Barack Obama

Barack Obama

Biały Dom potwierdził wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów o tym, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon ustępuje, a na jego miejsce przyjdzie Susan Rice, dotychczasowa ambasador USA przy ONZ.

Kluczem do tej historii jest filipińska krew płynąca w żyłach dwóch głównych bohaterek wtorkowego wieczoru w Białym Domu. Z tego właśnie powodu Jessica Sanchez została zaproszona przez Baracka Obamę. Dlatego jej ciocia, także zaproszona, tak gorąco witała się z gospodarzem, że zostawiła na jego kołnierzyku ślad. A prezydent publicznie się z niego tłumaczył.

Prezydent Barack Obama spotkał się w środę z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Rozmowy - jak poinformował Biały Dom - dotyczyły rozwoju dwustronnych stosunków, w tym współpracy antyterrorystycznej.

W ostatnich dniach w USA jednym z najgoręcej dyskutowanych tematów jest kwestia prezydentów i deszczu. Przez kraj przetoczyła się zacięta dyskusja o tym, czy Barack Obama poniżył pełniących wartę honorową Marines prosząc ich o potrzymanie parasola podczas oficjalnej konferencji prasowej.

Żołnierze marines złamali wojskowy protokół, żeby obronić Baracka Obamę przed deszczem. Na prośbę prezydenta USA rozłożyli parasole, żeby ani prezydent, ani jego gość nie zmokli.

Barack Obama w ogniu krytyki opinii publicznej i mediów. Wyśmiał nazwanie "drugą Watergate" sprawy nękania przez fiskus konserwatystów. Pytany o ostatnie skandale wokół swojej administracji, prezydent zapewnił jednak, że naprawi to, co nie działa w rządzie. Jak dodał, nie zamierza przepraszać za aferę ws. przecieku prasowego w AP.

Prokurator generalny USA Eric Holder ogłosił wszczęcie śledztwa, które ma ustalić, czy amerykański urząd podatkowy (IRS) złamał prawo, poddając specjalnym kontrolom grupy konserwatywne. Prezydent Barack Obama powiedział, że raport z audytu inspektora generalnego resortu skarbu wskazuje na "niewybaczalne i niemożliwe do zaakceptowania" działania IRS.

Prezydent Barack Obama jako "oburzające" określił doniesienia, że urząd podatkowy (IRS) poddawał specjalnym kontrolom grupy konserwatywne, m.in. związane z ruchem Tea Party. Jeśli się to potwierdzi, winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - zapewnił Obama.

Zachodnie Skrzydło Białego Domu, gdzie mieści się między innymi Gabinet Owalny, zostało na krótko ewakuowane. Wszystko z powodu dymu wydobywającego się z pomieszczenia rozdzielni elektrycznej.

Minęły czasy, kiedy Korea Północna mogła wywoływać kryzysy i wymuszać ustępstwa na społeczności międzynarodowej - oświadczył we wtorek prezydent Barack Obama na wspólnej konferencji prasowej z przebywającą w USA prezydent Korei Południowej Park Geun Hie.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę, że nie chce komentować informacji o izraelskich atakach w Syrii. Jednocześnie podkreślił, że Izrael ma prawo do działań, których celem jest zatrzymanie dostaw nowoczesnej broni z Syrii dla Hezbollahu.

Prezydenci Władimir Putin i Barack Obama uzgodnili, że będą podtrzymywać bliskie kontakty pomiędzy służbami specjalnymi USA i Rosji oraz współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Soczi - poinformował Kreml. Prezydenci przeprowadzili w poniedziałek rozmowę telefoniczną - już co najmniej drugą od zamachu w Bostonie 15 kwietnia.