Barack Obama

Barack Obama

Od zwiedzania domu Thomasa Jeffersona w towarzystwie prezydenta Baracka Obamy, prezydent Francji Francois Hollande rozpoczął w poniedziałek wizytę w USA. Na wtorkową kolację na cześć gościa zza oceanu państwo Obamowie zaprosili 350 gości.

- Mój stosunek do Władimira Putina, wbrew temu co twierdzą niektóre media, nie jest wcale lodowaty - powiedział prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC, wyemitowanym w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama rozmawiali we wtorek przez telefon na temat rozpoczynającej się w środę w szwajcarskiej miejscowości Montreux konferencji w sprawie Syrii - powiadomił we wtorek wieczorem Kreml.

Barack Obama wyjątkowo szczerze wypowiedział się na temat swojego stosunku do marihuany, do której podejście ulega w USA rewolucji. Prezydent stwierdził, że jako praktyk uważa palenie marihuany za "kiepski pomysł", ale uważa zniesienie jej penalizacji za słuszny kierunek. - Nie wydaje mi się, żeby marihuana była gorsza niż alkohol - dodał.

Barack Obama zapowiedział zmiany w programach inwigilacji elektronicznej wywiadu USA. Prezydent oznajmił, że jego kraj "nie rozbroi" swoich służb, ani nie będzie przepraszał za to, że "mają większe możliwości". Zapowiedział jednak, że wzmocni kontrolę nad wywiadem, ograniczy gromadzenie danych z rozmów telefonicznych oraz zakaże podsłuchu sojuszniczych przywódców, chyba że będzie tego wymagało bezpieczeństwo narodowe.

Barack Obama zapowiedział zmiany w programach inwigilacji elektronicznej wywiadu USA. Prezydent oznajmił, że jego kraj "nie rozbroi" swoich służb, ani nie będzie przepraszał za to, że "mają większe możliwości". Zapowiedział jednak, że wzmocni kontrolę nad wywiadem, ograniczy gromadzenie danych z rozmów telefonicznych oraz zakaże podsłuchu sojuszniczych przywódców, chyba że będzie tego wymagało bezpieczeństwo narodowe.

"Chcę rozwodu!" - miała powiedzieć Michelle Obama do swojego męża. Jak donosi amerykański tabloid "National Enquirer", zrobiła to po tym, jak dowiedziała się o dwóch zdradach Baracka i dlatego nie wróciła ze wspólnych wakacji z Hawajów. Kilkanaście godzin po tych rewelacjach pismo wycofało materiał ze swojej strony internetowej, a Biały Dom na kontach społecznościowych zamieścił zdjęcie zakochanej prezydenckiej pary.

Rząd nie powinien przechowywać danych pozyskanych z inwigilacji telefonów, a dostęp do nich powinien sankcjonować sąd. To m.in. ma zaproponować Barack Obama w ramach "wielkiego przeglądu" programu NSA. Informacje o tym, co jeszcze dziś ogłosi prezydent USA, Reuters uzyskał od anonimowego wysokiego urzędnika Białego Domu. Transmisja wystąpienia Obama o godzinie 17.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Izba Reprezentantów przyjęła w środę ustawę o finansowaniu agencji rządowych do 30 września w wysokości 1,1 bln dolarów. To na skutek grudniowego porozumienia budżetowego.

Jak spędza wczesne popołudnia prezydent Barack Obama? Jak większość Amerykanów, na lunchu. W piątek nie jadł jednak ze współpracownikami, a ze studentami. Prezydent wybrał się do modnego w Waszyngtonie lokalu, by promować swój nowy program opieki zdrowotnej.

Prezydent Barack Obama w przemówieniu 17 stycznia ma poinformować o swych decyzjach dotyczących zreformowania metod inwigilacji prowadzonej przez władze USA - podał w piątek Biały Dom.

Prezydent USA Barack Obama odznaczył w środę kilkanaście osób, w tym Billa Clintona, Medalem Wolności, którego współczesną wersję ustanowił prezydent John Fitzgerald Kennedy. Dwa dni przed 50. rocznicą zabójstwa JFK Obama i Clinton z małżonkami złożą wieńce na jego grobie.

Już na blisko trzy miesiące przed uruchomieniem systemu HealthCare.gov, kluczowego elementu sztandarowej reformy zdrowotnej Obamy, jeden z urzędników narzekał na wykonawcę platformy ubezpieczeniowej w internecie. Alarmował, że słaba jakość systemu może "rozbić samolot podczas startu". Do dokumentów w tej sprawie dotarła agencja Reuters.

"Dał nadzieję kobietom i mężczyznom tęskniącym za wolnością do wyrażania ich podstawowych praw, a jego wpływ na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany" - napisał w depeszy kondolencyjnej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego Barack Obama. Listy napłynęły z całego świata. Są wśród nich kondolencje od dalajlamy.

Czy nadchodzi rewolucja w zbieraniu przez USA danych o obywatelach innych państw? Niewykluczone. Rzecznik Białego Domu przyznał, że "zbieranie danych wywiadowczych i ich wykorzystanie wymaga ograniczeń". Poinformował także, że prezydent Obama nakazał przegląd programów Narodowej Agencji Bezpieczeństwa.