Ominięcie Kijowa w tranzycie gazu pogrąży Gazprom. "Wierzymy, że stosunki z Ukrainą będą się stabilizować"

Zdaniem analityków i źródeł branżowych, rosyjskie plany przewidujące pominięcie Ukrainy na trasie przesyłu gazu Europy, będą wiązały się z dużymi rocznymi opłatami tranzytowymi, które poniesie Gazpromgazprom-neft.com

Gazprom poniesie wysokie koszty rządowych planów przewidujących pominięcie Ukrainy na trasie przesyłu gazu do Europy - ostrzegają ekonomiści. Wg szacunków rosyjski koncern energetyczny na ten cel będzie musiał przeznaczać około 1 miliarda dolarów rocznie w ramach opłat tranzytowych dla Słowacji i Bułgarii. A Gazprom już dziś boryka się z problemami finansowymi.

Rosja chce ominąć Ukrainę na drodze przesyłu gazu do Europy. Powodem mają być konflikty dotyczące cen, które w przeszłości kilkukrotnie doprowadzały do zakłóceń w dostawach surowca do Unii Europejskiej. Zmiana trasy tranzytowej oznacz jednak zdaniem niektórych analityków zbyt wysokie koszty dla strony rosyjskiej.

Wysokie opłaty tranzytowe

Oprócz miliardów euro potrzebnych na samą budowę i rozwój alternatywnych tras istniejącego rurociągu, potrzebne będą również fundusze na opłaty tranzytowe dla Słowacji i Bułgarii. Co ważne, będą one wypłacane przez Gazprom nawet jeśli Rosja zdoła ominąć Ukrainę w 2020 roku.

Na mocy umów bilateralnych z wyżej wymienionymi krajami, które dostarczają gaz do Europy Zachodniej i Południowej, Gazprom będzie musiał wnosić opłaty tranzytowe dla Słowacji do 2028 roku i Bułgarii do 2030 roku. Niezależnie od tego, czy faktycznie będą one dostarczać jakikolwiek gaz przez swój obszar.

Należy jednak pamiętać, że trasa biegnąca przez Słowację jest kluczowa do przepływu gazu do największych klientów Gazpromu - Włoch i Niemiec.

- To jest największy problem, nikt nie wie, co zrobić z tą (słowacką - red.) umową - mówi źródło z Gazpromu cytowane w "The Moscow Times".

Źródłem przychodów słowackiego Eustreamu był w większości Gazprom. W ubiegłym roku przychody te wyniosły 630 mln euro (695 mln dol.), a w 2013 roku 697 mln euro.

Kolejne około 90 mln euro pobierał bułgarski państwowy koncern Bulgartransgaz. Połączone opłaty tranzytowe dla obu krajów były prawie takie same jak kwartalne zyski netto osiągnięte przez Gazprom w ubiegłym roku.

Tymczasem, jak wynika z raportów ukraińskiego Naftohazu, w zeszłym roku zarobił on około 2 mld dolarów od Gazpromu za tranzyt. To kwota odpowiadająca około 6 proc. dochodów budżetu Ukrainy.

Ekonomicznie nieuzasadnione?

Plany Gazpromu, aby ominąć Ukrainę, z którą Rosja ma dziś napięte stosunki, spowodowały, że w centrum uwagi stał się projekt budowy rurociągu do Turcji (tzw. Turecki Potok). Umowa zawarta między Rosją a rządem w Ankarze, którą prezydent Putin ogłosił w grudniu u.br., napotyka jednak na duży opór ze strony Unii Europejskiej.

Gazprom, który generuje około 8 proc. produktu krajowego brutto w Rosji, oszacował koszty budowy pierwszej linii rurociągu Tureckiego Potoku na 3,3 mld euro. Rurociąg w finalnej wersji powinien składać się z czterech linii, z których każda ma być zdolna do rocznego przesyłu 15,75 mld m3 surowca.

Wysokie koszty zostaną poniesione przez Gazprom jednak także w wyniku planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream biegnącego po dnie Bałtyku do Niemiec. Na mocy porozumienia z ubiegłego miesiąca szacuje się na ten cel potrzeba będzie kolejnych 9,9 mld euro.

- Z ekonomicznego punktu widzenia nieuzasadniona wydaje się inwestycja w Turecki Potok i Nord Stream. Może to być jednak wliczone w koszt obniżenia ryzyka tranzytowego - powiedział Andrei Polischuk, analityk Raiffeisena.

Przypomina się bowiem problemy gazowe z Ukrainą w sezonach zimowych 2005-2006 i 2008-2009, które doprowadziły do przerwania przepływu rosyjskiego gazu do Europy. Kluczowego rynku eksportowego dla Gazpromu, który przynosi ponad połowę jego przychodów.

Chcą Ukrainy

Jak poinformował Michaił Korchemkin, szef grupy doradczej East European Gas Analysis, w ubiegłym roku Gazprom na przesył każdego tysiąca metrów sześciennego gazu przez Nord Stream wydał 43 dol., w porównaniu do 33 dol. przez Ukrainę.

- Uważamy, że nasza droga tranzytowa jest najkrótsza i jednocześnie najtańsza - powiedziała Olyona Osmolovska, rzeczniczka ukraińskiego Naftohazu.

Niektórzy analitycy wątpią w powodzenie planu Gazpromu przewidującego ominięcie Ukrainy do 2020 roku. Zważywszy na sytuację, w której jeszcze nie rozpoczęto układania rurociągów Tureckiego Potoku i po tym jak anulowano kontrakt na budowę takiego połączenia z włoskim Saipem.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w ubiegłym miesiącu, że koncern energetyczny był gotów do rozmów na temat dalszego przesyłu gazu przez Ukrainę.

W ubiegłym roku, przez Ukrainę wysyłano do Europy prawie 60 mld m3 rosyjskiego surowca, co stanowiło 40 proc. całego eksportu Gazpromu.

- Całkowite pominięcie Ukrainy, w czasie który zaplanowano jest wątpliwe do realizacji - przyznał Valery Nesterov, analityk rosyjskiego banku Sbierbanku CIB. - Wierzymy, że w ciągu 5 do 10 lat stosunki z Ukrainą będą się stabilizować i pozostaną niektóre z dotychczasowych przepływów tranzytowych.

Problemy finansowe giganta

Gazprom poinformował w kwietniu br., że jego zysk za ubiegły rok spadł aż o 86 proc. Koncern odnotował w ubiegłym roku zysk na poziomie 159 mld rubli, wobec 1,14 bln rubli w roku 2013.

W 2014 roku Gazprom dostarczył 232,4 mld m3 gazu ziemnego w Rosji, sprzedał 159,4 mld m3 gazu ziemnego do Europy i 48,1 mld m3 do krajów byłego ZSRR. Przychody netto koncernu ze sprzedaży gazu stanowiły odpowiednio 53 proc. i 57 proc. całkowitej sprzedaży netto w 2014 i 2013 roku.

Problemy rosyjskiego koncernu to efekt wzrost kosztów finansowania, ale też niższego zapotrzebowania na gaz w Europie-po wyjątkowo ciepłej zimie oraz kwestie polityczne, czyli problemy rosyjskiej gospodarki po zaangażowaniu się w konflikt na Ukrainie.

Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?
Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?TVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: gazprom-neft.com

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP