Afganistan

Afganistan

Przecieki z NATO: Niemcy, Włosi i Turcy zostaną w Afganistanie

Największe kraje NATO zdecydowały - podobnie jak Amerykanie - o utrzymaniu swoich kontyngentów wojskowych w Afganistanie w 2016 roku. O takich decyzjach co najmniej trzech krajów poinformował agencję Reutera wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Washington Post": w Afganistanie możliwa powtórka z Iraku

Decydując się na pozostawienie w Afganistanie amerykańskich żołnierzy po 2016 roku prezydent Barack Obama dał Afganistanowi kolejną szansę i być może oszczędził swojemu następcy kłopotów na samym początku kadencji - pisze w piątek "Washington Post".

Obama ma wstrzymać wycofanie wojsk. Rzeczywistość wygrała z chęciami

Barack Obama jeszcze dzisiaj ogłosi "spowolnienie" planów wycofania wojska z Afganistanu - twierdzi agencja Reutera i "New York Times", powołujące się na informacje od anonimowych urzędników w Białym Domu. Obecny poziom niemal dziesięciu tysięcy żołnierzy ma zostać utrzymany w całym przyszłym roku, choć pierwotnie zakładano, że będzie on ciągle redukowany. Taka decyzja to najpewniej efekt ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rosjanie nie wykluczają wysłania wojsk na granicę z Afganistanem

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oznajmił, że razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bardzo zaniepokojony sytuacją w Tadżykistanie. Rosyjskie ministerstwo obrony nie wykluczyło wysłania wojsk na granicę tadżycko-afgańską. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Koniec krwawej bitwy o Kunduz. Talibowie się wycofali

Talibowie ogłosili we wtorek, że wycofują się całkowicie z Kunduzu, strategicznego miasta na północy Afganistanu, który przejęli na krótko w ubiegłym miesiącu. Oświadczyli jednocześnie, że są w stanie znowu przejąć miasto.

Ludzie uciekają z miasta, "setki talibów" w natarciu

Z rejonu miasta Ghazni, ok. 130 km na południowy zachód od Kabulu, docierały w poniedziałek informacje o nasilających się walkach między siłami afgańskimi a talibami. Lokalne władze twierdzą, że odparły atak talibów.

Obama przeprasza za atak na szpital

Biały Dom poinformował, że Barack Obama przeprosił Lekarzy bez Granic za atak amerykańskich sił powietrznych na prowadzony przez tę organizację szpital w Kunduzie. W rozmowie z prezydentem Afganistanu Obama wyraził z kolei kondolencje z powodu tragicznej śmierci 22 ofiar.

"Atak na szpital to zbrodnia wojenna". Amerykanie przyznali się do pomyłki

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) ogłosiła, że zbombardowanie podczas weekendu szpitala w Kunduzie na północy Afganistanu uważa za "zbrodnię wojenną". Amerykanie tymczasem przyznali, że "decyzję o ataku podjęto w ramach hierarchii dowodzenia sił USA", ale podkreślili, iż szpital zaatakowano omyłkowo.

Amerykański generał tłumaczy się po zbombardowaniu szpitala

Siły afgańskie poprosiły Stany Zjednoczone o wsparcie z powietrza w walkach z talibami w Kunduzie, na krótko przed zbombardowaniem szpitala prowadzonego przez Lekarzy bez Granic (MSF) - poinformował dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Campbell.