalne ocieplenie?wikimedia.org, TVN Meteo

Naukowcy z NASA uważają, że globalne ocieplenie wcale nie zwalnia. Prowadzi to do wielu zmian na Ziemi, które w przyszłości będą jeszcze bardziej dramatyczne niż obecnie. Sprawdź, co sądzi o nich Gavin Schmidt z ośrodka badawczego Goddard Institute for Space Studies.

Rok 2016 będzie najprawdopodobniej najgorętszym w historii, osiągając wartości wyższe o 1,3 st. C niż średnie temperatury w czasach przedprzemysłowych. Oznacza to, że niebezpiecznie zbliżamy się do granicy wzrostu średniej globalnej temperatury o 1,5 st. C, wyznaczonej w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, Ziemię czekają poważne konsekwencje.

Globalne ocieplenie postępuje

- Globalne ocieplenie nie hamuje - mówi Gavin Schmidt, klimatolog ośrodka badawczego Instytut Studiów Kosmicznych Goddarda, należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Schmidt interesuje się zarówno przyszłymi, jak i teraźniejszymi i przeszłymi zmianami klimatu na Ziemi oraz ich przyczynami. Analizy skupia na promieniowaniu słonecznym, zanieczyszczeniu atmosfery, aerozoli i gazów cieplarnianych.

Jak podkreśla Schmidt, nawet gdyby emisja dwutlenku węgla spadła nagle do zera, i tak nadal będziemy obserwować trwające od wieków zmiany klimatu napędzane przez człowieka. A wszyscy doskonale wiemy, że nic nie powstrzyma emisji z dnia na dzień. Według Schmidta kluczowe jest spowolnienie zmian klimatycznych do takiego stopnia, żebyśmy mogli się do nich "bezboleśnie" dostosować.

- Myślę, że dalekosiężny cel, jakim jest wartość 1,5 st. C, jest nieosiągalny - powiedział Schmidt.

Naukowiec szacuje, że przekroczymy tę granicę do około 2030 roku. Jest za to nieco bardziej optymistyczny, jeśli chodzi o drugi cel porozumienia klimatycznego, czyli o to, by wzrost temperatury globalnej nie przekroczył 2 st. C. Jeśli jednak globalne ocieplenie zatrzyma się na poziomie pomiędzy 1,5 a 2 st. C, pod koniec wieku światowa temperatura i tak będzie wyższa o około 3 st. C niż obecnie.

Przyszłe skutki zmian klimatu

Anomalie temperatury lub to jak bardzo temperatura danego regionu będzie się różnić od normy, mają się znacznie wahać.

Na przykład temperatura Kręgu Polarnego podczas ostatniej zimy na jeden dzień wzrosła powyżej zera. Byłaby to wyjątkowo niska temperatura np. dla Florydy, jednak w przypadku Arktyki okazała się ona nienaturalnie wysoka. To anomalia, która będzie zdarzać się znacznie częściej. Oznacza to, że lata takie jak rok 2015, kiedy pokrywa lodu morskiego była najniższa w historii, staną się powszechne. Do 2050 roku Grenlandia w okresie letnim może być pozbawiona lodu.

Dla odmiany pokrywa lodowa Antarktyki ma się całkiem dobrze i pozostanie relatywnie stabilna, przez co przyczyni się do podniesienia się poziomu mórz i oceanów w minimalnym stopniu.

Nie zmienia to faktu, że najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje, że do 2100 roku wzrost poziomu oceanów wyniesie od 60 do 90 cm. Nawet gdyby było to mniej niż 90 cm, cztery miliony ludzi musiałyby się przenieść w wyżej położone regiony.

Oceany będą miały nie tylko mniej lodu na biegunach, ale także nasili się ich zakwaszenie w strefie tropikalnej. Ponieważ pochłaniają one około jednej trzeciej całego dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze, ich wody ogrzewają się i stają się kwaśne.

Jeśli zmiany klimatyczne nie osłabną, prawie wszystkie siedliska raf koralowych mogą ulec zniszczeniu. W najlepszym wypadku zagrożona jest aż połowa wszystkich raf tropikalnych.

Ekstremalne upały

Ogrzewają się nie tylko oceany. Nawet jeśli obniżymy emisję gazów cieplarnianych, po 2050 roku liczba ekstremalnie gorących dni w krajach tropikalnych wzrośnie o połowę. Im dalej na północ, tym takich dni w roku będzie więcej o 10-20 procent. Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz, że w krajach tropikalnych niezwykle wysokie temperatury będą występowały przez całe lato. W krajach strefy umiarkowanej niecodziennie ciepłych dni będzie o co najmniej 30 proc. więcej.

Nawet najmniejsze ocieplenie doprowadzi do zmniejszania się zasobów wodnych. W badaniach z 2013 roku naukowcy, dzięki specjalnym modelom klimatycznym, oszacowali, że dotkliwe susze mogą występować o około 10 proc. częściej. Możliwe, że będą one się pojawiać na 40 proc. wszystkich lądów na Ziemi, co stanowi dwa razy tyle co obecnie.

Gwałtowna pogoda

Pozostaje jeszcze pogoda. Ekstremalne zjawisko El Nino, które wystąpiło na przełomie 2015 i 2016 roku, jest jedynie wskazówką do tego, co czeka nas w przyszłości. Katastrofy naturalne, a także fale sztormowe, pożary i upały od 2070 roku będą znacznie bardziej dotkliwe.

Zdaniem Schmidta obecnie ludzkość znajduje się nad przepaścią. Możemy ignorować ostrzeżenia i zanieczyścić planetę tak bardzo, że stanie się ona "znacznie odmienna". Będzie to jednak taka różnica jak pomiędzy obecnie panującym na Błękitnej Planecie klimatem a tym, który panował podczas ostatniej epoki lodowcowej.

Żeby zminimalizować skutki globalnego ocieplenia, możemy także wprowadzić pewne innowacyjne rozwiązania. Według wielu scenariuszy emisja dwutlenku węgla do 2100 roku będzie bardzo duża. Można by wykorzystać technologię przechwytywania dwutlenku węgla, która zapewniłaby większe jego pochłanianie niż emisję. Według Schmidta do 2100 roku nasza planeta znajdzie się gdzieś pomiędzy wartościami "trochę cieplej niż dzisiaj a o wiele cieplej niż dzisiaj". Taka rozbieżność wiąże się jednak ze śmiercią lub ocaleniem życia milionów ludzi.

Naukowcy stworzyli dwa scenariusze, jak będzie zmieniać się średnia temperatura i suma opadów w Stanach Zjednoczonych do 2100 roku.

Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszy
Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszyNASA

Autor: zupi/map / Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda w niedzielę w części kraju jest gwałtowna. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). To, jak mocno wiało i padało, widać na nagraniu. Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Strażacy w całym województwie przeprowadzili 130 interwencji.

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Możliwa trąba powietrzna

Gdzie jest burza? Możliwa trąba powietrzna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień alarmów IMGW w części kraju. Uważajcie

Najwyższy stopień alarmów IMGW w części kraju. Uważajcie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe