Australia

Australia

Rafa koralowa w Australii znika i to w zastraszającym tempie. W ostatnich 30 latach jej powierzchnia skurczyła się o połowę, a skutecznego rozwiązania problemu brak. O sytuacji u wschodniego wybrzeża Australii opowiada w TVN24 dr Tomasz Rożek.

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa pokazał się w australijskich wodach. Zwierzę pływało blisko Złotego Wybrzeża w południowo-wschodniej części kraju. To nie był pierwszy "występ" białego humbaka w tym rejonie - został tam zauważony już 11 lat temu.

Turkusowe wiry pojawiły się u wybrzeży Australii. Nie należy się ich jednak obawiać, bo powstały nie ze wzburzonej wody, a jarzącej się feerią barw morskiej flory.

Olbrzymi trawler, nazywany w mediach "odkurzaczem dna morskiego", może otrzymać zakaz prowadzenia połowów na wodach Australii. Chce tego rząd, który uważa, że gigantyczny statek rybacki przyczyni się do dewastacji morskiego ekosystemu.

Na jednym z deptaków przy plaży w Melbourne pojawił się nietypowy gość. Z uroków nagrzanych płyt postanowiła skorzystać foka.

Potężne truchło humbaka zdominowało krajobraz na plaży w północnym Sydney. Eksperci nie wiedzą, w jaki sposób zwierzę znalazło się u brzegu, ale przypuszczają, że nie żyje od 2 dni. Według wstępnych oględzin wynika, że humbak ma 12 metrów długości i waży od 20 do 30 ton.

Po tragicznej śmierci 24-letniego surfera stan Australia Zachodnia chce zniesienia zakazu polowań na żarłacza białego, objętego ochroną od 12 lat. Propozycję popiera minister rybołówstwa. Takiemu rozwiązaniu są przeciwni obrońcy środowiska, według których częstsze ataki rekinów nie wynikają wcale ze wzrostu liczby tych zwierząt w lokalnych wodach.

Trzęsienie ziemi o sile 5,3 st. w skali Richtera nawiedziło rozległe obszary australijskiego stanu Victoria. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Melbourne. Służby nie odnotowały poważnych zniszczeń. Najwięcej nie pokoju wzbudził wyciek gazu.

Australia będzie miała największą na świecie sieć rezerwatów morskich. Te parki narodowe łącznie obejmą powierzchnię wielkości Indii. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwania ropy naftowej i gazu.

Australię Zachodnią w nocy z wtorku na środę nawiedziły nawałnice, którym towarzyszył zrywający linie wysokiego napięcia wiatr i ulewy. W tym największym australijskim stanie trwa wielkie sprzątanie, a zespoły elektryków starają się przywrócić dostęp do prądu w dziesiątkach tysięcy domów.

Granatowe "oko" wśród chmur nad Wielką Zatoką Australijską - tak wygląda sfotografowany z orbity antycyklon, który uformował się na południowy zachód od Tasmanii. Za trzy dni ma się zbliżyć do tej wyspy i południowych wybrzeży Australii.

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

10 tys. razy szybszy niż inne i do tego 50 razy wrażliwszy - taki ma być SKA (Square Kilometer Array), najnowocześniejszy radioteleskop, wart 2 miliardy euro. Dzięki niemu dowiemy się m.in. czy jesteśmy sami w Kosmosie. Budowa urządzenia ma ruszyć w 2016 roku, ale wciąż nie wiadomo gdzie. O inwestycję rywalizują Australia i RPA, a walka między nimi jest brudna.