Afganistan

Afganistan

Merkel przed komisję ws. bombardowania

Niemiecka Kanclerz Angela Merkel, minister obrony Karla-Theodora zu Guttenberga oraz 40 innych świadków ma stanąć przed komisją śledczą. Posłowie z Bundestagu badają okoliczności wrześniowego bombardowania w afgańskim Kunduzie, w którym zginęło do 142 osób.

Nie chcą ścigać talibów?

Pakistańczycy opierają się żądaniom Waszyngtonu i odmawiają ścigania ważnego przywódcy afgańskich talibów ukrywającego się w tym kraju, informuje "New York Times".

Eksplozja przed hotelem

Co najmniej osiem osób zginęło w zamachu samobójczym w centrum Kabulu. Do ataku doszło przed małym hotelem Heetal, gdzie zatrzymują się cudzoziemcy.

Amerykańscy żołnierze już się pakują

Amerykanie nie marnują czasu. Jeszcze w tym tygodniu do Afganistanu przyjadą pierwsi z 30 tysięcy dodatkowych żołnierzy. Kilkanaście dni temu o wysłaniu posiłków zdecydował prezydent Barack Obama.

Afganistan dzieli Amerykę

Nowa strategia Baracka Obamy ws. Afganistanu - w tym wysłanie dodatkowych 30 tys. amerykańskich żołnierzy, podzieliła niemal na połowę amerykańskie społeczeństwo - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "New York Timesa" i telewizji CBS News.

Afganistan może skończyć się sukcesem

Naczelny dowódca wojsk USA w Afganistanie generał Stanley McChrystal jest optymistą w sprawie szans powodzenia afgańskiej operacji. Generał dodał, że w osiągnięciu sukcesu pomoże zapowiedziane przez prezydenta USA Baracka Obamę wzmocnienie kontyngentu amerykańskiego o 30 tys. żołnierzy.

USA: W Afganistanie zginie więcej żołnierzy

Straty wojsk USA i całej koalicji w Afganistanie będą rosły przez pewien czas, ale operacja NATO ostatecznie zakończy się sukcesem - zapewnił amerykański minister obrony Robert Gates w wywiadzie dla NBC News. Przekonywał też, że nie można porównywać tej wojny do inwazji sowieckiej na Afganistan.

Sojusznicy deklarują Amerykanom wsparcie

Przynajmniej 25 państw z 44 uczestniczących w natowskich Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) zadeklarowało zwiększenie swych kontyngentów wojskowych w Afganistanie o około 7 tys. w 2010 roku. Amerykanie wzmocnią afgański kontyngent o 30 tys. żołnierzy.

Włosi ślą żołnierzy, Węgrzy się zastanawiają

Do Afganistanu pojedzie tysiąc dodatkowych włoskich żołnierzy, oznajmił minister obrony Ignazio La Russa. Wzmocnienie swojego kontyngentu rozważają też Węgrzy. Tymczasem Amerykanie namawiają Turków, by bardziej zaangażowali się w konflikt z talibami.

"Polska wysyła bardzo pozytywne przesłanie"

Witamy z radością gotowość Polski do zwiększenia liczby wojsk w Afganistanie - powiedział w środę dyrektor wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego w Pentagonie Alexander Vershbow.

Kiedy sukces w Afganistanie? "Nie jestem prorokiem"

Chociaż wiadomo jaka będzie, minister Bogdan Klich uparcie powtarza, że ostateczna decyzja ws. wysłania dodatkowych 600 żołnierzy do Afganistanu nie została jeszcze podjęta. - Zadecyduje przecież prezydent i to nie przed marcem - zaznaczał. Minister precyzował, że na razie jest "gotowość" Polski, która odpowiadając szybko na prośbę Baracka Obamy, nie wybiegła wcale przed szereg.

Talibowie mają 1/3 Afganistanu

W 11 z 34 prowincji Afganistanu talibowie mają dominujące wpływy - powiedział w środę przed senacką komisją przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów admirał Mike Mullen.

Pentagon: posiłki dla Afganistanu w ciągu 2-3 tygodni

Pierwsi żołnierze amerykańscy, powiększający dotychczasowe siły USA, zaczną przybywać do Afganistanu w ciągu 2-3 tygodni - oświadczył w środę minister obrony USA Robert Gates. Zadowolenia z decyzji Obamy nie kryje ani NATO, ani głównodowodzący wojsk międzynarodowych w Afganistanie gen. Stanley McChrystal.

Media: decyzja ws. "afgańskiego pasztetu" jest słuszna

"Decyzja słuszna i odważna", "by się z Afganistanu wycofać trzeba najpierw mocniej się tam zaangażować", "najważniejsze przemówienie prezydentury" - światowa prasa pozytywnie pisze o decyzji Baracka Obamy w sprawie Afganistanu. Amerykański prezydent zamierza wysłać do tego kraju 30 tys. dodatkowych amerykańskich żołnierzy.

Afgańczycy cieszą się z posiłków USA

Afgański rząd jest zadowolony z decyzji amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o wysłaniu do tego kraju dodatkowych 30 tys. żołnierzy. Nową strategię dotyczącą Afganistanu przywódca USA przedstawił podczas wtorkowego przemówienia w West Point.

Francja chwali, ale ludzi nie wysyła

Nicolas Sarkozy z zadowoleniem przyjął decyzję amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o wysłaniu większej liczby żołnierzy do Afganistanu. Francuski przywódca sam jednak nie zadeklarował zwiększenia kontyngentu. O "zjednoczenie we wsparciu dla strategii Obamy" zaapelował z kolei premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Posiłki za 30 mld dolarów. Początek odwrotu w 2011

Tak jak się spodziewano, podczas przemówienia w West Point prezydent Barack Obama zapowiedział, że do Afganistanu pojedzie w najbliższym czasie 30 tys. dodatkowych amerykańskich żołnierzy. Przy okazji prezydent USA zapowiedział plan wycofania się z Afganistanu, który w jego ocenie nie jest drugim Wietnamem.

Obama dzwonił do Tuska. Więcej żołnierzy do Afganistanu?

Premier Donald Tusk przez pół godziny rozmawiał telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych ws. amerykańskiej strategii w Afganistanie. Prezydent Barack Obama jeszcze dziś ogłosi wysłanie do Afganistanu dodatkowych 34 tys. amerykańskich żołnierzy.

Obama skonsultował się z sojusznikami

W niedzielę w nocy prezydent USA Barack Obama poinformował swoich sojuszników o nowej strategii wojny w Afganistanie. Z informacji Białego Domu nie wynika, by na liście rozmówców prezydenta znalazł się przedstawiciel polskich władz.