astronomia

astronomia

Gwiazda starsza niż Wszechświat? Jej "metryka" mogła obalić obowiązujące teorie

Gwiazda HD 140283 od dawna uchodziła za jedną z kosmicznych seniorek. Astronomowie próbujący ustalić jej dokładny wiek w pewnym momencie stanęli przed paradoksem, bo z obliczeń wychodziło, że gwiazda jest... starsza niż sam Wszechświat. Najnowsze obserwacje teleskopu Hubble'a pozwoliły kosmiczną staruszkę nieco odmłodzić, a tym samym uratować obowiązujące teorie kosmologiczne.

Samolotem polecą w stronę komety. Tam, gdzie lepiej widać

88 osób będzie mogło znaleźć się 11 km bliżej wyjątkowo jasnej komety C/2011 L4 Pan-STARRS niż pozostałe 7 mld Ziemian. Wszystko za sprawą niemieckiego biura podróży, które organizuje przelot na tej wysokości wynajętym samolotem, by zapewnić idealne warunki do obserwacji tego kosmicznego spektaklu.

Polacy skalibrowali "kosmiczną linijkę". 160 tys. lat świetlnych do Wielkiego Obłoku Magellana

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk. Według ich pomiarów dystans między Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana wynosi dokładnie 160 tys. lat świetlnych. Ten wynik wyznaczający "kosmiczną linijkę" jest dla pomiarów odległości w kosmosie tym, czym na Ziemi wzorzec metra z Sevres.

Proszek z Marsa wzbudził euforię. Curiosity szuka wilgoci

Zdjęcie szufelki wypełnionej skalnym proszkiem wzbudziło euforię inżynierów łazika Curiosity. - Dla zespołu pobierania próbek to równie dużo, co szaleństwo po udanym lądowaniu - wyjaśnił jeden z nich. Fotografia potwierdza, że historyczny odwiert zakończył się sukcesem, a pobrany materiał nadaje się do badań.

Największy meteoryt na Ziemi można oglądać w Namibii

Deszcz meteorytów, jaki w piątek nawiedził Rosję, jednemu z Reporterów 24 przywołał wspomnienie podróży do Namibii. Hoba, dostępny dla zwiedzających w pobliżu miasta Grootfontein, jest największym znanym pozostającym w całości meteorytem.

Najmłodsza czarna dziura w naszej galaktyce? Ma około 1000 lat

Zdjęcia obiektu W49B w Drodze Mlecznej zachwycają kolorami, ale nie to przyciąga uwagę astronomów. Kolejne obserwacje tych pozostałości supernowej wykazują jej nietypowy kształt i właściwości. Zdaniem naukowców może to wskazywać, że w gwiezdnej materii kryje się czarna dziura, która jest najmłodszym takim obiektem powstałym w naszej galaktyce.

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Rekordowe zbliżenie asteroidy za kilka dni. Można szykować lornetki

Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

To może być kometa stulecia. Warkocz już teraz ma 64 tys. km

Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Burza jak bestia. Zjadła własny ogon

Do mitycznego węża Uroborosa pożerającego własny ogon porównali naukowcy monstrualną burzę na Saturnie z 2010. Według uczonych, to pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do swojego zniszczenia. Trwający 267 dni żywioł był na dodatek jednym z największych i najdłuższych na tej planecie.

Betelgeza i tajemnicze pasmo materii. Kosmiczna kolizja w Pasie Oriona?

Gwiazdozbiór Oriona może stać się areną kosmicznej kolizji. Najnowsze obserwacje pozwoliły odkryć w pobliżu Betelgezy, jego drugiej najjaśniejszej gwiazdy, tajemnicze pasmo materii. Według astronomów te dwa obiekty zderzą się całkiem niedługo, co w kosmicznej skali oznacza około 5 tys. lat.

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.

Słońce świeci we wszystkich kolorach

Pierwsze skojarzenie ze Słońcem? Żółty kolor. Dla astronomów to niekoniecznie takie oczywiste, bo podczas w swojej pracy oglądają naszą gwiazdę także w pomarańczowym, zielonym, niebieskim czy fioletowym kolorze. Naukowcy z NASA wytłumaczyli, dlaczego.

Amatorzy odkryli dowody na istnienie 42 planet. Astronomowie je przeoczyli

Kolejny sukces astronomów amatorów, którzy zamiast w obserwatoriach, pracują przed własnymi komputerami. Odkryli 42 nowe kandydatki na planety, w tym jedną wielkości Jowisza, posiadającą księżyce, na których mogą istnieć warunki sprzyjające życiu. - Niesamowicie jest pomyśleć, że absolutnie każdy może odkryć planetę - komentuje naukowiec zaangażowany w projekt.

Pożegnalne nagranie z roztrzaskanej sondy

Bliźniacze sondy Ebb i Flow zakończyły swoją misję uderzeniem o powierzchnię Księżyca prawie miesiąc temu. NASA opublikowała teraz pamiątkę z ich misji. Zobaczcie fragmenty ostatniego przelotu, nagrane przez kamery jednej z sond.

Wenus prawie złączy się z Księżycem

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.