Trzaskowski o zarzutach KE wobec Gazpromu: to może skończyć się sankcjami

Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów
Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów
TVN24 BiS
Trzaskowski: KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarówTVN24 BiS

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Gazpromu potwierdzają wszystkie nasze argumenty. Dawno mówiliśmy, że Gazprom nadużywa swojej pozycji i traktuje w sposób zupełnie różny państwa naszej części Europy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Rafał Trzaskowski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rafał Trzaskowski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych uważa, że rozpoczęcie postępowania wobec Gazpromu, to bardzo ważna decyzja KE.

Ważny krok

- Potwierdza wszystkie nasze argumenty, wiedzę dotyczącą tego, co dzieje się na rynku europejskim. Mówiliśmy o tym od lat i również to stało za pomysłem budowy tzw. unii energetycznej. Jasno mówiliśmy naszym partnerom, że Gazprom nadużywa swojej pozycji. Próbuje wykorzystywać różnicę między państwami członkowskimi i że traktuje w sposób zupełnie różny państwa naszej części Europy. Skoro KE rozpoczyna to postępowanie, to znaczy, że ma niezbite dowody, że tak właśnie się dzieje. A KE ma znacznie lepszą wiedzę na ten temat, bo ma dostęp do mnóstwa kontraktów - uważa Rafał Trzaskowski.

- Od samego początku mówiliśmy, że właśnie dlatego KE musi być zaangażowana w negocjowanie kontraktów gazowych z Gazpromem. Po to, aby pilnować, że prawo europejskie było przestrzegane - dodał Rafał Trzaskowski.

Będzie kara?

Trzaskowski uważa, że przeszłość i postępowania KE przeciwko innym dużym firmom pokazywały, że jeżeli duże koncerny zmieniają swoje postępowanie, to nie musi ich spotkać sroga kara.

- Jeżeli Gazprom będzie obstawał przy swoim stanowisku, a KE w sposób jednoznaczny udowodni tej firmie, że łamie zasady konkurencji, to wtedy może się to skończyć bardzo dotkliwymi sankcjami - mówił Trzaskowski i dodał, że postępowanie może mieć wpływ na negocjacje, które obecnie prowadzi PGNiG z Gazpromem na temat cen gazu.

- Gazprom jest bardzo mocnym przedsiębiorstwem. Jednak to się zmienia. Dziś jesteśmy dużo bardziej niezależni i mamy mocniejszą pozycję w negocjacjach niż osiem lat temu. Jeżeli KE udowodni, to co zarzuca Gazpromowi, to osłabia rosyjską spółkę w tych negocjacjach. Ta decyzja KE nie jest decyzją polityczną. To działanie jest podejmowane tak samo, jak podejmowane jest wobec Google. Jak widać KE nie boi się firm wartych setki miliardów dolarów, gdy te łamią prawo - ocenił Trzaskowski.

Zarzuty

Komisja Europejska zarzuciła w środę Gazpromowi, że niektóre z jego praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji. Na podstawie swojego dochodzenia KE wstępnie stwierdziła, że rosyjski koncern łamie unijne przepisy antymonopolowe, m.in. poprzez utrudnianie swoim klientom reeksportu gazu.

Gazprom ma teraz 12 tygodni na ustosunkowanie się do przesłanego mu oświadczenia KE o zastrzeżeniach. Sformułowanie zarzutów nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy; rozwiązanie może być znalezione w drodze negocjacji.

Co z imigrantami?

Rafał Trzaskowski twierdzi, że jutrzejszy szczyt przywódców Unii Europejskiej zwołany nadzwyczajnie w związku z dramatyczną sytuacją na Morzu Śródziemnym będzie bardzo ważny.

- To niesłychanie trudny problem, bo tysiące ludzi próbuje dostać się do Europy i wielu z nich ginie. Potrzeba nadzwyczajnych środków i o nich jutro będą rozmawiać szefowie rządów i państw. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób ustabilizować te państwa skąd pochodzą uchodźcy w taki sposób, żeby oni nie musieli z nich uciekać. UE musi być bardziej aktywna w tym regionie. Zaangażować większe środki, aby stabilizować te miejsca, które są najbardziej zapalne - uważa Rafał Trzaskowski.

- Czasem potrzeba kryzysu, aby UE była w stanie podejmować trudne decyzje. Trzeba jasno pokazać społeczeństwu UE, że ono nie ma wyboru. Trzeba tym problemom stawić czoła - dodał Trzaskowski.

Nie tylko problem Włochów

Wiceszef MSZ uważa, że UE powinna podjąć całą gamę rozwiązań. - Trzeba będzie zastanowić się nad kwestiami solidarności, czyli tego, jak UE ma dzielić te obciążenia. To będzie najbardziej kontrowersyjna i trudna dyskusja. To nie jest problem tylko i wyłącznie Włochów, czy Greków. Imigranci lądują najczęściej w państwach najbogatszych, czyli m.in. w Niemczech, Szwecji, więc to problem nas wszystkich - uważa Trzaskowski.

- Polska ma bardzo długą granicę lądową. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy mieli tego problemu, ale musimy mieć swój głos w dyskusji, bo wypracowane teraz rozwiązania będą stosowane w każdym podobnym przypadku. Polska musi zachować się odpowiedzialnie. Trzeba pamiętać, że jesteśmy państwem frontowym i musimy mieć swoje stanowisko w tej bardzo trudnej debacie - dodał.

Szczyt

Przywódcy państw UE mają zadeklarować w czwartek na szczycie w Brukseli, że podwoją zasoby operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym. Według unijnych źródeł UE jest też zdeterminowana, by zniszczyć biznes przemytników imigrantów.

Trzaskowski: nielegalni imigranci to problem nas wszystkich
Trzaskowski: nielegalni imigranci to problem nas wszystkichTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości

Decyzja jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - powiedział założyciel kancelarii Mariański Group Adam Mariański o odroczeniu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), o czym poinformował minister finansów w piątek. W opinii Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego InFaktu, bez przesunięcia terminu "polskim firmom groził paraliż". W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została zapowiedź pilnego projektu w tej sprawie.

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT za 2023 rok. Termin składania deklaracji upływa w przyszłym tygodniu. Część osób nie musi robić nic, a fiskus uzna za wysłane zeznanie wstępnie wypełnione wcześniej przez Krajową Administrację Skarbową. Takie udogodnienie nie dotyczy jednak wszystkich podatników.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
tvn24.pl

Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, ocenił, że świat czeka dekada niskiego wzrostu, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Stwierdził także, że takiego długu, jaki jest obecnie w światowej gospodarce, "nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich".

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl