Gazprom

Gazprom

Tranzyt gazu przez Ukrainę. "Rosyjskie propozycje nieopłacalne"

Propozycje rosyjskiego Gazpromu, który twierdzi, że może utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę, przesyłając przez jej rurociągi 10-15 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie, są nieopłacalne - oświadczył w środę ukraiński minister energetyki Ihor Nasałyk.

"Warunkowa zgoda" Finlandii na Nord Stream 2

Fiński rząd wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Nord Stream 2 AG. Ma to być odcinek o długości 374 km.

Polska mniej zależna od Gazpromu. Import surowca spada

W 2015 roku import gazu do Polski w 90 procent pochodził z Gazpromu. Wstępne dane za 2017 rok pokazują że wolumen ten spadł do około 70 procent - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka w zeszłym roku kupiła od Gazpromu o 0,6 mld m szesc. gazu mniej niż w 2016 r.

Gazprom chce negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada

Spółki Gazpromu wystąpiły do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego do Polski na podstawie kontraktu jamalskiego z 25 września 1996 roku. Polska spółka ocenia, że wniosek nie jest zasadny.

Rosja i Niemcy jednym głosem. "Należy realizować ten projekt"

Rosja i Niemcy są zgodne, że projekt Nord Stream 2 powinien być realizowany i że nie należy stosować do niego reguł trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej - powiedział rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz po spotkaniu z szefem dyplomacji Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.

Polska liczy na sprowadzenie gazu z Ameryki. Rosjanie widzą masę przeszkód

Komentując wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o perspektywach dostaw amerykańskiego gazu skroplonego do Polski, eksperci rosyjscy oceniają, że o popycie na gaz LNG zadecyduje rynek i wskazują, że teraz trafia on na rynki w Azji, gdzie ceny gazu są wyższe. Polska może przyjmować LNG od producentów amerykańskich "z uszczerbkiem dla swych interesów gospodarczych" - zauważa jeden z nich.

Amerykański gaz dla Polski. Sprawdź, ile to może kosztować

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych może przynieść Polsce nowy kontrakt gazowy. Donald Trump zadeklarował, że "Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii". Polska liczy na dostawy gazu skroplonego LNG, który na amerykańskim rynku jest bardzo tani. Czy tak będzie też w Polsce?