Trzaskowski o zarzutach KE wobec Gazpromu: to może skończyć się sankcjami

Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów
Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów
TVN24 BiS
Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarówTVN24 BiS

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Gazpromu potwierdzają wszystkie nasze argumenty. Dawno mówiliśmy, że Gazprom nadużywa swojej pozycji i traktuje w sposób zupełnie różny państwa naszej części Europy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Rafał Trzaskowski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rafał Trzaskowski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych uważa, że rozpoczęcie postępowania wobec Gazpromu, to bardzo ważna decyzja KE.

Ważny krok

- Potwierdza wszystkie nasze argumenty, wiedzę dotyczącą tego, co dzieje się na rynku europejskim. Mówiliśmy o tym od lat i również to stało za pomysłem budowy tzw. unii energetycznej. Jasno mówiliśmy naszym partnerom, że Gazprom nadużywa swojej pozycji. Próbuje wykorzystywać różnicę między państwami członkowskimi i że traktuje w sposób zupełnie różny państwa naszej części Europy. Skoro KE rozpoczyna to postępowanie, to znaczy, że ma niezbite dowody, że tak właśnie się dzieje. A KE ma znacznie lepszą wiedzę na ten temat, bo ma dostęp do mnóstwa kontraktów - uważa Rafał Trzaskowski.

- Od samego początku mówiliśmy, że właśnie dlatego KE musi być zaangażowana w negocjowanie kontraktów gazowych z Gazpromem. Po to, aby pilnować, że prawo europejskie było przestrzegane - dodał Rafał Trzaskowski.

Będzie kara?

Trzaskowski uważa, że przeszłość i postępowania KE przeciwko innym dużym firmom pokazywały, że jeżeli duże koncerny zmieniają swoje postępowanie, to nie musi ich spotkać sroga kara.

- Jeżeli Gazprom będzie obstawał przy swoim stanowisku, a KE w sposób jednoznaczny udowodni tej firmie, że łamie zasady konkurencji, to wtedy może się to skończyć bardzo dotkliwymi sankcjami - mówił Trzaskowski i dodał, że postępowanie może mieć wpływ na negocjacje, które obecnie prowadzi PGNiG z Gazpromem na temat cen gazu.

- Gazprom jest bardzo mocnym przedsiębiorstwem. Jednak to się zmienia. Dziś jesteśmy dużo bardziej niezależni i mamy mocniejszą pozycję w negocjacjach niż osiem lat temu. Jeżeli KE udowodni, to co zarzuca Gazpromowi, to osłabia rosyjską spółkę w tych negocjacjach. Ta decyzja KE nie jest decyzją polityczną. To działanie jest podejmowane tak samo, jak podejmowane jest wobec Google. Jak widać KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów, gdy te łamią prawo - ocenił Trzaskowski.

Zarzuty

Komisja Europejska zarzuciła w środę Gazpromowi, że niektóre z jego praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji. Na podstawie swojego dochodzenia KE wstępnie stwierdziła, że rosyjski koncern łamie unijne przepisy antymonopolowe, m.in. poprzez utrudnianie swoim klientom reeksportu gazu.

Gazprom ma teraz 12 tygodni na ustosunkowanie się do przesłanego mu oświadczenia KE o zastrzeżeniach. Sformułowanie zarzutów nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy; rozwiązanie może być znalezione w drodze negocjacji.

Co z imigrantami?

Rafał Trzaskowski twierdzi, że jutrzejszy szczyt przywódców Unii Europejskiej zwołany nadzwyczajnie w związku z dramatyczną sytuacją na Morzu Śródziemnym będzie bardzo ważny.

- To niesłychanie trudny problem, bo tysiące ludzi próbuje dostać się do Europy i wielu z nich ginie. Potrzeba nadzwyczajnych środków i o nich jutro będą rozmawiać szefowie rządów i państw. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób ustabilizować te państwa skąd pochodzą uchodźcy w taki sposób, żeby oni nie musieli z nich uciekać. UE musi być bardziej aktywna w tym regionie. Zaangażować większe środki, aby stabilizować te miejsca, które są najbardziej zapalne - uważa Rafał Trzaskowski.

- Czasem potrzeba kryzysu, aby UE była w stanie podejmować trudne decyzje. Trzeba jasno pokazać społeczeństwu UE, że ono nie ma wyboru. Trzeba tym problemom stawić czoła - dodał Trzaskowski.

Nie tylko problem Włochów

Wiceszef MSZ uważa, że UE powinna podjąć całą gamę rozwiązań. - Trzeba będzie zastanowić się nad kwestiami solidarności, czyli tego, jak UE ma dzielić te obciążenia. To będzie najbardziej kontrowersyjna i trudna dyskusja. To nie jest problem tylko i wyłącznie Włochów, czy Greków. Imigranci lądują najczęściej w państwach najbogatszych, czyli m.in. w Niemczech, Szwecji, więc to problem nas wszystkich - uważa Trzaskowski.

- Polska ma bardzo długą granicę lądową. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy mieli tego problemu, ale musimy mieć swój głos w dyskusji, bo wypracowane teraz rozwiązania będą stosowane w każdym podobnym przypadku. Polska musi zachować się odpowiedzialnie. Trzeba pamiętać, że jesteśmy państwem frontowym i musimy mieć swoje stanowisko w tej bardzo trudnej debacie - dodał.

Szczyt

Przywódcy państw UE mają zadeklarować w czwartek na szczycie w Brukseli, że podwoją zasoby operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym. Według unijnych źródeł UE jest też zdeterminowana, by zniszczyć biznes przemytników imigrantów.

Trzaskowski: nielegalni imigranci to problem nas wszystkich
Trzaskowski: nielegalni imigranci to problem nas wszystkichTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP