Francja

Francja

Meteo France wprowadziło pomarańczowy alarm powodziowy w położonych na północnym wschodzie departamentach Yonne, Marne i Haute-Marne. Rzeki wylały tam po ubiegłotygodniowych ulewnych deszczach. Meteorolodzy prognozują, że poziom wody jeszcze wzrośnie.

W poniedziałek mija rok od kiedy Francois Hollande wygrał wybory prezydenckie we Francji. Po 12 miesiącach u władzy jest najbardziej niepopularnym szefem państwa francuskiego od ponad 50 lat, głównie ze względu na politykę oszczędnościową.

Powódź we Francji. Po ulewnych czwartkowych deszczach i burzach wylały już i tak wezbrane rzeki w środkowej i wschodniej części kraju. Sześć departamentów wprowadziło w czwartek pomarańczowy alarm powodziowy. Ewakuowano mieszkańców Dijon. Sytuacja powoli się stabilizuje.

Prezydent Francois Hollande zaproponował zmiany, który mają ożywić we Francji wzrost gospodarczy. Są wśród nich m.in. ulgi w podatku od zysków przy sprzedaży małych firm oraz inne kroki mające przyciągnąć przedsiębiorców, zniechęconych wysokimi podatkami.

W erze komputerów, skanerów, smartfonów i tabletów coraz mniej osób może się pochwalić ładnym charakterem pisma. Okazuje się jednak, że we Francji jest to wciąż ważna cecha w procesie rekrutacji pracowników.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Za głosowało 331 deputowanych, przeciwko było 225 w niższej izbie parlamentu. To ostatni krok w procesie legislacyjnym.

Muzeum w Luwrze, jedno z największych na świecie, było w środę zamknięte z powodu protestu pracowników okradanych przez kieszonkowców. Ofiarami drobnych złodziei padają również odwiedzający.

Władze Mali podarują prezydentowi Francji drugiego wielbłąda, ponieważ pierwszy, ofiarowany mu jako wyraz wdzięczności za pomoc w walce z islamistycznymi rebeliantami, został zjedzony przez rodzinę w Timbuktu, u której Francois Hollande go zostawił.