astronomia

astronomia

Słońce wyrzuciło naładowaną materię. Warto wypatrywać zórz polarnych

Najbliższe dni to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych. Jak przekonuje astronom dr hab. Arkadiusz Olech, w sprzyjających warunkach możemy je dostrzec także w Polsce. I właśnie mamy do czynienia z taką sytuacją - Księżyc tuż po nowiu nie rozświetla za mocno nieba, a w okolice naszej planety zaczynają docierać cząstki naładowanej materii z silnego wybuchu na Słońcu.

Nie masz teleskopu? Północny biegun Księżyca obejrzysz w internecie

Obszar równy ponad jednej czwartej powierzchni USA niezwykle dokładnie przedstawia nowa, największa i najdokładniejsza mapa okolic bieguna północnego Księżyca. Specjaliści z NASA wykorzystali w niej 10581 zdjęć pochodzących z instrumentów umieszczonych na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Najpierw się rozlewa, a potem rozpada. NASA pokazuje, jak wybucha supernowa

Eksplozja supernowej nie przypomina gwałtownie rozciągającej się piłki, kończącej się rozerwaniem gwiazdy. Astronomowie odkryli, że ten proces jest zaburzony, bo fala uderzeniowa wybuchu niemal zamiera i ożywia ją dopiero rozlanie się wewnętrznych obszarów gwiazdy. Rozwiązanie jednej z największych zagadek astronomicznych umożliwił nowoczesny teleskop NuSTAR, który według naukowców jest dokładny jak narzędzie kryminalistyczne.

Przepis na gwiazdę: "Asteroida wielkości Australii i dużo węgla"

Zespół kierowany przez astronomów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) odkrył najstarszą znaną gwiazdę i ustalił jej skład chemiczny. Pozwoliło to poznać proces, jaki doprowadził do jej powstania. Obiekt z "niemowlęcych" czasów Wszechświata namierzył teleskopu SkyMapper, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych do cyfrowej mapy nieba południowej półkuli. - Szansa na takie odkrycie to jak jeden do miliona - podkreślają naukowcy.

Na lutowym niebie rozbłyśnie 5 planet

Choć w lutym dzień znacznie się wydłuży, skrócone noce nie oznaczają nudy dla pasjonatów kosmosu. Aż 5 sąsiednich nam planet rozbłyśnie jasnym silnym blaskiem, zaś ziemski satelita dokona 4 popisowych przejść względem kilku ciał niebieskich. Na nieboskłonie pojawi się także planetoida, której wyraźne dojrzenie umożliwi zwykła lornetka.

Gwiazda Polarna coraz jaśniejsza. Superczułe instrumenty przegrywają z jej blaskiem

- Musimy żebrać, pożyczać i kraść - żartuje astronom Scott Engle na temat starań, jakie wraz z kolegami prowadzi, żeby zdobyć nowe obserwacje i zdjęcia Gwiazdy Polarnej. Badacze są zmuszeni pozyskiwać je od amatorów, którzy posługują się odrobinę przestarzałym sprzętem. Wszystko przez to, że rosnąca od okołu dwustu lat jasność Polaris stała się zbyt silna dla superczułych nowoczesnych instrumentów.

Jowisz zabłyśnie jasno na tle Bliźniąt

W niedzielę Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, znajdzie się w opozycji - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Taka konfiguracja zdarza się co 13 miesięcy i podczas jej trwania panują najlepsze warunki do obserwacji.

Koza może rozbłysnąć pierwsza. Ale to Wenus zaświeci najjaśniej

Według tradycji moment rozpoczęcia wigilijnej kolacji wyznacza pierwsza gwiazda, która zabłyśnie na niebie. W tym roku do miana "pierwszej gwiazdki" pretendują aż trzy obiekty - Wega, Wenus i Capella, czyli po polsku Koza. Astronomowie przewidują wtorkowy zachód Słońca na godzinę 15.30. Pierwszy jasny punkt na niebie może zabłysnąć między 16.00 a 16.30.

Zobacz ją, zanim zniknie. Jak i gdzie obserwować kometę ISON?

Spektakularne zdjęcia komety ISON publikowane przez agencje kosmiczne i profesjonalnych astrofotografów zaostrzają apetyt na własne obserwacje nieba. Jednak bez doświadczenia i wprawy możemy się trochę rozczarować, kiedy widok okaże się nie tak spektakularny, jak oczekiwaliśmy. Radzimy, co robić, żeby uniknąć astronomicznego zawodu.

Astronomiczne atrakcje na listopadowym niebie: rój meteorów, zaćmienie Słońca i kometa stulecia

Miłośnicy astronomii w listopadzie nie będą się nudzić - w listopadzie czeka ich kilka wielkich atrakcji. Nad Atlantykiem już w niedzielę będzie można oglądać zaćmienie Słońca, a warunki do obserwacji planet w każdym miejscu na Ziemi będą doskonałe. To nie koniec atrakcji - w listopadzie niebo rozświetlą także cztery komety oraz spadające gwiazdy - meteory z roju Leonidów.