Polska i Świat

Polska i Świat

Czeka nas prohibicja?

Pytanie o prohibicję. Według projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości, którego autorem jest poseł PiS, samorządy decydowałyby o zmniejszeniu punktów ze sprzedażą alkoholu. Czy czeka nas narodowe trzeźwienie?

Kto zyska na prezydenckim projekcie dla frankowiczów?

Prezydent podpisał ustawę o podatku bankowym. Jest też zapowiadany jeszcze w czasie kampanii wyborczej projekt dla frankowiczów, a w nim: trzy mechanizmy i sprawiedliwy kurs, który ma być wyliczany na podstawie specjalnego algorytmu, dla każdego kredytu oddzielnie. Kto na tym może zyskać?

Wpadka premier Szydło

Po burzliwej dyskusji o Polsce w Unii, wiceminister spraw zagranicznych, tonuje emocje w Sejmie. Chce rozmawiać Po burzliwej dyskusji o Polsce w Unii wiceminister spraw zagranicznych tonuje emocje w Sejmie. Chce rozmawiać rzeczowo i na argumenty, ale to trudne, gdyż wcześniej podgrzała je sama premier Beata Szydło, mówiąc, że wiceszef Komisji Europejskiej może nie być obiektywny, oceniając sytuację w Polsce, bo "został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego". Beata Szydło informacji nie sprawdziła, bo Timermansa odznaczył też prezydent Lech Kaczyński.i na argumenty, ale to trudne, gdyż wcześniej podgrzała je sama premier Beata Szydło, mówiąc, że wiceszef Komisji Europejskiej może nie być obiektywny, oceniając sytuacje w Polsce, bo "został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego". Beata Szydło informacji nie sprawdziła, bo Timermansa odznaczył też prezydent Lech Kaczyński.

Fabryka klonowania

Chińczycy będą klonować zwierzęta i to masowo. Na razie chcą zając się psami. Fabryka już powstaje - tak jak wiele pytań natury moralnej i etycznej.

Powstaje polska gwardia narodowa

Powstaje polska gwardia narodowa. Nową koncepcję wojsk obrony terytorialnej przygotowuje MON i Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. Pierwsze brygady mają mieć siedzibę niedaleko granicy z Rosja, a jej skład wchodziliby zawodowi żołnierze.

Niebezpieczne przejścia

Pieszy na przejściu, ale kierowca nie zwalnia. Tym razem pieszemu się udało - kierowcy być może nie, bo szuka go teraz policja. Takich zachowań na drodze jest sporo dlatego pytamy jak to jest, że mimo licznych apeli zamiast zdjąć nogę z gazu przed pasami, przyśpieszamy.

Zawsze spóźniony

Miał być prestiżowy i szybki pociąg Łódź-Warszawa. Szybko się jednak okazało, że pociąg "Uszatek" z szybkościa nie ma nic wspólnego, bo ciągle spóźnia się. Pasażerowie są zawiedzeni, bo po 7 latach remontu linii liczyli na coś więcej.

Świat przygląda się Polsce

Po decyzji Komisji Europejskiej słowo "Polska" pojawia się we wszystkich ważnych zagranicznych gazetach. "Die Welt" jest zdziwiony "zaciętością i impetem" ataków na Polskę, "Sueddeutsche Zeitung" mówi o "pijanym władzą kierownictwie". Głos płynie też ze Stanów Zjednoczonych, które z przygnębieniem patrzą jak "prymus Europy Wschodniej nagle porzuca demokratyczne standardy".

Decyzja Komisji dzieli

W Brukseli nadal o Polsce, a w Polsce o Brukseli. Decyzja Komisji Europeskiej dzieli i polityków i obywateli. Komentarze nie cichną, a może być coraz głośniej, bo debata o Polsce w Parlamencie Europejskim w najbliższy wtorek.

Szef policji kontra poprzednik

Nowy szef policji oskarża poprzedników. Zarzuca niegospodarność i na dowód pokazuje gabinety mówiąc o Bizancjum we władzach Komendy Głównej Policji i o biedzie na komisariatach. Poprzednik zarzuty odpiera.

Duński sposób na migrację

Dania chce zaostrzyć politykę imigracyjną. Po wydarzeniach w Niemczech domaga się kursów z moralności seksualnej. Chce tez konfiskować majątek przybyszów na poczet ich pobytu. O trudnych rozwiązaniach i nierozwiązanym problemie - Patryk Rabiega.

Opór pielęgniarek

Pielęgniarki miały odciążyć lekarzy i ułatwić życie pacjentom, ale na razie kończy się na pomyśle. Nie mogą wypisywać recept i kierować na badania, bo nie przeszły przeszkolenia. O zawiłych procedurach i oporze środowiska pielęgniarskiego - Paulina Chacińska.

Za dużo władzy?

Teraz Zbigniew Ziobro i jego pomysł na wymiar sprawiedliwości, czyli stanowisko prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w jego rękach. Projekt ustawy trafił dziś do Sejmu i wzbudza poważne wątpliwości. O zagrożeniach, które widzi nie tylko szef prokuratury generalnej Andrzej Seremet - Arleta Zalewska.

Pora wstać "z kolan"

Zanim zapadła decyzji w Brukseli, w polskim sejmie  wrzało od rana. Poszło o politykę zagraniczną. Premier z mównicy sejmowej grzmiała: dość polityki na kolanach, Polska jest pomawiana o łamanie demokracji. Opozycja sprawę widzi inaczej i ponawia apel - zmieńcie język i metody działania. Michał Chlebowski

Polska "niepraworządna"?

Bruksela, po polskiej wojnie o Trybunał i ustawie o mediach publicznych, sprawdza nas i uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Z decyzji błyskawicznie tłumaczy się rząd. PIS mówi o donosicielach, którzy zrobili swoje, a premier przekonuje, że nie ma nadzoru, a jest dialog. Opozycji to nie przekonuje. Maciej Warsiński

Zamach w Stambule. Zginęli turyści

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Kłopotliwe e-zwolnienia

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

Mniej pieniędzy na naukę w domu

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.