Tak jest

Tak jest

Bez wyjścia

Opozycja odrzuciła propozycję premier Beaty Szydło, dotyczącą wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego - według pomysłu szefowej rządu, 8 z 15 sędziów miałaby wskazywać właśnie opozycja. "W sprawie Konstytucji nie można zawierać kompromisów" uważa były prezes TK prof. Andrzej Zoll. "Musimy wrócić do stanu Konstytucji, a to wymaga jednego - 3 sędziów, wybranych w październiku, musi złożyć ślubowanie".

Zmiana Konstytucji lekiem na pat konstytucyjny?

Spór o Trybunał Konstytucyjny to także spór o samą konstytucję. Zdaniem posłów ruchu Kukiz'15 zmiana konstytucji jest niezbędna do wyjścia z pata w sprawie Trybunału. Na stole jest też propozycja Beaty Szydło, która chce aby ośmiu sędziów TK wybierała opozycja, a siedmiu obóz rządowy. Na to nie chce się jednak zgodzić niemal cała opozycja poza ruchem Kukiz'15.

Echa debaty

Nie ma zgodności między partią rządzącą, a opozycją w kwestii oceny wtorkowej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości określają ją jako wielkie zwycięstwo premier Beaty Szydło. Większość opozycji podważa te opinie i mówi o obłudzie oraz politycznym chuligaństwie. Swoją ocenę w programie przedstawił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak podkreślał, sama idea organizacji debaty w Strasburgu miała charakter bezpodstawnego ataku.

Wizja Polski pod rządami PiS-u

Błyskawiczne roszady w mediach publicznych, nowa ustawa o policji czy uchwalone prawo wpływające bezpośrednio na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego - to tylko niektóre elementy „dobrej zmiany”, jak nazywają swoje decyzje politycy Prawa i Sprawiedliwości, budzące sprzeciw sporej części społeczeństwa. W zaledwie 2 miesiące od przejęcia władzy, rząd Beaty Szydło dokonał wielu zmian, krytykowanych zarówno przez opozycję w Polsce, jak i przez polityków różnych szczebli administracji unijnej. O tym, czy należy bać się dalszej nieprzewidywalności posunięć obozu rządzącego, mówił w programie Tak jest znany pisarz i prawnik - profesor Wiktor Osiatyński.

Unijne decyzje a polska gospodarka

Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Polski z A- do BBB+ z perspektywą negatywną. Złoty zareagował na tę informację natychmiastowym, mocnym osłabieniem kursu do euro, franka i dolara. Marek Jurek w programie Tak jest stwierdził, że w podobny sposób atakowano Węgry, próbując odepchąć je od Zachodu, ale Polski odepchnąć się nie da.

Gry policyjne

- Za mojej kadencji dziennikarze nie byli podsłuchiwani - mówi były szef policji Marek Działoszyński. W programie Tak jest były Komendant Główny odniósł się do doniesień medialnych, według których w ramach śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, grupa operacyjna policji inwigilowała dziennikarzy. Działoszyński deklaruje, że zareagowałby w odpowiedni sposóby, gdyby wiedział o takich nadużyciach. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim oficer skomentował też zarzuty nowego szefostwa policji o niegospodarności poprzedniej ekipy w Komendzie.

Sytuacja w Polsce pod lupą Brukseli

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej argumentował, że niedawne wydarzenia w Polsce wzbudziły w Brukseli zaniepokojenie. Frans Timmermans podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej i Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Szerszy skład orzekający Trybunału

Prezes Trybunału Konstytucyjnego włączył do grupy sędziów orzekających dwoje sędziów wybranych przez sejm VIII kadencji - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Tym samym obecnie TK liczy 12 sędziów orzekających. O tym, czy krok prezesa Rzeplińskiego może pomóc w rozwiązaniu, trwającego od kilkunastu tygodni, kryzysu konstytucyjnego spierali się goście programu Tak jest: Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy.

Kolejny rozdział w sporze o Trybunał

Ku zaskoczeniu części komentatorów Trybunał Konstytucyjny w umorzył sprawę uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych osób w ich miejsce. Zdania odrębne złożyli sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik. O tym, czy taka decyzja kończy prawny spór wokół sądu konstytucyjnego czy stanowi jedynie kolejny epizod w historii sporu o Trybunał rozmawiali w programie Tak jest Elżbieta Jakubik i Ryszard Kalisz.

Skarga Rzecznika

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tej instytucji z 22 grudnia. Zdaniem dr. Adama Bodnara, sędziowie powinni rozpatrywać ten wniosek w trybie sprzed uchwalenia nowelizacji, autorstwa posłów PiS. Inaczej "sejm mógłby wyłączyć jakąkolwiek możliwość orzekania Trybunału na wiele lat" - podkreślał Rzecznik.

Pewnego razu w Niedzicy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Niedzicy z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbánem - w rozmowach nie uczestniczyła premier Beata Szydło. Zdaniem Ludwika Dorna, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych w czasach poprzednich rządów PiS, tematem spotkania obu polityków były polskie relacje z instytucjami unijnymi. "Centrum decyzyjne obozu władzy zorientowało się, że jest niedobrze i potrzebujemy pośrednika" uważa były poseł.

Cisza wokół Razem

Po jesiennych wyborach parlamentarnych, w których lewicowa formacja Razem osiągnęła bardzo dobry wynik, gwarantujący im subwencję budżetową, aktywność partii uległa zdecydowanemu zmniejszeniu. Jeden z jej liderów tłumaczy, że opozycji pozaparlamentarnej media poświęcają mniej uwagi, stąd wrażenie o słabnącej sile ich przekazu. O tym między innymi Adrian Zandberg rozmawiał z Andrzejem Morozowskim we wtorkowym wydaniu programu Tak jest.

PO i Nowoczesna połączą siły?

Przy okazji noworocznych życzeń Ryszard Petru mówił o sobie "lider opozycji". PO przypomina, że nadal jest największa partią opozycyjną i zaleca liderowi Nowoczesnej powściągliwość. Czy obie partia mają szansę na współpracę czy raczej będę ze sobą konkurować? O tym rozmawiali goście programu Tak Jest: Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marcin Kierwiński.

Trybunał po staremu

I Prezes Sądu Najwyższego złożyła wniosek, by Trybunał Konstytucyjny zbadał nowelizację ustawy o TK, autorstwa posłów PiS, w trybie sprzed jej uchwalenia. "Trybunał ma taki obowiązek" uważa były Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz. "Jak Trybunał ma orzekać na podstawie ustawy, co do której wątpliwości ma tyle podmiotów?"

(Nie)Zjednoczona Lewica

Po tym jak partia Razem nie zdecydowała się na wzięcie udziału we wspólnych manifestacjach przeciwko zmianom legislacyjnym przeprowadzanym przez PiS, na lewicowych działaczy spadły słowa krytyki. Tymi, którzy najgłośniej sprzeciwiali się takiemu zachowaniu byli przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy, na czele z Kazimierą Szczuką. Swoje argumenty przedstawiła ona w programie Tak jest, gdzie dyskutowała z Justyną Drath z partii Razem.

Nowe zasady Trybunału

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Andrzej Duda argumentował, że zmiany wzmocnią pozycję i powagę Trybunału. Z prezydentem nie zgadza się opozycja i krytykuje za nierespektowanie zasad konstytucji. Na temat konstytucyjności podpisanej dziś noweli dyskutowali w programie Tak jest politycy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej: Jacek Sasin i Adam Szejnfeld

Nowa era Trybunału

Senat przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS - teraz projekt czeka jedynie na podpis prezydenta. Według nowych przepisów, pełny skład orzekający będzie wynosił 13 sędziów, podejmujących orzeczenia większością 2/3 głosów. Nowelizacja daje także prezydentowi i marszałkowi Sejmu możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. „Niektóre propozycje w tej ustawie są ewidentnie niekonstytucyjne” uważa były prezes TK Jerzy Stępień.

Co dalej z Trybunałem?

Burzliwe obrady sejmowej komisji ustawodawczej to kolejna odsłona ekspresowych zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie opozycji nawołują do zaprzestania, jak to sami określają "demontażu Trybunału Konstytucyjnego", ale posłowie partii rządzącej krok po kroku realizują swoje cele. Jak daleko zajdą zmiany i jaka jest przyszłość konstytucji i Trybunału, dyskutowali Ryszard Kalisz oraz Przemysław Wipler.

Kolejny sejmowy spór o Trybunał

Sejmowa komisja ustawodawcza zajęła się projektem nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Partia rządząca zgłosiła do niej kilkadziesiąt poprawek. Według jednej terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane mają być według kolejności wpływu spraw do TK. Ponowna aktywność PiS w sprawie Trybunału wywołała kolejną polityczną kłótnię w Sejmie. O jej główne akcenty, w programie Tak jest, spierali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej: Bartosz Kownacki i Jakub Rutnicki.

Czy nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest potrzebna?

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie zaopiniowała negatywnie projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zdaniem Rady nie spełnia podstawowych gwarancji dobrej legislacji. Projekt przygotowany przez partię rządzącą został zgłoszony we wtorek wieczorem. W czwartek Sejm po burzliwej debacie odesłał go do prac w komisji ustawodawczej. Ta zajmie się nim w poniedziałek. O tym czy nowelizacja ustawy jest potrzebna dyskutowali w programie Tak jest profesor Monika Płatek i adwokat Paweł Jabłoński.