Polska i Świat

Polska i Świat

Rosyjski sąd, za brak odpowiedniej wizy, karze polski zespół Behemoth. Muzycy musieli wrócić do kraju - na tym jednak nie koniec. Dostali też grzywnę i pięcioletni zakaz wjazdu do Rosji. Z postanowieniem sądu nie zgadza się Adam Nergal Darski. Lider zespołu twierdzi, że mieli takie wizy, jakie zalecono im w rosyjskim konsulacie w Polsce. I dziwi się, że kara spotkała tylko ich, skoro inni występowali na takich samych zasadach.

Wielka Brytania i Holandia już zagłosowały. Anglia na europejski wynik jeszcze czeka, ale wszystko wskazuje na to, że dużo mandatów dostanie eurosceptyczna partia, która zajęła wysokie miejsce w wyborach samorządowych. Z kolei o klęsce mówią radykałowie z Holandii.

Kampania finiszuje, a jej niezapomnianym elementem na pewno będą spoty wyborcze. A w nich jedni machali szablą, drudzy wyskakiwali z krzaków, inni mierzyli się w pasie, a jeszcze inni występowali razem z psem. Politycy robili co mogli, by zainteresować swoją osobą. Niestety efekt tych starań może być odwrotny, bo niektóre spoty zamiast na Oscara zasługują raczej na Maliny.

Kraków - a tam podwójne wybory. W najbliższą niedzielę mieszkańcy zdecydują o przyszłości Brukseli i o przyszłości swojego miasta. Czyli czy są za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich za osiem lat. Wybór trudny, ale już teraz jedno jest pewne - o losie nie najtańszej imprezy zadecyduje Kraków, a zapłacić może za to cała Polska.

Na pierwszym planie partyjni liderzy, a za nimi polityczna walka na tła i plakaty. Pojedynek ważny, bo kto przy kim stoi i na tle czego, oznacza jego polityczną siłę poparcia. Ponieważ w kampanii wszystkie chwyty są dozwolone, politycy dosłownie wykorzystują wszystko i wszystkich, by być zapamiętanym.

Konferencja za konferencją, spotkanie za spotkaniem - tak partie kończą kilkutygodniową kampanię. Rywalizacja zacięta, bo i stawka wysoka. Jarosław Kaczyński apeluje, by odrzucić politykę Tuska. Premier nie zostaje dłużny i mówi wprost - warto obronić Polskę przed PiS. O głosy wyborców zabiegają też inni polityczni liderzy.

W Tajlandii wojsko dokonuje zamachu stanu, przejmuje kontrolę nad rządem i wprowadza godzine policyjną. Brzmi groźnie, ale paradoksalnie część tajskiego społeczeństwa widzi w wojskowych rządach nadzieję na uspokojenie sytuacji wewnątrz kraju. Pytanie tylko, czy zamach stanu nie odstraszy turystów, z których Tajlandia żyje. Polskie MSZ przed wyjazdami przestrzega. Cz jest niebezpiecznie, sprawdza Anna Wilczyńska.

Wracamy do tematu wyborów. Zaczynaliśmy od liderów największych partii; teraz zajmiemy się partiami najmniejszymi, które wbrew pozorom wcale nie są bez szans. Żeby mieć choć jeden mandat w europarlamencie, trzeba dostać w całym kraju 5 procent poparcia. Ale im niższa frekwencja, tym mniej głosów wystarczy, by zostać eurodeputowanym. I na to właśnie liczą małe partie. Łukasz Wieczorek

To sytuacja na wschodzie Ukrainy, a w spokojnym już Kijowie nasz reporter obserwuje przygotowania do wyborów prezydenckich. Kampania na Ukrainie nie różni się zasadniczo od polskiej, ale najważniejszym wyzwaniem dla władz jest nie tyle wynik głosowania, co jego przeprowadzenie w całym kraju. Michał Tracz

Przedostatni dzień kampanii przed europejskimi wyborami pod znakiem starcia politycznych graczy wagi ciężkiej. Premier i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wracają do sprawdzonych schematów i biorą na siebie ciężar politycznej walki, używając przy tym najpoważniejszych oskarżeń. Arleta Zalewska

Kiedy prezes PiS atakuje, z własnych szeregów atakują jego. Jeden z kandydatów PiS, prof. Andrzej Zybertowicz mówi w prasowym wywiadzie, że ilość wad Jarosława Kaczyńskiego przekracza ludzkie wyobrażenie. A Kazimierz Kutz startujący z listy Europa Plus Twój Ruch żałuje, że wziął udział w kampanii. Na trzy dni przed wyborami takie wypowiedź to jak cios w plecy - dla politycznych liderów i ich kolegów. O wojnie domowej Piotr Świerczek.

25 osób i pięć kategorii. Finaliści plebiscytu "Ludzie Wolności" organizowanego przez "Gazetę Wyborczą" i TVN walczą o główną nagrodę. Głosy na swoich faworytów oddawać można do końca maja, a wybór trudny. Dziś przyglądamy się kandydatom z kategorii Sport. Łączy ich jedno: rozsławili Polskę i wnieśli dużo radości do naszego życia. Kto to taki? O tym Michał Chlebowski.

Duży francuski kłopot. Pociągi za miliardy euro nie pasują do ponad tysiąca stacji. Wagony są o kilkanaście centymetrów za szerokie. By mogły się zmieścić, trzeba stacje przebudować. A to spory wydatek. Ta wpadka będzie kosztowała Francję dodatkowe 80 milionów euro.

Pijana ordynator przyjmowała małych pacjentów w prywatnym gabinecie, mimo że miała 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawę na policję zgłosili rodzice dziecka, którzy przyszli na umówioną wizytę. Dlaczego kobieta piła i leczyła - o to pyta ja teraz prokuratura. My pytamy, jak duży i poważny to problem wśród lekarzy.

Gangsterzy mieli swojego szpiega w policji. To 32-letni Marcin Ż. - funkcjonariusz z Krakowa. Mężczyzna został dziś zatrzymany i usłyszał zarzuty. Od półtora roku wykorzystywał informacje z policyjnych baz danych i ostrzegał o planach służb grupy przestępcze, z którymi współpracował.

Spór w Prawie i Sprawiedliwości. Andrzej Zybertowicz - dwójka na listach PiS do Europarlamentu - ostro krytykuje Jarosława Kaczyńskiego. Profesor na finiszu kampanii wyborczej pisze, że liczba wad prezesa jest tak duża, że przechodzi to ludzkie pojęcie. Jarosław Kaczyński zaskoczenia nie ukrywa i porównuje Zybertowicza do Marka Migalskiego - byłego europosła Prawa i Sprawiedliwości. Komu spór może bardziej zaszkodzić?

Warszawa i niebezpieczna Wisła, czyli wysoka na 7 metrów woda. Fala kulminacyjna przechodzi przez stolice, a rzekę - w obstawie dwóch szybkich pontonów, wojskowego helikoptera i załogi w kominiarkach - patroluje Hanna Gronkiewicz Waltz. Prezydent zapewnia, że służby trzymają rękę na pulsie, a urzędnicy już niebawem zaczną liczyć straty. Zalane zostały wiślane bulwary i rowerowe ścieżki. Ucierpiało też kilka budynków. Kiedy stolica powoli oddycha z ulgą, na nadajecie fali szykuje się północna Polska.

Na samym końcu kampanii wyborczej rozpętała się polityczna awantura o pożyczkę prezesa PiS. Jarosław Kaczyński kwotę wpisał do oświadczenia majątkowego, ale nie podał nazwiska osoby, która jej udzieliła. PO domaga się wyjaśnień. Czy prezes Kaczyński wyjaśni tajemnicza pożyczkę? Ile jest jeszcze takich niekompletnych oświadczeń majątkowych?

Wanda Półtawska, lekarka i bliska przyjaciółka Jana Pawła II napisała list otwarty do lekarzy i studentów medycyny. - Nie uczestniczcie w aborcji, antykoncepcji, eutanazji i in vitro - apeluje. Natomiast abp Hoser namawia lekarzy do podpisania deklaracji wiary. - Jest to wyraz wdzięczności za kanonizację papieża Polaka i zobowiązanie do wierności chrześcijańskim zasadom, a także testament Jana Pawła II, który takiej deklaracji oczekiwał - wyjaśnia duchowny. Na jego prośbę odpowiedziało już trzy tysiące osób.

Po bananie, który ma zbyt małą krzywiznę i marchewce, która miała zostać owocem, być może przyszedł czas na kolejną kulinarną rewolucję w wydaniu Unii Europejskiej. Tym razem Bruksela miała wziąć pod lupę cynamon. Według naukowców jego nadmierne spożycie może doprowadzić do marskości wątroby.