Barack Obama

Barack Obama

Barack Obama z grzywką? Zdjęcie z odmienionym wizerunkiem prezydenta USA zaprezentowano podczas 99. dorocznej kolacji w Waszyngtonie - White House Correspondents Dinner. To już druga kadencja i zrozumiałem, że potrzebuję przypływu nowej energii. Muszę spróbować nowych rzeczy - żartował z siebie Obama.

Prokuratorzy federalni oskarżyli zatrzymanego Paula Kevina Curtisa o groźby pod adresem prezydenta Baracka Obamy - poinformowała agencja Reutera. Dzień wcześniej aresztowano mężczyznę, który prawdopodobnie wysłał listy z trucizną do prezydenta, a także jednego z republikańskich senatorów. W czwartek potwierdzono, że w przesyłce do Rogera Wickera znajdowała się rycyna.

Zwolennikom forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę reformy prawa o broni palnej udało się uzyskać w Senacie wystarczającą większość, by rozpocząć formalną debatę w tej sprawie. Tyle, że to dopiero początek walki w Kongresie z przeciwnymi reformie konserwatystami.

Prezydent Barack Obama zaapelował do Korei Północnej, by zrezygnowała z wojowniczej postawy. Jednocześnie ostrzegł, że USA podejmą "wszystkie niezbędne działania" dla obrony Ameryki i jej sojuszników. Wcześniej minister obrony USA oświadczył, że ani Korea Północna, ani Iran nie mają możliwości zaatakowania Stanów Zjednoczonych bronią atomową.

Po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem prezydent USA powiedział, że za kluczową kwestię uznaje zapewnienie suwerenności narodowi palestyńskiemu i bezpieczeństwa narodowi izraelskiemu. Dodał, że "jeśli rozwiążemy te dwa problemy, rozwiązana będzie kwestia osiedli". Obama ujawnił, że wcześniej powiedział szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż budowa osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu nie jest konstruktywna i "nie posuwa naprzód sprawy pokoju".

Dwie rakiety wystrzelone z palestyńskiej Strefy Gazy eksplodowały w czwartek rano na południu Izraela, podczas wizyty w tym kraju prezydenta USA Baracka Obamy - poinformowała izraelska policja. W wyniku eksplozji nikt nie został ranny.

Pierwsza wizyta Baracka Obamy w Izraelu i pierwsze kłopoty. Motoryzacyjne. Nazywana "Bestią" potężna limuzyna Obamy uległa awarii na autostradzie po tym, jak... zatankowano ją złym paliwem - podaje "The Telegraph". W momencie zdarzenia amerykańskiego prezydenta nie było w środku.

Barack Obama rozpoczął dziś wizytę w Izraelu. Tel Awiw to najbliższy sojusznik Stanów Zjednoczonych, ale to dopiero pierwsza wizyta Obamy w tym kraju, od kiedy objął urząd w 2009 roku. Na lotnisku przywitali go izraelski premier Beniamin Netanjahu i prezydent Szimon Peres. W swoim przemówieniu amerykański przywódca potwierdził, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa Izraela.

Czy to zakończy kryzys i otworzy nowy etap "resetu" w stosunkach USA-Rosja? Praktyczne anulowanie ostatniego planowanego w Europie, w tym w Polsce, etapu tarczy antyrakietowej może otworzyć drogę do współpracy np. w zakresie redukcji arsenałów nuklearnych - pisze "New York Times". Ale Kreml wciąż milczy, a z Moskwy płyną sygnały, że ustępstwa USA są wciąż zbyt małe.

Prezydent USA Barack Obama pogratulował w sobotę Izraelowi i jego premierowi Benjaminowi Netanjahu "sukcesu w tworzeniu nowego rządu", obiecując "ścisłą współpracę" w podejmowaniu "wielu wyzwań", przed którymi stoją oba kraje.

Administracja Baracka Obamy nigdy nie kryła, że nie chce rozsierdzać Moskwy planami obrony antyrakietowej. Próby atomowe i rakietowe Korei Północnej dały Waszyngtonowi wygodne i wiarygodne uzasadnienie dla okazania "większej elastyczności".

- Stany Zjednoczone nie chcą wojny i pragną rozwiązać spór z Iranem na drodze negocjacji, ale "okno się zamyka" - przestrzegł wiceprezydent Joe Biden. Przemawiający po Amerykaninie premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że Iran "nie przekroczył jeszcze czerwonej linii", ale jest jej coraz bliższy.

Prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Władimir Putin - przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną dotyczącą sytuacji w Syrii i zgodzili się, że konieczny jest "postęp w kierunku zmiany politycznej" - podał Biały Dom.