Mniej zarejestrowanych imigrantów, ale urzędy przeciążone

W lutym zarejestrowano przybycie do Niemiec 61428 imigrantów, którzy wystąpili o azyl; jest to liczba o jedną trzecią niższa niż w styczniu br., gdy do tego kraju przyjechało 91671 osób - poinformowało we wtorek niemieckie MSW. Jednak system ma luki, a Berlin przyznaje, że stracił z pola widzenia 130 tys. uchodźców.

"Royal baby" w pięć dni po narodzinach

Szwedzka para książęca chyba pozazdrościła popularności Kate i Williamowi z Wielkiej Brytanii, którzy regularnie publikują rodzinne fotografie. Następczyni szwedzkiego tronu z małżonkiem ujawnili pierwsze oficjalne zdjęcie swojego syna. Ukazało się w piątej dobie po narodzinach księcia Oskara.

Seria ataków na kobiety. Szwedzka policja: nie wychodźcie po zmroku

Policja z Ostersund w północnej Szwecji zaapelowała do kobiet, by nie wychodziły z domów same po zmroku ze względu na serię ataków na tle seksualnym. Ostrzeżenie wywołało burzę w Szwecji, a politycy uznali je za absurdalne. Rozpoczęła się debata, czy napływ uchodźców ma związek ze wzrostem liczby doniesień o przestępstwach seksualnych wobec kobiet.

"Niepohamowany nacjonalizm" i druga runda walki z TK. #PisząoPolsce

Prawo i Sprawiedliwość za granicą nie ma już właściwie sojuszników; spór z Trybunałem Konstytucyjnym i Komisją Wenecką może oznaczać dla kraju pod rządami PiS nawet straconą pozycję w NATO – uważa portal Politico. Francuski "Le Monde" pisze z kolei o "widmie prawicowego ekstremizmu", które coraz śmielej wychodzi z cienia w Europie Środkowej oraz o problemach polskich pracowników z francuskimi urzędnikami. Zagraniczne media #PisząoPolsce

Islamiści chcieli porwać premiera. Udaremniony spisek

Malezyjska policja udaremniła spisek tzw. Państwa Islamskiego (IS), który miał doprowadzić do porwania premiera Mohameda Najiba bin Abdula Razaka i kilku ministrów jego rządu - poinformował we wtorek wicepremier Ahmad Zahid Hamidi. Do porwania miało dojść w 2015 roku.

Erdogan chce "rządzić jak turecki sułtan"

"Zamach Erdogana na prasę", "W Turcji pogłębia się despotyzm", "Rozpad demokracji w Turcji" - tak trzy największe dzienniki w USA tytułują we wtorek artykuły redakcyjne na temat przejęcia przez turecki rząd kontroli nad największą opozycyjną gazetą "Zaman".

Dwa tysiące sztuk broni na pokładzie łodzi rybackiej

Australijska marynarka wojenna poinformowała, że przejęła duży ładunek broni przewożony łodzią rybacką. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni pochodzącej najprawdopodobniej z Iranu i przeznaczonej dla bojowników w Jemenie.

"Nie możecie ich wybierać i nam wysyłać". Szef MSZ chce udziału Polski w selekcji migrantów

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział dziennikowi “Corriere della Sera", że jeśli strona polska otrzyma dostęp do punktów identyfikacji migrantów we Włoszech i w Grecji, by móc ich wyselekcjonować, wtedy nasz kraj ich przyjmie. Na zarzuty o "brak solidarności" Polski w kwestii uchodźców odparł, że nasz kraj "przyjął na przykład milion uchodźców z Ukrainy".

Wychodzą z Guantanamo, wracają do dżihadu

Liczba byłych więźniów Guantanamo, którzy najprawdopodobniej ponownie dołączyli do bojowników dżihadu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podwoiła się - podała administracja prezydenta USA Baracka Obamy. O powrót w szeregi islamistów podejrzewanych jest 12 byłych osadzonych, co do 7 innych władze mają pewność.

Zrezygnował z ambicji, bo nie chce wzmacniać Trumpa

Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg ogłosił w poniedziałek, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w USA, gdyż obawia się, że startując jako trzeci, niezależny kandydat wzmocniłby szanse na zwycięstwo Republikanina Donalda Trumpa.

"Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca"

Chwilę po północy zakończył się nadzwyczajny szczyt UE-Turcja poświęcony kryzysowi migracyjnemu. Negocjacje były długie, jednak według szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska UE z zadowoleniem przyjęła propozycje Ankary ws. ograniczenia migracji. Jak oświadczył, "dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca".