Tak jest

Tak jest

Cisza wokół Razem

Po jesiennych wyborach parlamentarnych, w których lewicowa formacja Razem osiągnęła bardzo dobry wynik, gwarantujący im subwencję budżetową, aktywność partii uległa zdecydowanemu zmniejszeniu. Jeden z jej liderów tłumaczy, że opozycji pozaparlamentarnej media poświęcają mniej uwagi, stąd wrażenie o słabnącej sile ich przekazu. O tym między innymi Adrian Zandberg rozmawiał z Andrzejem Morozowskim we wtorkowym wydaniu programu Tak jest.

PO i Nowoczesna połączą siły?

Przy okazji noworocznych życzeń Ryszard Petru mówił o sobie "lider opozycji". PO przypomina, że nadal jest największa partią opozycyjną i zaleca liderowi Nowoczesnej powściągliwość. Czy obie partia mają szansę na współpracę czy raczej będę ze sobą konkurować? O tym rozmawiali goście programu Tak Jest: Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marcin Kierwiński.

Trybunał po staremu

I Prezes Sądu Najwyższego złożyła wniosek, by Trybunał Konstytucyjny zbadał nowelizację ustawy o TK, autorstwa posłów PiS, w trybie sprzed jej uchwalenia. "Trybunał ma taki obowiązek" uważa były Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz. "Jak Trybunał ma orzekać na podstawie ustawy, co do której wątpliwości ma tyle podmiotów?"

(Nie)Zjednoczona Lewica

Po tym jak partia Razem nie zdecydowała się na wzięcie udziału we wspólnych manifestacjach przeciwko zmianom legislacyjnym przeprowadzanym przez PiS, na lewicowych działaczy spadły słowa krytyki. Tymi, którzy najgłośniej sprzeciwiali się takiemu zachowaniu byli przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy, na czele z Kazimierą Szczuką. Swoje argumenty przedstawiła ona w programie Tak jest, gdzie dyskutowała z Justyną Drath z partii Razem.

Nowe zasady Trybunału

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Andrzej Duda argumentował, że zmiany wzmocnią pozycję i powagę Trybunału. Z prezydentem nie zgadza się opozycja i krytykuje za nierespektowanie zasad konstytucji. Na temat konstytucyjności podpisanej dziś noweli dyskutowali w programie Tak jest politycy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej: Jacek Sasin i Adam Szejnfeld

Nowa era Trybunału

Senat przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS - teraz projekt czeka jedynie na podpis prezydenta. Według nowych przepisów, pełny skład orzekający będzie wynosił 13 sędziów, podejmujących orzeczenia większością 2/3 głosów. Nowelizacja daje także prezydentowi i marszałkowi Sejmu możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. „Niektóre propozycje w tej ustawie są ewidentnie niekonstytucyjne” uważa były prezes TK Jerzy Stępień.

Co dalej z Trybunałem?

Burzliwe obrady sejmowej komisji ustawodawczej to kolejna odsłona ekspresowych zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie opozycji nawołują do zaprzestania, jak to sami określają "demontażu Trybunału Konstytucyjnego", ale posłowie partii rządzącej krok po kroku realizują swoje cele. Jak daleko zajdą zmiany i jaka jest przyszłość konstytucji i Trybunału, dyskutowali Ryszard Kalisz oraz Przemysław Wipler.

Kolejny sejmowy spór o Trybunał

Sejmowa komisja ustawodawcza zajęła się projektem nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Partia rządząca zgłosiła do niej kilkadziesiąt poprawek. Według jednej terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane mają być według kolejności wpływu spraw do TK. Ponowna aktywność PiS w sprawie Trybunału wywołała kolejną polityczną kłótnię w Sejmie. O jej główne akcenty, w programie Tak jest, spierali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej: Bartosz Kownacki i Jakub Rutnicki.

Czy nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest potrzebna?

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie zaopiniowała negatywnie projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zdaniem Rady nie spełnia podstawowych gwarancji dobrej legislacji. Projekt przygotowany przez partię rządzącą został zgłoszony we wtorek wieczorem. W czwartek Sejm po burzliwej debacie odesłał go do prac w komisji ustawodawczej. Ta zajmie się nim w poniedziałek. O tym czy nowelizacja ustawy jest potrzebna dyskutowali w programie Tak jest profesor Monika Płatek i adwokat Paweł Jabłoński.

Zamieszanie z Trybunałem okiem posła Liroya

Kolejny dzień gorących debat w parlamencie. Najważniejsza dotyczy ponownych zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, sąd konstytucyjny ma orzekać w pełnym składzie, który ma liczyć co najmniej 13-tu sędziów, a nie jak dotychczas 9-ciu. O tym, jak wygląda procedowanie projektu i całe zamieszanie z Trybunałem z perspektywy korytarzy sejmowych, mówił w programie Tak jest poseł klubu Kukiz15' Piotr Liroy-Marzec.

Trybunał sparaliżowany?

Sejm pracuje nad przygotowaną przez PiS nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. PiS chce m.in. zwiększyć liczbę sędziów w pełnym składzie orzekającym z 9 do 13. Opozycja alarmuje, że nowe przepisy mogą sparaliżować prace Trybunału. O kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Tak Jest rozmawiali Jacek Żalek i Krystian Legierski.

Czas publikacji

Mija 13. dzień od wyroku w sprawie prezydenckiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - orzeczenie jednak nadal nie doczekało się publikacji w Dzienniku Ustaw. Zdaniem Agnieszki Pomaski z PO, konflikt pomiędzy Trybunałem a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów jest "gorszący". "To próba podważenia trójpodziału władzy" mówiła posłanka. Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewniał, że wyrok zostanie opublikowany, ale nie zmienia to nic w kwestii obsady Trybunału. "Jest piętnastu sędziów, innych nie ma" uważa polityk PiS.

Polska maszeruje

Weekend pod znakiem marszów. W sobotę jako pierwsi przez stolicę przeszli zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, domagający się poszanowania prawa i ochrony Trybunału Konstytucyjnego. W marszu wzięli udział również przedstawiciele opozycji. Główną demonstracją w niedzielę był „Marsz w Obronie Wolności i Demokracji”, zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Jego uczestnicy manifestowali poparcie dla działań obozu rządzącego. O słowach i postulatach, jakie padały na obu marszach, rozmawiali w programie Tak jest Mateusz Kijowski z Komitetu Obrony Demokracji i Marian Piłka z Prawicy RP.

Rząd wstrzymuje wyrok

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie opublikowała jeszcze wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia, ponieważ jej szefowa Beata Kempa ma wątpliwości, co do liczebności składu orzekającego. Zdaniem sędziego Waldemara Żurka, rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, taka sytuacja jest niezgodna z prawem. "Kempa nie jest od interpretacji wyroku, tylko jego publikacji. (...) Obserwujemy hybrydowe rozmontowywanie instytucji demokratycznych" mówił sędzia.

Wyrok bez odzewu

Pomimo wyroku TK, prezydent nie zamierza przyjąć ślubowania od sędziów, wybranych przez posłów poprzedniej kadencji, a politycy PiS sprawę uważają za zakończoną. "To regulamin Sejmu był podstawą wyboru nowych członków Trybunału" podkreślał poseł partii Jarosława Kaczyńskiego, Andrzej Jaworski. "PiS idzie w kierunku zamieszania i paraliżu TK" uważa Ireneusz Raś z PO.

Trybunał swoje, rządzący swoje

Orzekający w pięcioosobowym składzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Jednocześnie potwierdził, że wybór trzech sędziów, wskazanych przez poprzedni sejm, był zgodny z prawem. Na wyrok nie czekał obóz rządzący z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, który przyjmując ślubowanie od pięciu sędziów wybranych przez obecną większość, uzupełnił skład Trybunału. Jednocześnie prezydent wciąż zwleka z zaprzysiężeniem trzech legalnie wybranych kandydatów, a jego środowisko polityczne sugeruje, że w ogóle nie ma zamiaru przyjąć ich ślubowania. O tym, czy środowy wyroku Trybunału w jakikolwiek sposób umożliwi rozwiązanie chaosu wokół tej instytucji, mówił w programie Tak jest Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z Prawa i Sprawiedliwości.

Kompetencje Trybunału

Prezydent nie przyjmie ślubowania od 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Tydzień temu Trybunał uznał, że 3 z 5 sędziów wybranych w październiku zostało wybranych zgodnie z prawem. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tłumaczył w programie Tak Jest, że Trybunał Konstytucyjny w tym orzeczeniu przekroczył swoje kompetencje. Jego zdaniem Trybunał mógł się wypowiedzieć tylko na temat ustawy, a nie wyboru sędziów.

Impas wokół Trybunału

Wciąż bez rozstrzygnięcia sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. W Dzienniku ustaw nie ukazał się środowy wyrok Trybunału, w którym sędziowie orzekli, że poprzedni Sejm prawidłowo wybrał trzech sędziów Trybunału i, że prezydent powinien przyjąć ich przysięgę „niezwłocznie”. W środę Trybunał znów zajmie się sprawą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, tym razem sędziowie przyjrzą się nowelizacji przyjętej w tej kadencji przez PiS. O pacie w sprawie Trybunału w programie Tak Jest rozmawiali Krystian Legierski i Przemysław Wipler.

Relacje między prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością z Trybunałem w tle

Po braku odniesienia się prezydenta Andrzeja Dudy do czwartkowego orzecznia Trybunału Konstytucyjnego i wyrażeniu przez niego poparcia dla decyzji Prawa i Sprawiedlwiości o powołaniu nowych sędziów do sądu konstytucyjnego - specjaliści zastanawiają się nad relacjami między rządzącą partią a prezydentem. Dotyczy to m.in. Dyskutowali o tym m.in. goście Andrzej Morozowskiego w programie Tak Jest - Konrad Piasecki i Grzegorz Żukowski.

Wyroki Trybunału jedynie opiniami jego członków?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma nic wspólnego z ostatnim wyborem sędziów - przekonuje szef klubu PiS Ryszard Terlecki. I dodaje, że słowa, które padły w Trybunale, to tylko opinia jego członków. Do takiego traktowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.