astronomia

astronomia

Na niebie zalśni światło zodiakalne

Luty to doskonały czas na podziwianie tzw. światła zodiakalnego. Lśniącej piramidy należy szukać nad zachodnim horyzontem. Niestety często można ją pomylić z Drogą Mleczną. Zobacz, w jaki sposób można uniknąć tego błędu.

Jasna i długa smuga na polskim niebie. "Bogata krzywa blasku"

- Jasny i bardzo długi bolid pojawił się we wtorek wieczorem nad wschodnią Polską - poinformował Przemysław Żołądek, prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). Był wyjątkowo długi - bardzo płaska trajektoria miała nachylenie zaledwie 5 stopni. Swój lot w ziemskiej atmosferze rozpoczął nad Białorusią, a skończył w okolicach Wołomina.

Astronomowie z UW odkryli planetę. Jest podobna do Urana

Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych. Nazywa się OGLE-2008-BLG-092Lb.

Gwałtowna przemiana pulsara: jest już 5-krotnie jaśniejszy

Należący do NASA teleskop Fermi zarejestrował intensywne zmiany w podwójnym układzie gwiazd zawierającym szybko wirującą gwiazdę neutronową. Zaniknął emitowany przez nią wcześniej sygnał radiowy, za to cały obiekt pojaśniał pięciokrotnie w rozbłysku potężnego promieniowania gamma. Okazuje się, że astronomowie mogą po raz pierwszy w historii obserwować przemianę tworzącego układ binarny pulsara, który przechodzi w stan wysoko energetyczny, przechwytując materię od swojego towarzysza.

Czeka nas astronomiczny hat trick: superksiężyc zaświeci trzy razy z rzędu

W tym roku część letnich wieczorów uatrakcyjni nam efektowne zjawisko. Podczas trzech kolejnych pełni na niebie zalśni wyjątkowo duży, bliski i jasny superksiężyc. Ponieważ pierwszy raz pojawi się akurat w weekend kończący piłkarskie mistrzostwa świata, w pełni uprawnione wydaje się zapożyczenie sportowej terminologii i nazwanie tej serii astronomicznym hat trickiem.

Polscy astronomowie odkryli "zimną Ziemię"

Dwa słońca o czerwonych tarczach, krótkie noce i przeraźliwe zimno wywołane temperaturami na poziomie -200 st. C - takie byłyby główne wrażenia, gdybyśmy mogli znaleźć się na planecie należącej do nowo poznanego pozasłonecznego układu planetarnego. Do jego odkrycia mocno przyczynili się Polacy pracujący w międzynarodowym zespole. Wypracowali przy tym nową technikę poszukiwania planet w układach podwójnych.

W Lubuskiem staną cztery astrobazy

W Polsce powstaną cztery nowe astrobazy - nieduże obserwatoria astronomiczne z zapleczem na pracę biurową. Ośrodki zostaną wybudowane za unijne fundusze i pomogą popularyzować astronomię i nauki ścisłe zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców regionu lubuskiego.

Myśleli, że to wybuch gwiazdy, a to "świetlne echo"

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

Czerwcowe niebo rozświetlą jasne planety

Czerwiec nie zachęca do obserwacji astronomicznych. Słońce, nawet o północy, chowa się tylko kilkanaście stopni pod horyzont. Przez to noce są krótkie i jasne. Mimo niesprzyjających warunków można próbować spoglądać w niebo, bo w tym roku na czerwcowym niebie dopiszą jasne planety.

Wystrzały i malownicze smugi na niebie. Dziś w nocy najlepiej oglądać Eta Akwarydy

Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.

Wyłącz światło - trwa Tydzień Ciemnego Nieba

Od 20 do 26 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba. W trakcie tych dni miłośnicy przyrody i kosmosu zachęcają do uczczenia piękna nocnego sklepienia. Zwracają również uwagę na problem zanieczyszczonego światłami cywilizacji nieba.

Wypatrujcie jasnej czerwonej kropki na niebie. Mars bardzo blisko nas

Jasno świeci na czerwono, ale nie migocze jak gwiazda - po tym poznamy na niebie Marsa. Znajdziemy go na niebie dość łatwo, bo właśnie znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi - "zaledwie" 92 mln km od niej. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik przekonuje, że to nie jedyna astronomiczna atrakcja, jaką możemy obserwować.