Barack Obama

Barack Obama

Sędzia federalna nakazała Departamentowi Stanu USA odtajnienie ośmiu akapitów materiałów powstałych z maili Hillary Clinton, która była sekretarzem stanu w latach 2009-2013. Ma to pomóc w wyjaśnieniu, co administracja Baracka Obamy wiedziała o ataku w Benghazi.

Kilka dni przed wyborami prezydenckimi we Francji Barack Obama zdradził, którego z dwóch kandydatów chętniej zobaczyłby w Pałacu Elizejskim. Według byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Emmanuel Macron odwołuje się do "ludzkich nadziei, a nie lęków" i dlatego to on powinien wygrać niedzielne wybory.

400 tys. dolarów - tyle Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych, otrzyma za jedno publicznie wystąpienie. Obama podpisał też kontrakt na napisanie książki. A jak na emeryturze dorabiają inni byli prezydenci USA? O tym w programie "Otwarcie Dnia".

- To prawda, że gdybyście zobaczyli zdjęcia dokumentujące wszystkie moje wyczyny z czasów licealnych, prawdopodobnie nie zostałbym prezydentem Stanów Zjednoczonych - żartował Barack Obama podczas pierwszego publicznego wystąpienia od czasu zakończenia prezydentury. Na uniwersytecie w Chicago przedstawił on swój plan działań na rzecz "kształcenia młodych liderów", czym zajmować się ma fundacja i centrum byłego prezydenta.

Na początku marca Donald Trump oskarżył na Twitterze swojego poprzednika Baracka Obamę o założenie podsłuchu telefonicznego "na liniach w Trump Tower". Do tej pory nie przedstawiono jednak żadnych dowodów na potwierdzenie tych zarzutów. W poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer wytłumaczył, że słów Trumpa nie należy rozumieć dosłownie. Departament Sprawiedliwości poprosił natomiast o więcej czasu na zebranie dowodów w tej sprawie.

Coraz więcej Amerykanów chce zachowania Obamacare - systemu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonego w czasie prezydentury Baracka Obamy. Demontaż tego systemu i zastąpienie go innym programem było obietnicą wyborczą Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej.

Po ośmiu latach w Białym Domu były prezydent USA Barack Obama mógł pozwolić sobie na chwile wypoczynku. Przed powrotem do Waszyngtonu wybrał się wraz z Michelle Obamą na Wyspy Dziewicze na zaproszenie miliardera i założyciela Virgin Group Richarda Bransona. Tam wykorzystał okazję, żeby poćwiczyć kitesurfing.

Do coraz liczniejszej grupy krytyków antyimigracyjnego dekretu prezydenta USA Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych i na świecie przyłączył się były prezydent Barack Obama oraz wielu kongresmenów, w tym także wpływowi senatorowie z Partii Republikańskiej.

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął w piątek urzędowanie od podpisania dekretu, który zobowiązuje agencje federalne do "ograniczenia obciążeń" związanych z reformą ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzoną przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę.

Barack i Michelle Obama wyprowadzają się z Białego Domu. Zamieszkają kilka kilometrów dalej w zabytkowej dzielnicy Waszyngtonu Sheridan-Kalorama. Żegnając się z Białym Domem Michelle Obama poszła na ostatni spacer po prezydenckiej rezydencji wraz ze swoimi psami.