Australia

Australia

Największym problemem Australii w ostatnim czasie były pożary buszu. W ostatnim tygodniu sytuacja się zmieniła i pojawiły się upragnione opady deszczu. Niestety, ekstremalna pogoda nie ustaje - nad południowo-wschodnią częścią kontynentu przeszła burza piaskowa, a niecałą dobę później spadł niszczycielski grad.

Od kilku miesięcy Australię trawią pożary buszu. Ocenia się, że zginąć w płomieniach mogło nawet miliard zwierząt. W ostatnim czasie spadł długo oczekiwany deszcz, jednak to jeszcze nie koniec walki z żywiołem. Rozmiary tragedii udokumentowane zdjęciami są przejmujące.

W Australii specjalnie wyszkolone czworonogi tropią zwierzęta, które przed płomieniami uciekają na drzewa. Wśród nich jest czteroletnia Taylor, która ciągu ostatnich kilku miesięcy pomogła uratować co najmniej osiem koali. Pracy psa przyjrzał się program "Dzień na Świecie" w TVN24 BiS.

Opera w Sydney rozświetliła swoje żagle w hołdzie strażakom i wolontariuszom za ich wysiłek w walce z szalejącymi w ostatnim czasie pożarami w Australii. W poniedziałek strażacy poinformowali, że udało im się opanować "wielki pożar", który wymykał się spod kontroli przez prawie trzy miesiące.

Skazany na sześć lat więzienia australijski kardynał George Pell został przeniesiony z więzienia w Melbourne do najpilniej strzeżonego zakładu karnego w Barwon w stanie Wiktoria - podała miejscowa prasa. Były doradca papieża Franciszka w latach 90. miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec dwóch 13-letnich chłopców w Melbourne.

Profesor Chris Dickman z Uniwersytetu w Sydney szacuje, że w pożarach buszu w Nowej Południowej Walii zginęło ponad 800 milionów zwierząt. W całej Australii skala ta wynosi ponad miliard. Według naukowca tempo wymierania ssaków jest tu najwyższe na świecie.

2019 rok był w Australii najcieplejszym i najsuchszym rokiem w historii pomiarów. W kraju szaleją gwałtowne pożary, które doprowadziły do śmierci 26 osób oraz - według szacunków - pół miliarda zwierząt. Zdaniem meteorologów w kolejnych miesiącach nie widać znaczących opadów deszczu, które mogłyby przynieść wyczekiwaną ulgę.