Polska i Świat

Polska i Świat

Kompromitacja za miliardy

Miało być dumą niemieckiej stolicy, nowoczesnym obiektem. Jedynym takim w Europie. Wydano gigantyczne pieniądze, a teraz mówi się, że nigdy nie będzie gotowe, bo to budowlana fuszerka. Budowa nowego lotnika dla Berlina przypomina zatem film Barei - w wersji niemieckiej.

Dwulatek zastrzelił matkę

Broń znalazł w samochodzie. Nieświadomy do czego zabawa z nią może prowadzić - bo ma dopiero dwa lata - zastrzelił swoją matkę. Do tragedii doszło w stanie Wisconsin w USA.

Siostra Nadii Sawczenko wróciła na Ukrainę

Siostra nawigatorki Sawczenko wydostała się z Rosji, ale było nerwowo. Z rąk funkcjonariuszy granicznych uwolnili ją konsulowie. O co poszło i czy to kolejna polityczna próba sił.

Komisja Wenecka znów w Polsce

Komisja Wenecka w Polsce i to z dwudniową wizytą. Tym razem przyjechała, by sprawdzić ustawę o policji, która przez opozycję nazywaną jest jawną inwigilacją obywateli.

Kaczyński widzi "poważne szanse na kompromis" ws. TK

Opozycja władzy nie ufa, ale Jarosław Kaczyński chce ponownie zaprosić ją do rozmów, bo widzi szansę na kompromis w sprawie Trybunału. Z przyjęciem zaproszenia może być trudno, bo polityczni przeciwnicy słyszą tylko słowa, nie widzą gestów. A jeśli już się pojawiają, to takie, o których opozycja słyszeć nie chce. Jak zaprzysiężenie kolejngo sędziego wybranego przez PiS.

Zmiany w Fundacji TVN "nie jesteś sam"

Bożena Walter otwiera klinikę dla dzieci i żegna się z Fundacją TVN "Nie jesteś sam". Na pożegnanie daje niezły prezent - odremontowaną placówkę z nowoczesnym sprzętem. Ale to nie jedyne dzieło, które zostawia po sobie. Bożena Walter fundacją kierowała przez 15 lat i zrobiła tak wiele, że trudno wszystko wymienić. Teraz mówi, że czas odpocząć, i stery przekazuje w ręce Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

By facet "miał jaja"

Umrzeć na coś, co da się wyleczyć, to trochę wstyd - przekonuje twórca akcji "łap jaja" i w kampanii społecznej zachęca mężczyzn do samodzielnego badania jąder.

Belgia wydała Salaha Abdeslama

Belgia wydała Salaha Abdeslama. Główny podejrzany w listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu został przekazany Francji i to tam usłyszał sporą listę zarzutów. Co dalej, czy będzie współpracował ze śledczymi?

Telefoniczna unia Europejczyków

Nowe przepisy i nowe ceny. Opłaty za telefonowanie już obniżono, a będzie jeszcze taniej. Najpierw od końca kwietnia tego roku, a następnie w przyszłym, kiedy mamy rozmawiać za darmo na terenie całej Unii Europejskiej.

Koniec "komunizmu" na ulicach

Dekomunizacja ulic w Warszawie. Czy to tylko symboliczny koniec komunizmu, czy też kłopot dla mieszkańców? Na pewno będzie spore zamieszanie, bo zmiana 20 nazw ulic oznacza wymianę dokumentów dla 30 tysięcy osób oraz tysiąca firm. A także duże koszty.

Sędziowie bronią Trybunału

Prokuratura odcina się od Trybunału Konstytucyjnego, za to Sąd Najwyższy mocno go wspiera - a razem z nim Naczelny Sąd Administracyjny. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca sędziom mieszanie się w politykę, choć sam nie kryje, po co władzy Trybunał.

1700 zawiadomień, ale śledztwa brak

1700 zawiadomień, ale śledztwa nie będzie. Prokuratura otwarcie odmawia wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie kryje oburzenia i żąda wyjaśnień, a PO protestuje przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą.

CBA w warszawskim ratuszu

CBA wkracza do stołecznego ratusza, ale prezydent Warszawy tym faktem wcale zdziwiona nie jest. Hanna Gronkiewicz Waltz mówi, że to kolejna już kontrola. Z małym wyjątkiem - tym razem medialnie nagłośniona. Zatem widzi w tym rękę Mariusza Kamińskiego. Co jest sprawdzane w Ratuszu?

ISIS obniża pensje dżihadystom

Państwo Islamskie w kłopotach. Ma problemy finansowe i zaczyna obniżać pensje swoim żołnierzom. O buncie raczej nie ma mowy, ale o zmniejszonej aktywności w Europie - zdaniem ekspertów - już tak.

Horror w domu opieki

Sceny jak z horroru - tylko że tym razem to nie film, a prawdziwy koszmar jaki chorym na Alzhaimera zafundowali pracownicy domu opieki w Trzciance pod Warszawą. Była pobudka o 3 w nocy, związywanie pasem i na tym nie koniec. Teraz w palcówce jest kontrola, rodziny zabierają bliskich, a my pytamy, jak tego na przyszłość uniknąć.

Dozwolone od lat 16

Media społecznościowe z ograniczeniem wiekowym. Ten temat w UE ciągnął się od dawna, ale niedawno członkom PE udało się dojść do porozumienia. Korzystanie ze słynnych portali bez zgody rodziców ma być możliwe dopiero od 16 lat.

Sąd Najwyższy wspiera Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny z silnym wsparciem ze strony niektórych samorządów i najważniejszego organu - Sądu Najwyższego, a ten mówi głośno: będziemy respektować wyroki TK, również te niepublikowane. PiS-owi takie poparcie się nie podoba, o czym otwarcie mówi rzeczniczka partii i otwiera falę krytyki i ostrej reakcji ze strony opozycji.

Pszczoły w Bundestagu

Pszczoły w Bundestagu. Niemiecki parlament ma własną pasiekę. Owady mają przypominać politykom, że podejmując decyzję często decydują nie tylko o losie wyborców, ale - pośrednio - całej planety.

Na pomoc Nepalowi

Polscy studenci jadą do zniszczonego przez trzęsienie ziemi Nepalu. Wiozą leki, sprzęt medyczny i środki opatrunkowe. Rok po tragedii mieszkańcy nadal potrzebują pomocy. Straty był tak olbrzymie, że Nepal do tej pory podniósł się po katastrofie.