Polska i Świat

Polska i Świat

Krytycznie o zmianach w OFE

Rządowy projekt skrytykowany przez rządowe centrum legislacyjne. Ustawa o OFE doczekała się zastrzeżeń także z tej - dość zaskakującej - strony. Krytyka planowanych zmian w systemie emerytalnym jest szeroka, płynie z wielu niezależnych od siebie instytucji. A czas nie działa tu na korzyść rządu. Zmiany w finansowaniu OFE są podstawą dla przyszłorocznego budżetu.

Podzieleni ws. referendum

Piątek w Sejmie to może być sądny piątek dla koalicji rządzącej. Wtedy głosowanie nad wnioskiem o referendum między innymi w sprawie 6-latków w szkołach. I wtedy próba koalicyjnych sił. Czy starczy ich, by wniosek odrzucić. Ludowcy czują, że wiele od nich zależy, więc zaczęło się polityczne przeciąganie liny z politykami Platformy.

Wirtualna sieć na pedofilów

Wirtualna pułapka na pedofila: 10-letnie dziecko całkowicie wykreowane przez programistów. Jest częścią kampanii, która z pedofilią ma walczyć. Choć ono samo jest nieprawdziwe - ujawnia zupełnie realne mechanizmy, jakie są zagrożeniem dla dzieci w sieci.

Stop torebkom foliowym

Stop plastikowym torebkom - podejście kolejne. Blisko 100 miliardów sztuk rocznie - tyle szacunkowo zużywa się ich w krajach Unii. To dużo za dużo i nieekologicznie. Dlatego Komisja Europejska wraca do pomysłu ograniczenia tego zużycia. Wraca, bo kilka lat temu już próbowano, wprowadzając za foliowe torebki specjalne opłaty. Jak będzie teraz?

Dzieła sztuki odnalezione

Wielka sztuka, wielkie nazwiska, wielkie pieniądze i gigantyczne zaskoczenie. Obrazy warte nawet miliard euro znalezione w mieszkaniu w Monachium. Picasso, Matis, Chagal - w sumie półtora tysiąca dzieł, na które natrafiono w trakcie policyjnego przeszukania pewnego niemieckiego emeryta. Obrazy były prawdopodobnie rabowane przez nazistów. Czy na liście są dzieła z Polski i co dalej z kolekcją?

Tarcza antyrakietowa zgodnie z planem

W momencie, gdy Zachód Europy przechodzi kryzys zaufania do Ameryki i gdy w Polsce coraz częściej pada pytanie o wartość sojuszu wojskowego NATO, John Kerry zjawia się w Warszawie. Bo właśnie teraz Stany Zjednoczone potwierdzają, że tarcza antyrakietowa mająca chronić Europę - będzie budowana zgodnie z planem.

Gdzie leżą granice dobrej zabawy?

Grupa niezupełnie trzeźwych nastolatków w Bordeaux wpada na świetny ich zdaniem pomysł. Kradną z cyrku oswojoną lamę i w jej towarzystwie przemierzają tramwajem miasto. Wszystko dokumentując zdjęciami, które robią zawrotną karierę w sieci. Gdzie leży granica dobrej zabawy?

Quo vadis Platformo? To nie koniec afery taśmowej

Mogli zostać wyrzuceni z partii, członkowie dolnośląskiej platformy mogli jeszcze raz głosować. Jednak zarząd partii zdecydował, że mimo afery taśmowej Jacek Protasiewicz zachowa swoje nowe stanowisko, a bohaterowie nagrań - członkostwo w Platformie. Czy na długo? To się okaże, bo śledztwo w sprawie korupcji politycznej prowadzi prokuratura, a lada chwila ruszy postępowanie przed sądem koleżeńskim.

Przeżył własną śmierć

Pewien Kolumbijczyk, który przez 45 minut miał był w stanie śmierci klinicznej, opowiada co zapamiętał balansując na krawędzi życia. Pojawiają się wielokrotnie opisywane już wizje światła w tunelu - choć kolumbijski pacjent mówi też, że widział coś jakby wulkan. Mężczyzna opowiada o głębokich religijnych przeżyciach - ale przede wszystkim o wdzięczności dla lekarzy.

Co z tym immunitetem?

Poseł Wipler zapowiedział, że pozbędzie się immunitetu przy pierwszej okazji. To może się zdarzyć, bo prokuratura ma filmy, na których - jak utrzymują policjanci - widać, że to pijany poseł zaatakował ich, a nie oni jego. Pytanie, czy w ogóle immunitet uchroniłby posła od odpowiedzialności w przypadku udowodnionej napaści na funkcjonariusza publicznego - najwyraźniej bez związku z wykonywaniem mandatu.

Dominikańscy śledczy pomogą polskim prokuratorom w sprawie księdza Gila

Dominikańska prokuratura chce utworzyć zespół śledczych, który miałby wspierać polskich prokuratorów w sprawie ks. Gila – dowiedziała się TVN24. Dokumenty śledztwa w jego sprawie mają trafić do Polski - ale na znajdujące się w nich pytanie o możliwość ekstradycji padnie odpowiedź odmowna - bo Polska i Dominikana nie mają umowy ekstradycyjnej a nasz kraj nie wydaje swoich obywateli.

Śledztwo ws. Wiplera

Ta sprawa jest tak ewidentna, że aż szkoda ją komentować. Tak mówi szef MSW, który już widział zapis z monitoringu bliskiego nocnego spotkania posła Przemysława Wiplera ze stołeczną policją. Warszawa 4 rano - jest film z tego zajścia. I może być urwany film pana posła, który - zdaniem niektórych - stanie się ostatecznie jego linią obrony. Jeśli Wipler się nie wybroni, a Sejm pozbawi go immunitetu - będzie mu groziło do trzech lat więzienia.

W PO bez zmian?

Ponad 6 godzin rozmów za zamkniętymi drzwiami i... bez zmian na Dolnym Śląsku. Tak Platforma decydowała o Platformie. Tak zarząd partii próbuje zakończyć tak zwaną aferę taśmową. Powtórki wyborów władz regionalnych nie będzie, są jedynie wnioski o ukaranie nagrywanych i nagrywających. Jest też wyraźny sygnał dla Grzegorza Schetyny, że jego pozycja w PO jest dnia na dzień coraz słabsza.

Uciekł porywaczom

Zdrowy, bezpieczny - przede wszystkim wolny. Polski fotoreporter Marcin Suder już w domu. Od lipca,gdy został porwany w Syrii przetrzymywali go islamscy rebelianci. Oficjalna wersja naszego MSZ jest taka, że Polak uciekł sam. Potem potrzebował jedynie pomocy naszych służb w organizacji transportu do Polski.

Niezwykłe rodzeństwo

Czworo bliźniąt - urodzonych przez dwie matki, które na dodatek są siostrami. Wydaje się, że to skomplikowane, ale w codziennym życiu cała ta gromadka daje sobie świetnie radę. To ciekawy przykład z Ameryki, który mógłby pomóc w polskiej dyskusji o prawach surogatek i ich dzieci.

Polskie kino według Scorsese

"Taksówkarz", "Chłopcy z ferajny", "Gangi Nowego Jorku" - czyli Martin Scorsese. Ale nie o jego filmach będziemy mówić. To on będzie mówił o filmach naszych. Polskie kino podobno lubi. Nawet bardzo. Na tyle, że chce promować je za Oceanem. Wybrał 21 tytułów z polskiej szkoły filmowej i chce je pokazać Amerykanom.

Unijne absurdy

Unia Europejska w toalecie. Unijnych urzędników interesuje, ile wody zużywają nasze spłuczki. Oczywiście mają już pomysł na stosowne regulacje. Podobnie z naszymi odkurzaczami - za dużo mocy, za dużo prądu, za duża emisja CO2. Cel szczytny - ale unijna wizyta w toalecie dla niektórych przynajmniej kontrowersyjna.

Zarząd w cieniu skandalu

Nad czym tak naprawdę obraduje zarząd Platformy? Opcji jest wiele. Ostateczną są nawet przyspieszone wybory, ale większość komentarzy mówi o tym, że to jedynie straszak. Bardziej prawdopodobne jest rozwiązanie dolnośląskich władz Platformy i wprowadzenie tam komisarza. Ale może się też skończyć na ukaraniu poszczególnych aktorów tego niechlubnego spektaklu?

Noce i dnie na cmentarzach. By nie stracić i nie dać zarobić

Przed 1 listopada wielu Polaków planuje odwiedziny na cmentarzach. Są jednak tacy, którzy już teraz spędzają tam całe dnie i noce. Policjanci, strażnicy miejscy i handlarze w dniach poprzedzających święto zmarłych, patrolują nekropolie i koczują przed nimi. Jedni po to, by je chronić, drudzy, by nie stracić okazji na zarobek.