Barack Obama

Barack Obama

- Obchodzenie świąt w Białym Domu przez ostatnich osiem lat było prawdziwym przywilejem. Mogliśmy przyjąć ponad pół miliona gości, nasz wspaniały szef cukierni upiekł 200 tys. świątecznych ciasteczek, a Barack uraczył Amerykanów niezliczonymi kiepskimi żartami - mówi Michelle Obama w corocznym, wspólnym z prezydentem USA świątecznym wystąpieniu. - Były niezłe… Choć niektóre zostały chłodno przyjęte - odpowiedział Barack.

- Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, iż w sytuacji, gdy obcy rząd próbuje oddziaływać na proces wyborczy w naszym kraju, to musimy i będziemy reagować na takie próby – oświadczył prezydent Barack Obama w wywiadzie dla rozgłośni NPR.

Barack Obama powiedział, że prezydent USA nie może unikać briefingów służb wywiadowczych, bo bez nich działałby "na ślepo". Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Donalda Trumpa, który przyznał, że nie interesują go codzienne briefingi - podaje we wtorek AP.

Doradczyni ds. bezpieczeństwa krajowego Lisa Monaco poinformowała w piątek o planach stworzenia raportu dotyczącego ataków hakerskich i innych ingerencji w amerykańską cyberprzestrzeń, jakie miały miejsce w czasie wyborów prezydenckich w USA. To efekt decyzji Baracka Obamy, który nakazał zbadanie wszystkich takich przypadków agencjom wywiadu.

Prezydent Barack Obama uroczyście zapalił w czwartek światełka na tzw. Narodowej Choince, która stoi w pobliżu Białego Domu. Apelował przy okazji do Amerykanów o opiekę nad chorymi, cierpiącymi głód oraz uciskanymi, jak również o okazywanie sobie wzajemnego szacunku.

Zgodnie z tradycją tuż przed obchodzonym w czwartek Świętem Dziękczynienia prezydent USA Barack Obama ułaskawił parę indyków. W tym roku podczas ceremonii w ogrodach Białego Domu zaszczytu tego dostąpiły ważące po prawie 20 kg ptaki z farmy w Iowa o imionach Tater i Tot.

Prezydent USA Barack Obama wyraził nadzieję, że jego następca Donald Trump nie będzie współpracował z Rosją kosztem innych krajów, lecz stawi czoło Kremlowi w przypadku kolizji interesów. Sankcje nałożone na Moskwę w zw. z aneksją Krymu i jej agresją na Ukrainę powinny zostać utrzymane do czasu realizacji porozumienia z Mińska - dodał.

Zaangażowanie nie mija, zobowiązania wobec Europy nadal istnieją, a USA są w dalszym ciągu przywiązanie do państwa prawa, do wolności. To częścią naszej polityki od 70 lat - zapewnił Barack Obama podczas wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. Obama przybył do Niemiec z ostatnią oficjalną wizytą jako prezydent.

Barack Obama we wtorek rano rozpoczął oficjalną wizytę do Grecji. Ostatnia podróż zagraniczna Obamy, w trakcie której odwiedzi również Niemcy i Peru, następuje tydzień po niespodziewanym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Wyniki wyborów prawdopodobnie będą głównym tematem spotkań.

Osiem lat rządów Baracka Obamy to zaakceptowanie kontraktów zbrojeniowych o wartości dwa razy większej niż za ośmiu lat rządów George W. Busha. Jak wynika z danych opublikowanych przez Pentagon, ustępujący prezydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, patronował wydaniu zgody na sprzedaż uzbrojenia za 278 miliardów dolarów.