Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Generał Jarosław Mika, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie - zapewniał w "Faktach po Faktach" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Poinformował, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury, a osoby, które podróżowały z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, zostały objęte kwarantanną. Wyjaśniał również, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, żeby można było wykonać test na obecność koronawirusa.

O odwoływaniu mszy świętych nie ma mowy, ale nie trzeba podawać ręki na znak pokoju, a komunię świętą można przyjmować duchowo lub do ręki. Seniorzy mogą w ogóle nie przychodzić do kościoła - mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje nabożeństw. O środkach ostrożności w kościołach, w związku z koronawirusem w Polsce, poinformował abp Stanisław Gądecki.

Było wiele ważnych propozycji, które zostały przedstawione także przez stronę opozycyjną - przekazał prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, rząd otrzymał od opozycji "zielone światło" na "zdecydowane działania w walce z koronawirusem". - To spotkanie było niezwykle merytoryczne i to trzeba jasno powiedzieć - oznajmił po posiedzeniu RBN marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

U dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych Jarosława Miki potwierdzono obecność koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak dowiedział się tvn24.pl, generał trafił do szpitala MON przy ulicy Szaserów w Warszawie. W piątek dowódca generalny wrócił z narady wojskowej w Niemczech. Jest on jedną z 20 osób, u których potwierdzono zakażenie w Polsce.

"Poddałem się badaniu na obecność koronawirusa" - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, który niedawno wrócił z Włoch. Upublicznił negatywny wynik swojego testu. Europosła PiS Adama Bielana, który zarzucił Grodzkiemu, że "ryzykował zdrowiem" swoim, oficerów Służby Ochrony Państwa i innych senatorów, publikacja ta nie przekonała. "Cieszę się, że Pańskie skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie nie zakończyło się infekcją" - oświadczył.

W Polsce mamy 18 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek przed godziną 11. minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że "w województwie mazowieckim mamy jeden wynik dodatni testów". Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że pacjent to mężczyzna w sile wieku, a jego stan jest dobry.

Zaufanie do instytucji władzy może dzięki temu przykremu przypadkowi wzrosnąć - oceniła w programie "Rozmowa Piaseckiego. Kampania 2020" politolożka Ewa Marciniak, mówiąc o wpływie zagrożenia koronawirusem na życie polityczne, w tym kampanię wyborczą.