Gazprom

Gazprom

Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.

Polska liczy na sprowadzenie gazu z Ameryki. Rosjanie widzą masę przeszkód

Komentując wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o perspektywach dostaw amerykańskiego gazu skroplonego do Polski, eksperci rosyjscy oceniają, że o popycie na gaz LNG zadecyduje rynek i wskazują, że teraz trafia on na rynki w Azji, gdzie ceny gazu są wyższe. Polska może przyjmować LNG od producentów amerykańskich "z uszczerbkiem dla swych interesów gospodarczych" - zauważa jeden z nich.

Amerykański gaz dla Polski. Sprawdź, ile to może kosztować

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych może przynieść Polsce nowy kontrakt gazowy. Donald Trump zadeklarował, że "Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii". Polska liczy na dostawy gazu skroplonego LNG, który na amerykańskim rynku jest bardzo tani. Czy tak będzie też w Polsce?

Gazprom "sięgnął do europejskich zbiorników"

Rosyjski koncern Gazprom zareagował na utratę pełnego dostępu do gazociągu OPAL sięgnięciem do zapasów gazu w podziemnych zbiornikach w Europie, bez zwiększania tranzytu gazu przez Ukrainę - podał dziennik "Kommiersant".

Gazprom ostrzega ws. umowy z Polską. "Ryzyko dla dostaw do krajów europejskich"

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, największy europejski dostawca gazu, ostrzegł przed ryzykiem dostaw surowca do Europy przez Polskę. Warszawa nie przyjęła jeszcze nowych warunków tranzytu gazu - podała agencja Reuters. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego wypowiedź wiceprezesa rosyjskiego koncernu potwierdza, że Gazprom jest niepewnym partnerem.

Czerwone światło dla Rosjan. Prezes PGNiG: ta decyzja nie przesądza sprawy

Trybunał Sprawiedliwości UE na wniosek PGNiG wstrzymał wykonanie decyzji KE nt. przyznania Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości gazociągu Opal. - Do 16 stycznia mamy wyznaczony termin udzielenia dodatkowych wyjaśnień w zadanych bardzo konkretnych pytaniach przez Trybunał Sprawiedliwości - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Nord Stream 2 coraz bliżej. "Realizacja zgodnie z planem"

Realizacja projektu gazociągu Nord Stream 2 odbywa się ściśle zgodnie z planem - poinformował w środę w Wiedniu prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller. Zapowiedział, że dwie nitki gazociągu zostaną oddane do użytku do końca 2019 roku.

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Putin i Erdogan złożyli podpisy. Stracić ma Ukraina

Porozumienie między Rosją i Turcją w sprawie budowy gazociągu Turecki Potok zakłada, że Ukraina straci około 15 mld metrów sześc. gazu rocznie przesyłanego tranzytem z Rosji. Surowiec trafi bowiem bezpośrednio do Turcji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant".

"Nord Stream 2 to projekt polityczny"

- Nord Stream 2 nie jest projektem ekonomicznym – to projekt polityczny - ocenia w rozmowie z TVN24 BiS Amos Hochstein, specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. energetyki.

Rosyjski gaz popłynie do Turcji. Gazprom pewny porozumienia

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę w komunikacie, że porozumiał się ze stroną turecką. Według rosyjskiego koncernu, w najbliższym czasie zakończone zostaną procedury wydania zezwoleń na rozpoczęcie realizacji projektu gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream).