Propozycje rosyjskiego Gazpromu, który twierdzi, że może utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę, przesyłając przez jej rurociągi 10-15 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie, są nieopłacalne - oświadczył w środę ukraiński minister energetyki Ihor Nasałyk.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali telefonicznie o sytuacji w Syrii, na Ukrainie, a także o gazociągu Nord Stream 2.
Fiński rząd wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Nord Stream 2 AG. Ma to być odcinek o długości 374 km.
Komisja Europejska ponowiła w poniedziałek swój apel, że jest gotowa usiąść do trójstronnych negocjacji z Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw gazu. Zaznaczyła jednak, że uczyni krok w tym kierunku, jeśli obie strony będą sobie tego życzyć.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił przygotowanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w związku ze zmniejszeniem przez Rosję tranzytowego przesyłu gazu przez jego kraj do odbiorców na zachodzie Europy.
W 2015 roku import gazu do Polski w 90 procent pochodził z Gazpromu. Wstępne dane za 2017 rok pokazują że wolumen ten spadł do około 70 procent - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka w zeszłym roku kupiła od Gazpromu o 0,6 mld m szesc. gazu mniej niż w 2016 r.
Gazprom wstrzymał wykonanie kontraktów z rosyjskimi firmami na zakup rur o dużej średnicy na potrzeby lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2, ponieważ uznał ich cenę za zbyt wysoką - podały w czwartek media rosyjskie.
Spółki Gazpromu wystąpiły do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego do Polski na podstawie kontraktu jamalskiego z 25 września 1996 roku. Polska spółka ocenia, że wniosek nie jest zasadny.
Bruksela nie jest w stanie powstrzymać budowy Nord Streamu 2. Gazociąg najprawdopodobniej powstanie, a wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela to potwierdzają - mówi Katja Yafimava, ekspertka Oxford Institute for Energy Studies. Swój sprzeciw wobec inwestycji wielokrotnie zgłaszała także Polska.
W czwartek Dania przyjęła ustawę, która może zakazać ułożenia rurociągu Nord Stream 2 w jej wodach terytorialnych. Jak podaje Reuters, taka decyzja może zostać podjęta z uwagi na względy polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Rosja i Niemcy są zgodne, że projekt Nord Stream 2 powinien być realizowany i że nie należy stosować do niego reguł trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej - powiedział rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz po spotkaniu z szefem dyplomacji Niemiec Sigmarem Gabrielem.
Wsparcie ze strony Niemiec jest kluczowym czynnikiem w budowie Nord Stream 2. Tymczasem, jak donosi "Financial Times", stanowisko Berlina wobec nowej inwestycji jest coraz bardziej krytyczne. Według rozmówców dziennika to pozytywny sygnał w kierunku Polski.
O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.
Rosyjski Gazprom ma już rezerwową trasę dla gazociągu Nord Stream 2, gdyby Dania zablokowała ułożenie rurociągu w jej wodach terytorialnych - pisze w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", cytując Siergieja Sierdiukowa z władz spółki Nord Stream 2.
Komentując wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o perspektywach dostaw amerykańskiego gazu skroplonego do Polski, eksperci rosyjscy oceniają, że o popycie na gaz LNG zadecyduje rynek i wskazują, że teraz trafia on na rynki w Azji, gdzie ceny gazu są wyższe. Polska może przyjmować LNG od producentów amerykańskich "z uszczerbkiem dla swych interesów gospodarczych" - zauważa jeden z nich.
Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych może przynieść Polsce nowy kontrakt gazowy. Donald Trump zadeklarował, że "Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii". Polska liczy na dostawy gazu skroplonego LNG, który na amerykańskim rynku jest bardzo tani. Czy tak będzie też w Polsce?
Gazociąg Nord Stream 2 to projekt polityczny, to inwestycja, która nie jest bezpieczna dla Europy i dla naszego regionu - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Jej zdaniem Komisja Europejska powinna zacząć stosować unijne prawo wobec tej inwestycji.
Gazprom nadużywał swojej dominującej pozycji, przez co konsumenci, zarówno przemysłowi, jak i gospodarstwa domowe, przepłacali za gaz - piszą do unijnej komisarz europosłowie, upominając się o odszkodowania i kary dla rosyjskiego koncernu.
Rosyjski koncern Gazprom wykupił 6 marca nowe moce przesyłowe w Niemczech, Czechach i na Słowacji, niezbędne do przyszłych dostaw przez planowany gazociąg Nord Stream 2 - poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant".
Rosyjski koncern Gazprom zareagował na utratę pełnego dostępu do gazociągu OPAL sięgnięciem do zapasów gazu w podziemnych zbiornikach w Europie, bez zwiększania tranzytu gazu przez Ukrainę - podał dziennik "Kommiersant".