Polska i Świat

Polska i Świat

Ma na koncie nowe zarzuty, dokładnie sześć. Z kolei ABW zgarnęła jego złoto - dokładnie 57 kilogramów. Agenci weszli do siedziby spółki i kilku mieszkań, należących do Marcina P. Sam prezes upadłej spółki pół dnia spędził w prokuraturze. Został przesłuchany, usłyszał zarzuty i wrócił do domu. Ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W piątek rosyjski sąd zdecyduje, czy trzy członkinie Pussy Riot dopuściły się chuligaństwa i czy trafią za to do więzienia. Prokurator żąda dla dziewczyn trzech lat więzienia. Obrona chce ich uniewinnienia. Posiedzenie sądu, na którym spodziewany jest wyrok, rozpocznie się o godzinie 13.

Czy to skwar, czy duchota, bez względu na pogodę i czystość mielizny - miłośnicy bałtyckiego przysmaku szykują się do weekendowego Marszu Śledzia po zatoce Puckiej. By zasmakować śledzia, muszą najpierw pokonać mieliznę.

Koszmar palacza? Kupić paczkę papierosów i dopiero daleko od sklepu zorientować się, że nie o ten rodzaj chodziło. Koszmar ziści się wkrótce dla wielu Australijczyków, przyzwyczajonych do logotypów znanych tytoniowych marek. Od przyszłego roku wszystkie paczki papierosów będą identyczne, marki trzeba będzie sobie poszukać, bo zamiast wyeksponowania znaku towarowego będą zobrazowane najstraszniejsze skutki nałogu.

Tygodnie, a może miesiące - nikt na dobrą sprawę nie wie na pewno, ile potrwa drogowy koszmar w stolicy. Bez tunelu Wisłostrady i bez Marszałkowskiej na jej kluczowym odcinku tylko głęboką nocą da się przemknąć z północy na południe bez zmarnowanej bezpowrotnie godziny. Co aż tak groźnego się stało, że stolicę z końcem wakacji czeka wielki znak "stop"?

Prezydent mówi, że powinniśmy mieć własną tarczę przeciwrakietową, więc reporter "Polski i Świata", tuż po Święcie Wojska Polskiego, decyduje się sprawdzić, jak wyglądają polskie radary. Umożliwiła mu to przepustka do wojskowej części polskiej fabryki Radwar.

Arcybiskup rosyjskiego kościoła prawosławnego w Polsce. To już w czwartek. Historyczna wizyta i zapowiedzi historycznego pojednania z polskimi biskupami. Gest symboliczny, ważny, choć nie dla wszystkich zrozumiały. Podobnie jak słynne już "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" wobec niemieckich duchownych blisko pół wieku temu. Wtedy wywoływało szok, a nawet złość.

Małe dzieci przez lata przetrzymywane pod ziemią bez dostępu do dziennego światła - świat poznaje nowe szczegóły z życia członków tajemniczej sekty, jaką odkryto w rosyjskim Kazaniu. Na jej czele stoi 83-letni islamista podający się za proroka. Dziś w programie Polska i Świat relacja jednego z tych, którzy uwierzyli w jego nauki.

Mija rok od masakry na wyspie Jersey. Rusza proces Polaka, który zabił tam żonę, dwoje swoich dzieci, teścia, najbliższą przyjaciółkę żony i jej dziecko. Damian R. twierdzi, że nie wiedział co robi. Jeśli sąd, mimo wszystko, uzna go za poczytalnego grozi mu dożywocie. Tomasz Pasiut rok po masakrze, o której mówiły media na całym świecie.

W programie Polska i Świat o tym, co zmieniło się na polskim rynku lotniczym po upadku przewoźnika. Tanie latanie po Polsce juz nie jest tak tanie i nie tak łatwo dostępne. Ale może bardziej niż przed pojawianiem sie na lotniskach charakterystycznych samolotów z logo OLT.

Wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, powiedział w programie "Polska i Świat" w TVN24 o "poważnie rozważanym" zakupie trzech eskadr dronów, czyli około 30 maszyn bezzałogowych. Uzbrojone samoloty bezzałogowe miały by zastąpić część wysłużonych samolotów szturmowo-bombowych.

To już kolejny odcinek historii pod tytułem Amber Gold. Tym razem z komunikatem o likwidacji spółki, zapowiedzią pozwu zbiorowego poszkodowanych klientów, z ponad 50 zgłoszeniami do prokuratury i politykami SLD, którzy mówią o potrzebie kolejnej komisji śledczej. Padają też pytania o syna premiera.

Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością w sprawie pięcioletniego dziecka, które trafiło do szpitala w Gostyniu w Wielkopolsce po wypadku samochodowym i jest w stanie krytycznym. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odmówiło przewiezienia chłopca, bo przepisy nie pozwalają na transport między szpitalami, które nie mają lądowisk. Dlaczego śmigłowiec LPR nie wylądował w pobliżu szpitala, choć zdarzało mu się to już wcześniej? Dlaczego na karetkę trzeba było czekać kilka godzin? Odpowiedzi padają, ale wzajemnie się wykluczają.

To musiał być cały łańcuch osób wysoko postawionych w banku, że udało się - pomimo teoretycznych zabezpieczeń i bez specjalnych problemów - wyciągnąć z jego kasy 32 miliony złotych. Policja powoli ten łańcuch rozpracowuje i kolejne osoby zamyka, ale wszystkich odpowiedzi nie zna. Wśród nich tej najważniejszej - co się stało z pieniędzmi.

Dla polityków PiS to cios, bo do tej pory mieli w przewodniczącym episkopatu Polski wsparcie. Ale arcybiskup Józef Michalik powiedział coś, czego PiS nie chce nawet komentować. Zaapelował by tragedii smoleńskiej nie wykorzystywać w polityce - tej międzynarodowej. I posługiwanie się sprawdzonymi faktami a nie teoriami. Jeden z liderów kościoła w Polsce zabrał głos w związku ze zbliżającą się wizytą w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. W jej trakcie ma być podpisany wspólny dokument o pojednaniu obu narodów.

Rybacy i wędkarze ich nie znoszą - są szybsze, skuteczniejsze i gdy zaczynają polowanie, w wodzie zaczyna się rzeź. Ale tak już to matka natura wymyśliła, że kormorany - a o nich teraz mowa - jedzą a więc i polują na ryby. Robią to zresztą w doskonały sposób, co uchwyciła kamera przyczepiona do szyi jednego z nich. Jest na co popatrzeć i o czym mówić, oddajmy więc głos Markowi Osiecimskiemu.

Teraz w Polsce i Świecie - całkiem przyjemna podróż w czasie do przedwojennej Warszawy, tętniącej życiem, pełnej kawiarnianych stolików i pomysłów na zabawę. Niemal codziennie można było potańczyć, pośmiać się, obejrzeć dobrą sztukę, smacznie zjeść albo spotkać ciekawych ludzi. Wiemy to z wystawy fotografii z tamtych lat, którą można oglądać - a jakże w Warszawie.

Adrian Zieliński - chwilę temu przed państwem - udowodnił, że można wszystko, o ile się chce. To tu tkwi tajemnica sportowego sukcesu. Nie potrzeba wielkich pieniędzy, super nowoczesnego sprzętu, czy sztabu działaczy wokół, by pojechać na igrzyska i wrócić z nich ze złotem na szyi. Pan Adrian zaczął trenować w małej salce w niewielkiej Mroczy na Kujawach. On, jego brat i kilku innych. Dziś niemal każdy z nich ma koncie jakieś sukcesy. To oni są wyjątkowi czy to miejsce?

Teoretycznie nie mamy się czego czepiać, bo przywieziemy z igrzysk mniej więcej tyle medali, ile zapowiadano. Czyli - plan niby wykonany. Ale - gdyby odjąć te krążki, które wpadły nam dość niespodziewanie i których nikt wcześniej nie liczył - byłoby krucho. Murowani kandydaci do medali wracają z niczym, wierny naród śpiewa - nic się nie stało, a minister sportu zapowiada zmiany. Jak usłyszeliśmy dziś w Londynie - dogłębne i systemowe. Koniec cytatu.