Gazprom

Gazprom

Bilans: zaskakujący niski deficyt i straty Gazpromu

Dobre informacje z polskiej gospodarki. W minionym roku deficyt budżetu państwa był bowiem niższy od planowanego i wyniósł 28 mld 977,5 mln zł wobec planowanych 47 mld 505,1 mln zł, poinformował resort finansów. Ponadto, Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj nowelizację prawa cywilnego. Wobec czego, za około pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości.

Ukraina dostanie tańszy gaz? Decyzja "w odpowiednim czasie"

Rząd Rosji podejmie "w odpowiednim czasie" decyzję ws. przyznania Ukrainie zniżki na gaz, uwzględniając termin obowiązywania poprzedniej decyzji w tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka premiera Dmitrija Miedwiediewa, Natalia Timakowa.

Gazprom obniżył ceny gazu dla Europy. Najbardziej zyskała Słowacja

Średnia cena gazu rosyjskiego Gazpromu dla krajów europejskich w 2014 roku zmniejszyła się o 11 proc. - poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej agencja Interfax. Co ciekawe agencja ujawniła przy okazji stawki, jakie poszczególne uiszczają płacą Gazpromowi za surowiec. Polska zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami płaci więcej niż wynosi średnia cena dla Europy.

Rosja pompuje gaz separatystom. Rachunek wystawi Ukrainie?

Rosja rozpoczęła w czwartek dostawy gazu przeznaczonego dla wschodnich terenów Ukrainy kontrolowanych przez separatystów, którzy informowali, że nie są już zaopatrywani przez ukraińską kompanię gazową - pisze AFP, powołując się na władze Gazpromu.

PGNiG negocjuje ceny z Gazpromem. “Nikłe szanse na sukces”

PGNiG rozmawia z Gazpromem na temat renegocjacji kontraktu jamalskiego. Zdaniem ekspertów szanse na sukces tych rozmów są nikłe. Zwracają przy tym uwagę na sytuację na rynkach ropy naftowej i gazu, sytuację polityczną, a także kondycję rosyjskiego eksportera.

Gazowe gierki Rosji z Zachodem. Kto wyjdzie z nich zwycięsko?

Rosyjski plan, aby odciąć Ukrainę od tranzytu gazu jest nierealny, ponieważ Unia Europejska będzie dążyć do poszukiwania innych źródeł surowca, niż przyłączy się do proponowanego przez Moskwę gazociągu z Rosji do Turcji - uważają analitycy i źródła branżowe.

Kreml się poddaje. Czym był South Stream?

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że skoro "UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany". Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie gazociągu. Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji. Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji. Miller wyjaśnił, że jest to ta część gazu, jaką Turcja otrzymuje obecnie z Rosji przez Ukrainę i Bałkany. Czym był South Stream?

Energetyczny sojusz węgiersko-rosyjski. "Gazociąg Południowy to konieczność"

Bruksela sprzeciwia się zacieśnianiu więzi węgiersko-rosyjskim. Unia krytykuje pomysł budowania gazociągu South Stream prowadzącego z Rosji do państw południowych z pominięciem Ukrainy. A Budapeszt broni swojej decyzji i chce rozpocząć budowę odcinka gazociągu południowego w przyszłym roku. Zdaniem węgierskiego sekretarza stanu ds. energetyki South Stream jest jedynym sposobem na zapewnienie Węgrom dostaw gazu.

Rzeczniczka Mogherini żoną lobbysty Gazpromu. "Nie ma konfliktu interesów"

Catherine Ray, rzeczniczka nowo wybranej wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, w październiku 2013 roku wyszła za mąż. To radosne wydarzenie zapewne nie trafiłoby do mediów, gdyby nie fakt, że została żoną Thomasa Barros-Tastetsa. Jest on partnerem w belgijskiej firmie G+, która lobbuje na rzecz rosyjskiego gazowego monopolisty - Gazpromu.