Ominięcie Kijowa w tranzycie gazu pogrąży Gazprom. "Wierzymy, że stosunki z Ukrainą będą się stabilizować"

Zdaniem analityków i źródeł branżowych, rosyjskie plany przewidujące pominięcie Ukrainy na trasie przesyłu gazu Europy, będą wiązały się z dużymi rocznymi opłatami tranzytowymi, które poniesie Gazpromgazprom-neft.com

Gazprom poniesie wysokie koszty rządowych planów przewidujących pominięcie Ukrainy na trasie przesyłu gazu do Europy - ostrzegają ekonomiści. Wg szacunków rosyjski koncern energetyczny na ten cel będzie musiał przeznaczać około 1 miliarda dolarów rocznie w ramach opłat tranzytowych dla Słowacji i Bułgarii. A Gazprom już dziś boryka się z problemami finansowymi.

Rosja chce ominąć Ukrainę na drodze przesyłu gazu do Europy. Powodem mają być konflikty dotyczące cen, które w przeszłości kilkukrotnie doprowadzały do zakłóceń w dostawach surowca do Unii Europejskiej. Zmiana trasy tranzytowej oznacz jednak zdaniem niektórych analityków zbyt wysokie koszty dla strony rosyjskiej.

Wysokie opłaty tranzytowe

Oprócz miliardów euro potrzebnych na samą budowę i rozwój alternatywnych tras istniejącego rurociągu, potrzebne będą również fundusze na opłaty tranzytowe dla Słowacji i Bułgarii. Co ważne, będą one wypłacane przez Gazprom nawet jeśli Rosja zdoła ominąć Ukrainę w 2020 roku.

Na mocy umów bilateralnych z wyżej wymienionymi krajami, które dostarczają gaz do Europy Zachodniej i Południowej, Gazprom będzie musiał wnosić opłaty tranzytowe dla Słowacji do 2028 roku i Bułgarii do 2030 roku. Niezależnie od tego, czy faktycznie będą one dostarczać jakikolwiek gaz przez swój obszar.

Należy jednak pamiętać, że trasa biegnąca przez Słowację jest kluczowa do przepływu gazu do największych klientów Gazpromu - Włoch i Niemiec.

- To jest największy problem, nikt nie wie, co zrobić z tą (słowacką - red.) umową - mówi źródło z Gazpromu cytowane w "The Moscow Times".

Źródłem przychodów słowackiego Eustreamu był w większości Gazprom. W ubiegłym roku przychody te wyniosły 630 mln euro (695 mln dol.), a w 2013 roku 697 mln euro.

Kolejne około 90 mln euro pobierał bułgarski państwowy koncern Bulgartransgaz. Połączone opłaty tranzytowe dla obu krajów były prawie takie same jak kwartalne zyski netto osiągnięte przez Gazprom w ubiegłym roku.

Tymczasem, jak wynika z raportów ukraińskiego Naftohazu, w zeszłym roku zarobił on około 2 mld dolarów od Gazpromu za tranzyt. To kwota odpowiadająca około 6 proc. dochodów budżetu Ukrainy.

Ekonomicznie nieuzasadnione?

Plany Gazpromu, aby ominąć Ukrainę, z którą Rosja ma dziś napięte stosunki, spowodowały, że w centrum uwagi stał się projekt budowy rurociągu do Turcji (tzw. Turecki Potok). Umowa zawarta między Rosją a rządem w Ankarze, którą prezydent Putin ogłosił w grudniu u.br., napotyka jednak na duży opór ze strony Unii Europejskiej.

Gazprom, który generuje około 8 proc. produktu krajowego brutto w Rosji, oszacował koszty budowy pierwszej linii rurociągu Tureckiego Potoku na 3,3 mld euro. Rurociąg w finalnej wersji powinien składać się z czterech linii, z których każda ma być zdolna do rocznego przesyłu 15,75 mld m3 surowca.

Wysokie koszty zostaną poniesione przez Gazprom jednak także w wyniku planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream biegnącego po dnie Bałtyku do Niemiec. Na mocy porozumienia z ubiegłego miesiąca szacuje się na ten cel potrzeba będzie kolejnych 9,9 mld euro.

- Z ekonomicznego punktu widzenia nieuzasadniona wydaje się inwestycja w Turecki Potok i Nord Stream. Może to być jednak wliczone w koszt obniżenia ryzyka tranzytowego - powiedział Andrei Polischuk, analityk Raiffeisena.

Przypomina się bowiem problemy gazowe z Ukrainą w sezonach zimowych 2005-2006 i 2008-2009, które doprowadziły do przerwania przepływu rosyjskiego gazu do Europy. Kluczowego rynku eksportowego dla Gazpromu, który przynosi ponad połowę jego przychodów.

Chcą Ukrainy

Jak poinformował Michaił Korchemkin, szef grupy doradczej East European Gas Analysis, w ubiegłym roku Gazprom na przesył każdego tysiąca metrów sześciennego gazu przez Nord Stream wydał 43 dol., w porównaniu do 33 dol. przez Ukrainę.

- Uważamy, że nasza droga tranzytowa jest najkrótsza i jednocześnie najtańsza - powiedziała Olyona Osmolovska, rzeczniczka ukraińskiego Naftohazu.

Niektórzy analitycy wątpią w powodzenie planu Gazpromu przewidującego ominięcie Ukrainy do 2020 roku. Zważywszy na sytuację, w której jeszcze nie rozpoczęto układania rurociągów Tureckiego Potoku i po tym jak anulowano kontrakt na budowę takiego połączenia z włoskim Saipem.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w ubiegłym miesiącu, że koncern energetyczny był gotów do rozmów na temat dalszego przesyłu gazu przez Ukrainę.

W ubiegłym roku, przez Ukrainę wysyłano do Europy prawie 60 mld m3 rosyjskiego surowca, co stanowiło 40 proc. całego eksportu Gazpromu.

- Całkowite pominięcie Ukrainy, w czasie który zaplanowano jest wątpliwe do realizacji - przyznał Valery Nesterov, analityk rosyjskiego banku Sbierbanku CIB. - Wierzymy, że w ciągu 5 do 10 lat stosunki z Ukrainą będą się stabilizować i pozostaną niektóre z dotychczasowych przepływów tranzytowych.

Problemy finansowe giganta

Gazprom poinformował w kwietniu br., że jego zysk za ubiegły rok spadł aż o 86 proc. Koncern odnotował w ubiegłym roku zysk na poziomie 159 mld rubli, wobec 1,14 bln rubli w roku 2013.

W 2014 roku Gazprom dostarczył 232,4 mld m3 gazu ziemnego w Rosji, sprzedał 159,4 mld m3 gazu ziemnego do Europy i 48,1 mld m3 do krajów byłego ZSRR. Przychody netto koncernu ze sprzedaży gazu stanowiły odpowiednio 53 proc. i 57 proc. całkowitej sprzedaży netto w 2014 i 2013 roku.

Problemy rosyjskiego koncernu to efekt wzrost kosztów finansowania, ale też niższego zapotrzebowania na gaz w Europie-po wyjątkowo ciepłej zimie oraz kwestie polityczne, czyli problemy rosyjskiej gospodarki po zaangażowaniu się w konflikt na Ukrainie.

Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?
Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?TVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: gazprom-neft.com

Pozostałe wiadomości

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl